Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
audio1984

Audio Analogic vs Audio Digital

Recommended Posts

Acum 55 minute, viobio1 a spus:

Câte concerte live de muzică clasică ai ascultat? Ca să ai cât de cât un etalon, adică să memorezi, dacă ai capacitatea, sunetul corect al unui instrument acustic? 

Muzica interpretată cu instrumente electrice, chitară electrică, chitară bas electrică, clape, eventual tobe scrise cu un anume soft..... este doar fantezia celor care o interpretează, fiecare instrumentist își face propriul ton, uneori se captează cu microfoane, alteori se trage direct în mixer, apoi intervine cel care face mixul și masterul. Ce faci cu vocea care sună extrem de nașpa sec, fără un efect, știi cumva că extrem de multe sunete pe care le auzi tu pe analog sunt defapt digitale? Îți dau două exemple, chitaristii folosesc procesoare pentru anumite sounduri, vocile au de asemenea adăugiri digitale pentru a suna bine pe înregistrări, toate astea cam din anii 80. 

Tare aș vrea să te pun la un test, să îți pun o înregistrare în patru formate audio și să văd dacă poți ghici formatul audio, am făcut asta cu mulți "talibani" care credeau că dețin adevărul suprem și urechea de aur, cea mai celebra este cea cu un amp pe tuburi care avea tuburi doar la exterior, la interior avebd un TDA2005, a fost un sunet miraculos pană le-am arătat interiorul, apoi..... a fost..... "ți-ai bătut joc de noi", da! Mi-am bătut joc de niște talibani extremiști cu idei fixe care nu ascultă muzica, asculta aparate audio, formate audio și clișeele altora de pe net. 

Despre sunet îți pot vorbi o zi și demonta n mituri. 

Am fost la câteva concerte live rock și muzică populara doar de câteva ori , eram la Colegiul Pedagogic Carmen Sylva din Timișoara și am mers cu un profesor la câteva concerte de muzică clasică ,  toate mi s-au părut super . Este evident că aveți cunoștințe solide în domeniu , iar faza cu TDA-ul e o glumă ... personal nu cred deloc că un integrat va suna mai bine că unul cu semiconductoare discrete bine proiectat și pus la punct . Mi-ați dat informații pe care nu le aveam ... da am spus că analogicul sună mai bine că digitalul dar asta nu înseamnă că sunt vreun taliban extremist cu idei fixe ... însă nu știu cum să vă explic in cuvinte , la analogic (dacă e de calitate și nu orice petardă) am un "feeling" dacă pot să-i spun așa , e o senzație auditivă mai specială fata de când ascult vreun format că mp3-ul de exemplu ... poate e doar o impresie dar e greu sa pot explica !

Multă sănătate !

Alea sint păcăleli ale urechii, armonici plăcute, ca și în cazul tuburilor. 

Analogicul pe care il iibesti atit și zici ca suna mai bine suna mai bine din cauza ca analogicul nu-i liniar și în funcție de mediul de stocare trebuie aplicate niște corecții de frecventa, în special amplificare mult mai puternica a recentelor joase în detrimentul înaltelor. Ma refer strict la redare. Din cauza acestei corecții se obține un alt amestec armonic și suna, pt unii, mai plăcut, dar în nici un caz mai aproape de realitatea de la un concert live. 

• Administratori

Subiect inchis pentru nerespectare regulament

topic redeschis

daca nu vreti sa-l sterg respectati regulamentul

NU atasati poze, in regulament zice ca cine ataseaza aici poze primeste ban

NU comentati gusturile altora, nu ii intereseaza opiniile voastre dar e motiv de scandal

NU scrieti nimic daca nu aveti NIMIC de spus!

Posted (edited)

Ca o revelație as dori sa menționez că poate m-am înșelat eu . Am crescut cu echipamentele audio analogice ale tatălui meu și poate că cumva mi sa imprimat , undeva in creierul meu că analogicul sună mai bine decât digitalul . Sau și mai bine poate e o pasiune pentru retro/vintage audio (o pasiune "inconștientă" de care nu știam) și am transformat-o într-un "ideal" . Am văzut ceva la colegul @viobio1 care mă pus pe gânduri . Poate că nu se aude mai bine analogicul sau poate doar armonicile care se regăsesc într-un semnal audio / electroacustic și o pasiune pentru retro sau vintage (cum vreți să-i spuneți) mă face să-mi placă analogicul . Obișnuința și pasiunea pentru retro audio sunt cea ce cred eu superior , cert e că nu mă mai arunc cu afirmații pe care nu le pot dovedi , poate așa putem intra pe un fir de discuție mai normal . Dar deși poate retro audio nu sună ca ceva mai  mai nou , mai performant , asta nu înseamnă că nu putem să nu iubim retro analogicul și pe viitor .

Multă sănătate !

Edited by audio1984

Toata discutia asta analogic contra digital, purtata asa, la modul general, nu îsi are rostul. Se poate discuta, separat, despre fiecare element al lantului audio dar o discutie la modul general, va degenera inevitabil în cearta.

Posted (edited)

Bună seara ! Mit sau realitate ? Tranzistorii cu germaniu au un sunet mai bun față de cei cu siliciu , am avut ocazia să ascult niste radioreceptoare din acelea mai mari , românești , unul chiar cu pick-up ...sunetul părea interesant , nu-l pot explica , in special la frecvente joase , un sunet "cald" mai plăcut . Să fie datorită tranzistorilor sau acelor difuzoare ovale care nu cred că duc mai mult de 100 Hz in partea de jos , sau felul în care era realizată cutia ? Cu ceva ani în urmă am făcut cu un prieten o singura boxa , cu patru asemenea difuzoare , ceva mai înaltă și o lățime decentă ... dar cuplată la o prăpădită de combină audio nu a dat randament la joase ... ne-am prostit mai mult , am "experimentat" . Cât privește tranzistorii cu germaniu știu că au o tensiune de deschidere mica 0.2 ... 0.3 V , că au probleme cu căldura , că ar avea nevoie de trafo. defazor la intrare și unul la ieșire , deșii am văzut scheme fara nici un trafo. cam atât știu și totuși am citit că unii le compară puțin cu tuburile , greu de crezut dar na . Deci care-i faza ? Nu dați cu parul , întreb doar !

O seară liniștită !

Edited by audio1984
Posted (edited)

@viobio1 Bună seara ! Am înțeles că sunt mituri , și atunci de ce se tot strofocă unii să spună că au avantaje față de siliciu și seamănă cu lămpile ? Să nu mă înțelegeți greșit , îmi plac ca și echipamente audio retro/vintage , da îmi plac au ceva al lor ca și colecții personale asta-i altceva că-mi plac mie ,  dar unii tot bat "apa în piuă" că sunt bune , nu foarte bune dar sunt speciale in felul lor . Cu siguranță dumneavoastră domnule viobio1 îmi puteți explica care-i faza .

Seara bună !

Edited by audio1984
Posted (edited)

@Mircea Vă referiți la firme care încă au echipamente pe germaniu și își crează o strategie de marketing pentru a avea o vânzare cât mai bună ? Am mai văzut că unii fac efecte pentru chitară cu germaniu , nu le cunosc doar din cea ce am citit . Repet , îmi place să le am (sau aș vrea să le am ca și colecționar) chiar as vrea să strâng și scheme , tot de colecție . Dar "back on topic" , așadar nu sunt atâta de grozave pe cât le laudă lumea "audiofilă" având în vedere mulțimea neajunsurilor pe care le au în funcționare nu ?

Numa bine !

Edited by audio1984

Tot pâlnia gramofonului râmăne de bază in analogic.
Restul este can-can deformator de sunet,
Tehnologia digitală este prea departe acum ca să mai aibă rost compararea unui amplificator siliciu/lămpi cu ceva digital.
Digital de poate 'clona' orice comportament al unui amplificator analogic. Invers nu merge.

Edited by Liviu.Mihaiu
Posted (edited)

@Liviu.Mihaiu Bună seara ! Da e adevărat că digitalul a ajuns departe , însă în privința amplificatoarelor trebuie sa recunoaștem că marea majoritate se bazează pe tranzistori bipolari cu siliciu și de tip mosfet , iar lămpile sunt foarte folosite in construcția preamplificatoarelor și a amplificatoarelor , la fel și în multe preamplificatoare , corectoare de ton , egalizatoare . E adevărat că multe echipamente și surse de semnal sunt digitale și că oferă calități superioare nu am să mă mai împotrivesc digitalului dar analogicul mai are și el un loc acolo în "lumea sunetelor" și nu va dispărea prea curând .

O seară bună !

Edited by audio1984
Acum 13 minute, audio1984 a spus:

dar analogicul mai are și el un loc acolo în "lumea sunetelor" și nu va dispărea prea curând .

A dispărut de mult timp. Sunt persoane care au plăcerea de a avea in casă ceva analogic. La fel ca si stiloul sau masina Dacia 1310.
Nu amplificarea digitală este importantă.
Prelucrările sunetului care se pot face software sunt nelimitate.
Pot sa obtin sunet de patefon dintr-o inregistrare cu Fuego.
In analogic este imposibil.

Edited by Liviu.Mihaiu

D-al dracului, ieri am comandat PCB-uri in China (NextPCB) pentru un amplif cu TPA3255. Configurabil stereo sau 2.1. Sa ma spurc la digitale. Conceptia mea, deci pierderea mea de timp.

Acum caut un traf sa-l alimentez. Nu pun nici d-al dracului SMPS ca se aude aiurea. Sic! 

Sursele SMPS sunt de tot rahatul in audio, nici o firma serioasa nu foloseste SMPS. Sic! 

Acum 4 minute, Mircea a spus:

D-al dracului, ieri am comandat PCB-uri in China (NextPCB) pentru un amplif cu TPA3255. Configurabil stereo sau 2.1. Sa ma spurc la digitale. Conceptia mea, deci pierderea mea de timp.

Ai comandat si pentru mine? :scarpin

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines