Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bobina unde medii pt. receptor cu reactie, de tip 0-V-1


icar

Postări Recomandate

Am de realizat o bobina pentru unde medii, receptor cu reactie, de tip 0-V-1.

Indicatiile de constructie sunt date in imaginea de mai jos.

bobina.thumb.png.b7a79095a448a53ac5a6f5728f0e5ac6.png

Ce se intelege din indicatii, ca bobina are in total 90 de spire, iar portiunea b - c are 10 spire, sau ca portiunea b - c are 10 spire si portiunea a - b are 90 de spire.  Variabilul are 500 pf.

Imaginea este preluata din cartea "Construiti aparate de radio", I. Bughitoiu, Editura Tineretului.

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Schema e din cartea mai sus pomenita. Un receptor tip 0-V-1, cu reactie.

20210811_194539.thumb.jpg.0f5d8e8e1204066b6fdaf26366bda889.jpg

Condensatorul variabil are 500 pF.

Partea de alimentare si audio, e putin modificata, in sensul ca finala e 6P14P iar redresarea e cu 5Ț4.

@nelu F, la asta ma gindisem si eu, dar sirma era limitata. Atita am avut, de pe o bara de ferita, bobina de UL.

 

 

 

Editat de icar
Link spre comentariu

Ok, e un Hartley, aceasta configuratie amortizeaza puternic prima parte a bobinei la care e legat catodul.

Eu as merge pe infasurare separata de reactie in catod(10-15 sp) si astfel infasurarea de 85 spire pentru acord e suficienta ;antru unde medii/

Alimentare filamente in cc si decuplare la masa a filamentului de la etajul detector.

In partea audio pune o trioda pentoda.si mentine cuplajul cu antena minim si reglabil.

Editat de mila
Link spre comentariu

@mila, multumesc pentru sugestii. Intentia mea este de a realiza citeva radiouri, incepind cu cele cu galena (normal, am folosit detectia cu dioda), citeva de tip 0-V-0, inclusiv la baterii, cu reactie si reflex de tip 0-V-0, 0-V-1, 1-V-1 si, poate o superheterodina simpla, toate din lucrarea mai sus amintita. Cu reactie, cu bobina de reactie separata am facut deja, merge foarte bine, acum voiam sa fac pe cel cu reactie pe catod. Schema din carte, fara modificari. Am pus, in final, 6P14P, pentru ca nu am avut 6P6.

@yo8tot, fara suparare, nu vad legatura cu subiectul dezbatut.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări