Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cuptor cu microunde samsung mg23f301tas


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cu ce te ajută schema, pe care oricum n-o poţi găsi decât la vreun service ? De obicei nu folosesc scheme când depanez cuptoare, indiferent de model...

Schemele care se găsesc sunt cele cu temporizator mecanic, din cele digitale n-am văzut vreodată.Spune ce problemă are şi sigur vom găsi o soluţie...iar o poză clară de aproape cu placa respectivă ar ajuta mult.

Link spre comentariu

inceputul problemei ....nu mergea de fiecare data....avea momente....de cateva ori am prins o faza cand clipea afiseajul....acuma se incalzeste ptc-ul (varistor) dinaintea diodelor redresoare..(diodele nu sunt in scurt....sunt bune)banuiesc integratul lnk364pn ...care pare un mosfet.....sau acel transformator mic de langa el.Nu cunosc configuratia acelui transformator .....

197956353_481319649592642_3526116444510152398_n.jpg

Link spre comentariu

Nu ai nicio treabă cu transformatorul sursei.Sunt cazuri extreme când se întâmplă ceva acolo, sunt spire puţine şi bine izolate.Ar trebui să verifici cu ESR-capacimetrul condensatorii electrolitici din primarul şi secundarul sursei în comutaţie, diodele punţii primare şi cea redresoare din secundar.LNK-ul se schimbă dacă tot ce e în jurul lui e OK, e o sursă integrată.Se duc destul de fecvent, sunt folosite şi la maşinile de spălat...am o cutie din fiecare tip ,,just in case,,...

Link spre comentariu

Am scris mai sus că aceste surse integrate cedează destul de des, dar se găsesc uşor şi-s ieftine.Nu te mai lega aiurea de acel traf.

Ca să te convingi, dă jos LNK-ul şi măsoară iar între bornele de alimentare, ar trebui să dispară scurtul.

Link spre comentariu
Acum 26 minute, modoran a spus:

Ai scurt pe partea de cc ? Atunci LNK defect cel mai probabil ( sau diodele din punte ), lasa traful in pace.  DUpa ce-l schimbi sa inlocuiesti si condul din primar de 400V, ala se usuca si arde LNK-ul.

acel scurt din partea de cc pare a fi din acel traf....pe pini lnk-ului nu este acel omaj mic....o sa scot afara lnk-ul.....ca sa vad comportamentul...momentan nu am altul ptr inlocuire

Link spre comentariu
Acum 18 minute, validae a spus:

Am scris mai sus că aceste surse integrate cedează destul de des, dar se găsesc uşor şi-s ieftine.Nu te mai lega aiurea de acel traf.

Ca să te convingi, dă jos LNK-ul şi măsoară iar între bornele de alimentare, ar trebui să dispară scurtul.

pe acel lnk nu am rezistenta omica asa mica...din acest motiv cred ca acel traf da scurt....o sa dau afara lnk-ul ca sa vad diferenta...nu am altul ptr inlocuire

Link spre comentariu
Acum 11 minute, validae a spus:

Dă-l jos, fiindcă poate fi scurtcircuitat tranzistorul intern.LNK-uri de acest fel se mai găsesc pe plăci de maşini de spălat.Se găsesc şi online, dar probabil costă transportul mai mult decât componenta...

cu lnk-ul dat jos am o rezistenta de 3 ohmi...maxim 4 intre + si -.....mentionez ca diodele din puntea redresoare nu sunt in scurt...nici condensatorul

Editat de bebytza4
Link spre comentariu

Vezi atunci să nu ai condensator de filtraj scurtcircuitat, dar ar trebui să fie cam umflat dacă era aşa.Trebuie să deconectezi prin tatonare diverse componente sau trasee de alimentare, până vezi care e cauza scurtului.Dacă şi după ce ai scos LNK-ul scurtul nu a dispărut, e în altă parte, poate chiar în circuitul alimentat de sursă.Ia multimetrul şi testează diodele şi tranzistorii, de obicei astea străpung primele, dar nu se exclud nici condensatorii.Dacă la alimentare sursa ,,ţăcăne,, sacadat, ai scurt după ea...

Link spre comentariu

Atunci poți sa atunci tot cuptorul pt ca acele trafuri nu se vind nicăieri., sau poți apela la cineva care chiar se pricepe și știe ca să măsoare. 

Scotind Integratul acel traf nu mai este conectat pe condesatorul de filtrare și deci nu ar mai da scurt. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări