Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ingheata imaginea la calculator cind trabuie sa boot-eze

Guest tranzistor21

Recommended Posts

Guest tranzistor21

Daca ma toate ajjuta si pe mine cu urmatoarea problema.Ma duc la un prieten sa instalez window-sul ca nu ii mai merge (asa imi zicea el ) iar la el constat ca de fiiecare dada dupa ce verifica memoria ram ,detecteaza hdd..... ,apoi in urmatoarea secventa afiseaza date despre componente (procesor ,hdd ,dvd ...) inaginea ingheata pe monitor iar inclusiv alt+ctrl+del nu mai funcfioneaza.precizes ca am intrat in bios si la-m lasat 3 ore si nu a inghetat imaginea ,an schimbat si placa video si hdd si dvd si reset la bios si tot degeaba .Ce imi recomandati sa fac???

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.Masoara sursa2.Vezi daca mai ai silicon pe procesor3. Testeaza Ram4.Booteaza cu un knoopix si vezi ce spune5.Curatza-l de praf, sterge pini de la ram si video cu o radiera....Ce procesor ai ? Intel sau AMD? e posibil sa se infierbante si daca e intel, are un sistem de protectie k sa nu se arda si sa se opreasca la o anumita temperatura, in bios daca stai procesorul nu pre lucreaza deci e posibil sa nu se infierbanteSpor la lucru !!! BAFTA !!!

Guest tranzistor21

mersi pentru sugestii , dar banuiesc memoria fiidca in bios sta bara sa inghete imaginea iar iar la secventa de boot-are nici nu ajunge fiindca imaginea ingheata chiar inainte, deci nu pot boot-a deloc . Sa imi fac rost de o memorie de la un prieten .

Guest tranzistor21

da si am uitat sa precizez ca e un AMD , cu temperatura o ok ,de praf curatat de doua ori pe an (curatenie generala) , AMD la 1.6. si mai reamintesc ca se blocheaza inainte sa boot-eze.

inainte???ia reseteaza biosul... parca aduce a irq conflict...desi nu se mai jumpareste nimic pe nici un fel de placa de ani buni, deja, uneori, datele pot fi corupte in flash-romul biosului... un load default, sau un reset de bios rezolva de regula problema...

• 2 weeks later...