Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Craciun

Depanero de evitat ?

Recommended Posts

Un laptop de 4-5 ani( de 20M-30M) nu prea merita reaprat chiar daca reparatia costa 100-200 lei . Doua dintre motive sunt : rezolutia prosata(HD) si tehnologia dispaly-ului (TN). Laptopurile au evoluat mult chiar in gama asta de pret .

Acum 17 ore, Marian a spus:

Timpul costa, la fel si electronistii buni, stim bine asta, mi se pare normal sa nu-si piarda vremea cautand ce e defect ore in sir cand in cateva minute reparatia e gata schimband direct placa cu totul. Eu am reparat la ei un telefon in garantie, si pentru o mufa deslipita au schimbat direct toata placa...

Da, am avut si eu supragarantie, mi-au luat tv-ul de acasa si in 2 zile au venit cu el reparat.

Depanarea asa cum o stim noi nu mai exista, cel putin nu la nivelul lor.

Ai un tv cu ceva suspect pe placa de baza? Simplu, comanzi placa de baza noua. Ai ceva defect pe sursa? Simplu, pui sursa noua in loc. 

La inlocuire de leduri probabil ca nici nu se baga ci il da direct ireparabil si-ti da altul in loc daca e in garantie.

Asta nu-i depanare ci inlocuire in orb de subansamble, una care confirma societatea consumerista in care traim.

La fiabilitatea şi preţul majorităţii tv-urilor şi altor aparate de azi, nici nu prea se justifică timpul de a migăli după smd-uri arse, sau riscul de a sparge paneluri ca să schimbi ledurile.Asta o fac doar depanatorii de cartier sau amatori.Bănuiesc că Depanero sunt şi asaltaţi de multe defecţiuni în garanţie şi nici dacă ar avea bunăvoinţa de a depana la nivel de componentă, nu ar face faţă....deci asta este, mănâncă şi ei o pâine.Dacă am fi în locul lor, probabil am face la fel, având la dispoziţie subansamble de schimb...

Cu vreo cateva cunostinte de electronica, un multimetru si o sursa de tensiune cu limitare in curent, ai putea sa iti faci singur diagnoza. O camera termo ar putea sa reduca timpul de diagnoza.

Posted (edited)

Prietene, aici  se discuta despre onorarea comenzilor de depanare de catre firma Depanero.

Edited by PINTI
Posted (edited)

@core,

Multumesc,

Am ceva cunostinte de electronica, dar nu am sculele necesare la lipit, dezlipit ,cipuri smd.

Si nici vederea nu ma ajuta 100%. :)

BR/Daniel

Edited by Craciun

Posted (edited)

@Pinti,

Te inteleg , dar eu nu mai sunt moderator de ceva timp, trebuie sa vorbesti cu cine modereaza aceasta sectiune.

Laptopul meu nu mai e in garantie, deci subiectul topicului e cat ia Depanero pe o reparatie postgarantie.

In opinia mea userul @core a vrut sa ajute cu o informatie, nu a gresit cu nimic.

BR/Daniel

Edited by Craciun
Acum 7 ore, Marian a spus:

Timpul costa, la fel si electronistii buni, stim bine asta, mi se pare normal sa nu-si piarda vremea cautand ce e defect ore in sir cand in cateva minute reparatia e gata schimband direct placa cu totul. Eu am reparat la ei un telefon in garantie, si pentru o mufa deslipita au schimbat direct toata placa...

Si inlocuirea intergii placi este o dovada de ''electronist bun''?

2 minutes ago, Marele Savant said:

Si inlocuirea intergii placi este o dovada de ''electronist bun''?

Idee e ca nu prea ai cum sa ai suficienti electroniști buni când lucrezi la scara mare. Și să fie previzibile timpul necesar reparației și calitatea rezultata.

Iar costul cu un om bun nu merge decât în sus in timp. Salariile cresc. E mai ieftin și mai previzibil sa înlocuiești placi când lucrezi la scara mare.

La cat de inghesuite sunt acum placile, mai ales la telefoane, cred si eu ca le da mana sa schimbe placa, decat sa umble ca orbecii dupa cine stie ce piesa defecta. Au trecut vremurile alea. Placile se fac la kg, nu mai merita depanate. De regula sunt fiabile, si daca mai pocneste cate una, e mai convenabil sa o schimbi cu totul decat sa tii o armata de oameni supercalificati, asta in ideea ca ii mai gasesti, sa faca depanare clasica, inlocuind componente.

Se depaneaza si placile, d-aia apar la vanzare produse "refurbished", insa nu se fac in service-ul local, se duc inapoi la fabrica. Unde au conditii de reparare, mediu si testare superioare oricarui atelier. Plus costul mult mai mic. 

In ciuda a ce cred multi, pentru firma e mai rentabil si fiabil (din punct de vedere business) sa schimbe repede un subansamblu. Plus, clientul care primeste produsul nou (macar o parte din aparat) are alta parere despre reparatie, care e rapida si reduce riscul intoarcerii la service. 

Serviceurile cu electronisti care stau 5 ore sa gaseasca o buba si apoi sa ceara 50 lei pe reparatie cam mor de foame. 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines