Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
cirip

Samsung ue32j5200aw - Imagine Rosie

Recommended Posts

Va salut,

Am un televizor Samsung ue32j5200aw a carui imagine are o puternica tenta rosie.

Are cineva vreo sugestie din ce zona ar putea fi defectul?

Din pacate nu pot masura tensiunile de alimentare pentru ca nu sunt marcate pe placa si nici manual service nu am gasit.

Va multumesc

Poza cu imaginea:

tenta_rosie.thumb.JPG.358ebd9b22011d63551f4e5a5236f1b1.JPG

Si cateva detalii despre modelul de TV si codurile placilor:

eticheta.thumb.JPG.2b19a9340e36fe4631ab58ac67d550d9.JPG

Placa de baza

placa1.thumb.JPG.0b33e28e30d3ef8d7cb4fbc76b9a6403.JPG

placa2.thumb.JPG.bb1f13632afefb00e08eb1136157cd8d.JPG

T-con

T_CON.thumb.JPG.439084a5ce5e5facea918245b093b08d.JPG

T_CON_eticheta.thumb.JPG.34dc67114dd30e0c513bb1360bd9c14f.JPG

Parcă ar fi din circitul buffer pentru ,,gamma correction,, de pe T-Con.Am avut defecte de genul ăsta, cu anomalii de culoare şi s-a rezolvat schimbând circuitul AS15F.

Nu pot să văd clar pe poză dacă are exact acel tip şi nici nu am căutat schema, dar integratul cu pricina, dacă e vinovat, se încinge excesiv....îţi cam rămâne pielea pe el dacă-l atingi.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Nu ma ocup in mod curent cu depanare TV. Pentru reprogramarea memoriei este necesar programator sau si-o poate reprograma TVul de pe stick USB?

Stima!

Nu merge cu stickul USB dar aceea este o memorie relativ comuna si standard, cu bus serial I2C, se gasesc programatoare si exista si versiuni de programatoare simple ce pot fi facute acasa, inclusiv unele atat de "complicate" incat se construiau direct in carcasa conectorului DB25 ce se conecta direct in portul serial al calculatorului, la vremea aia l-am folosit si eu. 

http://www.lancos.com/prog.html

http://www.lancos.com/e2p/easyI2Cbus.gif

Eventual preventiv poti inlocui si acea memorie.

.

Posted (edited)
Acum 4 ore, cirip a spus:

Am inteles, multumesc. E destul de simplu.

cu 40-70 lei cumparati unul gata facut,nu se merita chinul la portul db25 ,am folosit si eu dar in vremea cand unul gata facut era o avere si greu de procurat,plus ca trebuia pc,cu port serial db9 sau port paralel db25 ce greu mai gasesti in pc-uri astazi,sa nu mai zic ca foarte rar pe leptopuri mai noi

PROGRAMATOR DE MEMORIE CH341A

34 lei plus transport la cleste

Edited by iuliantv

Posted (edited)

Va salut,

Revin cu detalii. Schimbarea TConului, cum s-a sugerat mai sus, nu a rezolvat problema. Manifestarea persista.

Pe de alta parte, am facut test pentru auto calibrare pentru HDMI. Cât durează testul, imaginea este normală. La sfârșit calibrarea da "failed" și imaginea revine la roșu. Toate setarile au valoarea 512 si se pot ajusta, cu exceptia valorii R5_Gain, care are valoarea 32512 si nu se poate ajusta. Cu aceasta noua informatie, mai aveti vreo sugestie de a investiga defectul ?

Nu am incercat reprogramarea si interesul este scazut sa investesc in aparatura pe care se va pune praful, mai ales ca nu ma ocup in mod curent cu depanari.

Multumesc

TV_rosu.thumb.JPG.9e3fea4d88bac8288a02d2c5cd1dd1be.JPG

Edited by cirip
1 hour ago, cirip said:

Va salut,

Revin cu detalii. Schimbarea TConului, cum s-a sugerat mai sus, nu a rezolvat problema. Manifestarea persista.

Pe de alta parte, am facut test pentru auto calibrare pentru HDMI. Cât durează testul, imaginea este normală. La sfârșit calibrarea da "failed" și imaginea revine la roșu. Toate setarile au valoarea 512 si se pot ajusta, cu exceptia valorii R5_Gain, care are valoarea 32512 si nu se poate ajusta. Cu aceasta noua informatie, mai aveti vreo sugestie de a investiga defectul ?

Nu am incercat reprogramarea si interesul este scazut sa investesc in aparatura pe care se va pune praful, mai ales ca nu ma ocup in mod curent cu depanari.

Multumesc

TV_rosu.thumb.JPG.9e3fea4d88bac8288a02d2c5cd1dd1be.JPG

Domnu cirip ca sa nu mai lungim topicul degeaba, stii sa dezlipesti/lipesti o memorie smd pe placa ?, se poate dezlipi cu un letcon de 20 de lei, cu un pistol clasic de lipit sau cel mai ok si repede cu o suflanta (statie cu aer cald)......

Posted (edited)

Pana sa bag letconul in priza, as vrea sa identific cipanul care trebuie dezlipit.

Am gasit urmatoarele cipane, care suna a memorii:

• Pe T-con se afla o memorie 24C32. T-conul a fost inlocuit cu totul, fara a remedia situatia.
  • Pe placa de baza se gasesc ATMLH612 si 25Q40CLSIP

Pe care dintre ele le suspectati ca ar trebui inlocuite si probabil reprogramate ?

Multumesc

Edited by cirip