Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe JAMO POWER 160R pareri


Postări Recomandate

Salutare!

Nu am mai intrat cam de mult pe forum... As ruga pe cei mai experimentati si care eventual au si ascultat boxele Jamo Power 160 R sa-mi spuna parerile lor despre aceste incinte, si ce impedanta ar vedea amplificatorul la care sunt legate...pe eticheta scrie 4-8 ohmi...Multumesc pentru orice opinie/raspuns.

Capture.JPG

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Au suspensia wooferului din spuma, si dupa atatia ani nu cred sa mai fie vreunul cu ea buna.

Partea buna este ca  suspensii se gasesc, dar cine stie cat de asemanatoare sunt cu cele originale...

Pe de alta parte boxele sunt din gama mediocra asa ca prea mult nu conteaza.

Impedanta minima vazuta de amplificator va fi de 4 ohmi.

Link spre comentariu

Salutare!

Pe mine sincer m-ar fi incantat banda de frecvente reprodusa si sensibilitatea, avand nadejde la diametrul cat de cat mare al dif. de bas si faptul ca sunt de tipul bass-reflex. Eu speram ca impedanta 4-8 ohmi ar spune ca se pot folosi fara riscuri si pe amplifuri de 8 ohmi (Asta e de pus la "intrebarile incepatorilor") Mutumesc mult, stima!

Link spre comentariu

Salutare!

Da....dar ati sugerat ceva prea SF pentru mine....Eu as vrea boxe de 8 ohmi pentru un Telefunken HA 870 si am mai pus ochii pe niste ITT IF 1-130 (bas de 25cm, 8 ohmi, bas reflex, banda reprodusa destul de buna, dar ma intereseaza si SPL, care nu am aflat ce valoare are.Multumesc inca o data. Stima!

Link spre comentariu
6 minutes ago, aurel70 said:

TT IF 1-130

Boxele astea par mai bune decat Jamo Power 160 R ,la ampliful acela Telefunken HA870  cu 2x70W  ,nu e asa relevant cat au boxele SPL ul ,oricum nu asculti la nivel mare ,ai rezerva de putere..De obicei difuzoarele mai vechi de marca au SPL destul de bun,poate de aceea se si cauta , ,nu gasesti date despre ele pe net , eu chiar am scris la cei de la Heco sa-mi trimita date despre un dif facut de ei si mi-au raspuns ca nu au .......????

Daca pretul este bun ,si boxele se prezinta fizic calitativ ,se pot  lua ,ideal ar fi o ascultare ,sa nu cumva sa "zornaie "etc...

Am o pereche de boxe ITT , vintage , suna placut ,putin mai "cald "decat cele actuale, mai ales pt instrumental ,jazz ,simfonic, relax.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări