Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Măsurarea Vloss la condensatori, alternativă la testerul ESR ?


Postări Recomandate

La 31.03.2021 la 13:46, BRANCA a spus:

 Icar.Am descoperit în "arhivă" o fosilă de vreo 40000 uF la 16V.Am măsurat cu esr Miron.Cât crezi că avea? 0,007 !!Marcă americană Sprague.Ce naiba de tehnologie or avea?Condul e,cred,dinainte de 1990...Chiar mă întreb dacă japii sau alţii pot fabrica ceva la nivelul americanilor!Nu degeaba se zice că SUA are un avans tehnologic de peste 10-20 de ani faţă de cei mai avansaţi,din restul lumii...

 

  Ar trebui sa masurati si Vloss, coeficientul de pierderi in dielectric, macar cu un multimetru analogic pus pe domeniul X10...asa, am gasit un condensator electrolitic romanesc(IPRS) de  pe vremea radiourilor cu tuburi, 2x50uF/450V care avea 0(zero) ESR, EXACT capacitatea inscrisa pe fiecare(50uF), la taierea cu bomfaierul, era pulbere, dielectric strapuns in multe locuri, si armaturile din folie de aluminiu corodate masiv.Cu el, brum masiv, cu unul minuscul, nou, in locul lui, niciun brum de retea!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 Spitfire.La ce metodă te referi la Vloss?Cea clasică pe scara ohmilor?Eu n-o cunosc decât pe aceea.

 La capacitorii de valori mari,peste 1000uF,practic şi încărcarea la,de ex 10V,şi urmăresc cât scade tensiunea după un sfert sau juma de oră.La condensatorii buni scade f puţin tensiunea.

 Cred că cel mai corect se măsoară curentul de "scăpări",denumit "leakage" în engleză.Mai ales la cei ce lucrează la tensiuni înalte.Pentru asta e aparat dedicat care se poate face şi în regim diy.

 Icar.Cum măsori tangenta de pierderi?

Link spre comentariu
La 29.05.2021 la 9:58, BRANCA a spus:

 Spitfire.La ce metodă te referi la Vloss?Cea clasică pe scara ohmilor?Eu n-o cunosc decât pe aceea.

 La capacitorii de valori mari,peste 1000uF,practic şi încărcarea la,de ex 10V,şi urmăresc cât scade tensiunea după un sfert sau juma de oră.La condensatorii buni scade f puţin tensiunea.

 Cred că cel mai corect se măsoară curentul de "scăpări",denumit "leakage" în engleză.Mai ales la cei ce lucrează la tensiuni înalte.Pentru asta e aparat dedicat care se poate face şi în regim diy.

 Icar.Cum măsori tangenta de pierderi?

Vloss se poate masura si cu supermultitesterul TC-1.

https://www.aliexpress.com/item/1005002752224821.html?spm=a2g0o.search0302.0.0.1d724b9cFTdSXr&algo_pvid=27d27964-60e7-4a17-8526-47cc33352d78&algo_expid=27d27964-60e7-4a17-8526-47cc33352d78-0&btsid=0b0a0ae216228085336181378ea676&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări