Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Dudikoff

Solutii pentru internet si TV la 180m distanta

Recommended Posts

Salut ! 

Trebuie sa trag internet si TV la 180m distanta fata de routerul sursa in care imi intra fibra optica.

Credeti ca ar putea merge prin cabluri standard FTP pt internet si coaxial 75 ohimi pentru TV ?

Daca nu, ce variante ar fi posibile pentru a realiza acest lucru ?

@validae de unde sa iau curent petru repetor si amplificator la 100 m de instalatia electrica ?

@modoran e interesant prin fibra ! dar nu stiu cum se face... Unde pun mediacoverter-ul ? Unul se pune evident la capatul destinatie, dar cel dinspre sursa se pune sa converteasca din semnal UTP care iese din router in semnal pentru fibra ? Dar cu semnalul TV ce fac ?

Edited by Dudikoff

Daca este necesar sa aveti internet si TV in ambele locatii cred ca e mai complicat. 

Puteti sa asigurati internet  in noua locatie prin radio cu doua echipamente Mikrotik SXT de exemplu sau cu o fibra si doua media convertoare cum se spunea mai sus, dar pentru TV tot va trebuie cablu. 

Daca doar a doua locatie va intereseaza (cea de aflata la 180m), probabil solutia ar fi mutarea ONT-ului (Optical Network Terminal) si prelungirea fibrei optice. Asta ar fi si cea mai ieftina solutie.

Edited by Viorel A

Acum 1 minut, Dudikoff a spus:

@Viorel A Imi trebuie internet si TV in ambele locatii... 

Dar tv-ul ar merge pe 180m de cablu coaxial ? Eu am mai incercat pe vreo 140m si se pierdea cam mult semnal iar tuner-ul tv de tip stick pe USB imi vedea imaginea corupta...

Probabil un amplificator pe cablul TV ar rezolva si problema aceasta.

Ar fi bine ca Dudi să ne spună dacă traseul prin care ar trece un eventual cablu e pe domeniul personal, sau trece şi prin curtea altcuiva.Asta dacă nu e vorba chiar de a da internet şi cablu unui vecin, prin ,,împărţirea,, abonamentului...că se mai practică.

Pt internet se poate apela la un repetor alimentat POE.

Pt cablul TV se pune un amplificator "de putere" la plecare pt a avea un nivel de semnal suficient de mare ca să aibă de unde sa se piardă. Problema este ca trebuie și egalizat nivelul și-I mai nasol asta dacă trebuie și comunicație retur. 

Acum 1 oră, Liviu.Mihaiu a spus:

Internet prin orice cablu torsadat merge si la 180m. Viteza va fi mai mica. Dar merge sigur.
Pentru TV: Nu-ti face problema sa alimentezi amplificatorul la distanta. El trebuie pus la plecare.
Vorbeste cu "baiatul de la cablu" si te rezolva el.

Buna

Sunt amplificatoare de antena telealimentate.

Pe cablul UTP se pot utiliza 2 din cele 4 fire nefolosite pentru alimentare.

Spor tuturor.

Alex

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines