Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

doresc reparatie la o placa robot curatat piscina galeon


Postări Recomandate

 

caut un meserias ajutor reparatie placa robot curatare piscina galeon 

 

se vede un pin rupt la condensator ,l am dat la lipit la un electronist dar tot nu merge 

garantat pe placa nu s a umblat absolut deloc ,probabil unde este exfoliat este problema 

multumesc 

trimit cu fan ,nu grabesc reparatia ,meseriasul

rsz_20210410_120251.jpg

rsz_20210410_120623.jpg

rsz_20210410_120237.jpg

rsz_20210410_120630.jpg

rsz_20210406_172809.jpg

Editat de vikvn
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dacă aţi fi menţionat şi localitatea, poate e vreun coleg de forum prin zonă...

Acea exfoliere e cauzată de pătrunderea apei la placa electronică, fiind posibil chiar ca microcontrollerul ce comandă tot procesul să fie afectat.

Poate aveţi totuşi noroc şi a scăpat, altfel va trebui înlocuită toată placa cu alta.Se vede totuşi că placa a fost lăcuită contra umezelii, dar problemele sunt mai multe, nu doar acel condensator.Apa şi curentul generează coroziune, iar asta a întrerupt sau scurtcircuitat ceva trasee şi componente.Din prima poză pare că primii doi tranzistori de comandă sunt încinşi.Un pin de la conectorul plăcii la fel...

Link spre comentariu

Ideea e că poate fi un coleg de forum chiar din aceeaşi localitate, sau dintr-o localitate foarte apropiată .Astfel vă putea testa placa fără trimitere prin curier, nu că asta ar fi o problemă, dar v-ar scuti mult din timpul pierdut cu transportul.E posibil de altfel ca reparaţia să nici nu fie posibilă din cauza afectării controllerului.Dar asta se poate vedea doar după măsurători pe placă..

Dacă aţi pune o poză clară şi mai de aproape cu placa de bază (prima imagine) evaluăm mai bine situaţia...

Sper că aţi notat unde vin toate firele din conectorul rapid...

Link spre comentariu

update 

vandut azi robot asa defect + alimentator care era ok 

oricum va multumesc ptr intentii reparatii si ajutor 

reparatia era un risc si am preferat sa l dau la pachet si ieftin 

am avut noroc de cineva care dorea accesorii de la el si alimentatorul care era 100% ok 

Link spre comentariu

Singurul risc era costul transportului tur/retur în caz de imposibilitate de reparare.Eu nu percep niciun ban dacă nu reuşesc să repar ceva, chiar dacă muncesc ore degeaba.Am mai reparat prin curier unor colegi de forum pe care nici nu-i cunoşteam....ultimul pe care mi-l amintesc era din Bucureşti, am modificat alimentarea unui boiler mai ,,deştept,,.Altuia i-am modificat alimentarea unei centrale termice.

Link spre comentariu

Merita încercat totuşi, l-aţi dat foarte ieftin.Ar fi culmea ca cel care l-a cumpărat să vină tot pe Elforum ca să-l repare...

Ca idee, manopera ar fi costat maxim 200 Lei la mine.În caz că reuşeam.Nu trăiesc din depanare, cu banii din ea doar îmi întreţin sculele...şi pasiunea.

Am reparat uneori chestii pe care service-urile le declarau ,,nereparabile,,.Doar din curiozitate..

Link spre comentariu

manopera era f ok .de peste 1 luna luasem altul nou .a vrut si cineva din Craiova sa l ia dar mi a pus o conditie dubioasă : sa l trimit ,achită ,incearca sa l repare ,daca nu i reusea reparatia dorea sa mi l trimita retur si sa i innapoiez banii :) .l am dat local . oricum mii de multumiri 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări