Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Banda LED + Sursa 24V si intrerupator cu indicator luminos


Postări Recomandate

Salut!

 

Am o problema foarte simpla dar cum cunostintele mele de eletronica sunt limitate am nevoie de ajutorul vostru.

In baie deasupra bazinului WC incastrat am o zona infundata din rigips, ca o cutie, ce va fi luminata de o banda LED. Banda este alimentata de o SURSA de 24V 30W NEDIMABILA, alimentata pe un circuit separat cu cabluri deja trase prin pereti, totul mascat si cu un intrerupator modular de la GEWISS montat in zona prizei pentru aparat de ras si periute electrice. Am avut ideea ambitioasa ca acest intrerupator modular din gama CHORUS sa fie cu indicator luminos (Gewiss GW10002), sa-l pot vedea noaptea usor si sa aprind direct din baie doar zona aceasta din rigips, pt o lumina mai discreta.

 

Acum banuiti deja ce se intampla: cand sting lumina led-ul mic din inteiorul intrerupatorului Gewiss inchide circuitul. Pe acolo trece un curent minuscul care usor usor incarca sursa si aceasta dupa un anumit nivel reuseste sa dea un impuls si banda se aprinde f scurt apoi se stinge. Rezulta astfel un clipit continuu, cam un flash / secunda.

 

Desigur pot rezolva usor problema pur si simplu indepartand LED-ul interior al intrerupatorului. Dar daca totusi as vrea sa il pastrez am vreo alta solutie pe care o pot folosi? Mi-ar rezolva problema o sursa DIMABILA? Sursa asta este ceva foarte basic, la 30-40 lei, este foarte mica si am mai folosit-o cu succes in casa si in alte zone luminate cu banda pe care le-am mai amenajat.

 

M-ar ajuta destul de mult sa pastrez indicatorul LED. In baie e bezna totala fara el si noaptea este de ajutor atunci cand sunt pe jumatate adormit si nu vreau sa aprind corpul mare de pe tavan.

 

Multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

S-a discutat de foarte multe ori această situaţie, există şi topic dedicat.Soluţia este montarea la bornele consumatorului alimentat prin intermediul unui întrerupător cu led sau bec Neon a unui condensator de circa 470nF/275Vc.a. pentru a devia curentul rezidual al becului şi astfel se împiedică clipirea intermitentă.Condensatorul se poate recupera din scule de genul flexurilor, bormaşinilor sau orice electrocasnic cu motor universal cu perii de cărbune.Se poate pune şi o rezistenţă de 47k - 100kOhmi/2W dar dezavantajul ei e că se încălzeşte uneori destul de tare şi trebuie ţinut cont de asta.De aceea condensatorul e de preferat..

Link spre comentariu

Solutii sunt multiple... depinde ce si cat doresti sa aloci.

- sa modifici comutarea, adica sa ai un circuit SEPARAT pentru ledul martor, ceea ce inseamna alimentarea lui separata si comutarea sursei principale prin releu.

- sau sa folosesti un comutator cu contacte duble izolate intre ele, tot in ideea de a avea circuite separate - caz in care iti va mai trebui un fir care sa vina la blocul de comutare, dar nu vei avea nevoie de o sursa suplimentara de alimentare

- sa RENUNTI la banda led (solutie proasta ca eficienta si uzual proasta si dpdv componenta spectrala a luminii) trecand la bagheta led, cu alimentare SMPS_CC. Ideea este ca asa vei avea si calitate mult mai buna, dar si ca (in mod uzual) sursa va avea un curent de repaus mai mare decat ce trece prin martor, deci nu va da flashuri pe iesire.

 

Astea de sus au fost cateva solutii corecte / bune.

 

Exista si solutii tipul "merge si asa" adica un tratament mai mult simptomatic decat etiologic/cauzal.

Una dintre ele ti-a descris-o @validae ceva mai sus, prin incercari vei solutiona problema.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

E în regulă.Dacă nu are efectul aşteptat, e posibil să fie nevoie să mai pui unul în paralel, ca să-i dublezi valoarea.

Altă variantă e să demontezi întrerupătorul cu grijă şi să pui o rezistenţă de valoare mai mare în locul celei existente.Uzual rezistenţa serie cu becul Neon are circa 300-400kOhmi şi ar trebui pus de minim 1MOhm în loc.Dacă întrerupătorul are led în buton şi nu bec Neon, e cea mai proastă situaţie.

Acele butoane cu led consumă foarte mult curent comparativ cu becurile cu descărcare în gaz, iar soluţia cu condensator devine ineficientă...în acel caz eu recomand schimbarea fie a întrerupătorului cu totul şi montarea unuia cu Neon, fie înlocuirea ledului cu un bec Neon şi rezistenţă de 470k-1MOhm.

Link spre comentariu
1 hour ago, validae said:

E în regulă.Dacă nu are efectul aşteptat, e posibil să fie nevoie să mai pui unul în paralel, ca să-i dublezi valoarea.

Altă variantă e să demontezi întrerupătorul cu grijă şi să pui o rezistenţă de valoare mai mare în locul celei existente.Uzual rezistenţa serie cu becul Neon are circa 300-400kOhmi şi ar trebui pus de minim 1MOhm în loc.Dacă întrerupătorul are led în buton şi nu bec Neon, e cea mai proastă situaţie.

Acele butoane cu led consumă foarte mult curent comparativ cu becurile cu descărcare în gaz, iar soluţia cu condensator devine ineficientă...în acel caz eu recomand schimbarea fie a întrerupătorului cu totul şi montarea unuia cu Neon, fie înlocuirea ledului cu un bec Neon şi rezistenţă de 470k-1MOhm.

Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar configuratia mea este CEA MAI PROASTA SITUATIE. Condensatorul nu a rezolvat problema.

Acesta este LED-ul din intrerupator: https://www.gewiss.com/ro/ro/products/experience-catalogue/catalogs/series/product/domotics/chorus---domestic-range-white-modular-devices/GW10884

 

Imi ramane varianta sa incerc cu o sursa dimabila in speranta ca aceasta va anula efectul curentului rezidual. Voi reveni cu un raspuns dar nu prea curand :)

Editat de Buzzo
Link spre comentariu

Singura soluţie decentă acolo e scoaterea ledului şi înlocuirea lui cu beculeţ Neon, dacă e loc suficient.Dacă aveam acel întrerupător în faţă, nu cred că-mi lua mai mult de 15 minute să-l modific.Dacă nu e loc, se poate pune beculeţul cu rezistenţa lui undeva în spatele măştii întrerupătorului şi tragerea a două fire la borne.Prin anii 80, când întrerupătoarele cu beculeţ Neon erau o noutate pe la noi, eu puneam leduri la toate cele clasice alimentându-le cu schema cu condensator şi diodă.Am şi acum de peste 30 de ani leduri care încă luminează la întrerupătoare din casa părintească.

Cum poți lega un led la 230V , schemă electrică - electrodb.ro

Link spre comentariu

Bun, solutia "simptomatica" nu merge sau merge prost.

De ce sa nu faci o solutie "adevarata" ?

 

Daca schema pusa de tine este corecta - ma refer la dispunerea ledului si la faptul ca aparent intern exista 3 poli (adica exista si contactul inchis cand calea principala este deschisa) - atunci ai solutia corecta, chiar daca asta inseamna tragerea unui fir suplimentar la comutator.

 

Incerc sa editez poza pusa de tine...

 

Sper ca am reusit:

- traseul nou este facut cu rosu

- cu verde este ce se taie - odata se intrerupe conexiunea din dreapta ledului, acolo se conecteaza noul fir // in al doilea rand am taiat condensatorul ala inutil...

- ledul este de presupus ca are intern rezistenta lui de limitare, acolo nu modifici nimic

 

Din cate (sper) ca vezi in acest moment curentul prin led are circuit total separat, nu interfereaza cu instalatia comandata...

 

Untitled 1.jpg

 

PS - firul rosu poti sa-l tragi fie cum e in figura, de la sursa de alimentare din dreapta, dar si direct din stanga de la conexiunea la 220~ in functie de traseul mai accesibil, mai scurt, mai usor de pus in opera...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări