Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator corector pentru un pick-up de voiaj.


Postări Recomandate

Acum 5 minute, Kreator a spus:

Bravo!

Ai facut un montaj care functioneaza. Acum doar mai trebuie "slefuit" sa merga cum vrei tu.

Sa stii ca toti cei care construiesc montaje le modifica de multe ori pana obtin rezultatul dorit!

Daca te-a prins microbul electronic, vei avea mari satisfactii (dupa ce vei trece prim muuulte esecuri).

sa pun acele rezistente pe iesire, ar face sunetul mai calm in pc? sa pun un potentiometru dublu? de 20-50Kohm?

poate, circuitul e bun, doar sa ajustez nivelul semnalului?

cand aveam 8-9 ani am facut, implementat singurel, piesele pe placuta,pt un catel electronic :) si a mers....apoi amfacut tot pe atunci, folosind galene, 2 circuite pt morse...ma jucam cu fratemiu....am uitat de atunci codul, dar stiu ca ne distram... apoi in liceu, am facut de la traf, tole, bobinat, cu circuit imprimat cu scoala diluata s pictata pe placuta, care apoi cu acid diluat, eu le corodam (doamne ce intepator era mirosul, inca il tin minte), pt amplificator stereo, cu tda 2030 parca....si cu corector  cu loudness....ce impresionat eram atunci de super basul care il obtineam... apoi am schimbat domeniul, cu electrician auto.... pickupul si panoul slar, e o nebunie la mine, dar....as vrea sa reusesc... si de aici se incepe...nultumesc tuturor...stiu ca inca nu s-a terminat...sa vedem cum avansam

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 5 minute, QQme a spus:

Nu inteleg complicatia:1,doza piezo. da semnal mare pe sarcina mare-300-500mV pe 250K ce accentuaza frec. inalte de acea se pune in paralel un C de700-1000pF..2, sarcina trebue de min. 1M,,,deci trebue 2 buc repetori cu cate 1 tranzistor si cate un grup RC in paralel pe fiecare piezo,(250K-1000pF),semnalul fiind mare trebue un atenuator reglabil inaintea amplificatorului.

ati vorbit ca un electronist...dar nu multi stiu de filtrele despre care vorbiti dvs, stiu de filtru trece sus si jos, am invatat acum 100 ani la liceu, dar atunci era pur teoretic si ...atat a ramas...marea intrebare pt afoni, este cum calculezi, cum le legi, ce tranzistori alegi...si tot asa... 

ma dus singur bibilica sa incerc sa reduc semnalul de iesire, se pare ca e mare, dar acum e tarziu...lasam pe maine si o luam de la capat... daca mai rezista acul...

Link spre comentariu
La 02.06.2021 la 21:29, Marius78 a spus:

@dorian 70 nu am cautat sa il fac eu, pt ca a fost o adevarata distractie sa gasesc piesele cf cu schema respectiva....in montajul de la egag, in loc de microfon, sa inteleg ca pun doza? ca in mai toate schemele, insa, sigur nu va iesi sunet acut la iesire? ca eu am mai incercat un corector RIAA, si nu a facut mai nici o corectie... trebuie sa caut un anumit microfon folosit in schemele lor, ca sa il pot adapta la doza asta buclucasa?

 

De la început vreau să precizez o chestie:

O doză de redare de picup cu cristal, ceramică... aşa cum ai d-ta la "valiză", se va auzi foarte bine în difuzoare, dacă ampliful de după ea are impedanţa de intrare foarte mare. ( nu intrăm în alte amănunte...)

Altfel spus, doza trebuie să debite pe o sarcină de valoare foarte mare, după cum am mai scris, un 500kΩ ...1MΩ ar trebui să fie o valoare suficientă.

Aşadar,  ori ampliful de după doză are impedanţa de intrare foarte mare ori...

... se înseriază pe calea semnalului o rezistenţă de sute de kΩ sau chiarMΩ pentru a se simţi bine doza...

 

Am făcut acum mai mulţi ani, până să-mi iau casetofon deck... :rade: mai multe variante de preamplifuri pentru doza cu cristal de la picup, apoi pentru cea ceramică...  Scriu din amintiri...

Stiu că mi-a mers excelent şi un banal montaj cu un tranzistor BC109 în schemă de repetor pe emitor...

Dacă e nevoie pot încerca o schemă. Poate că şi găsesc sursa de inspiraţie...

 

Pentru clătirea ochilor şi nostalgie...

 

101-1498.jpg

 

  101-1499.jpg

 

101-1497.jpg

Link spre comentariu

Şi ca să nu modific ce-i deasupra...

Cam aşa... ar fi repetorul pe emitor simplu şi uşor de făcut, chiar "în aer"...

Rog a se vedea uşor stilul copiat de la maestrul G.D. Oprescu... care mi-a fermecat tinereţea...

( D-zeu să-l aibă-n pace! )

 

 

paaf picup.JPG

Link spre comentariu

Apropo de tensiunile livrate de doze : la cele piezo și ceramice tensiunea livrată e foarte dependentă de presiunea acului pe disc. Presiune mai mare, tensiune mai mare.

La cele magnetice tensiunea livrată e dependentă de viteza de rotație a discului. Crește viteza, crește și nivelul semnalului oferit de doză. 

Deci e esențial să ai o presiune corectă (prescrisă) a acului pe disc funcție de tipul dozei (pickup-ul tau are braț cu reglaje?). Altfel, la doza cristal/ceramică dacă presiunea e prea mare, pe lângă faptul că doza oferă un semnal prea puternic (și probabil distorsionat) riști să faci varză discurile.

 

La pick-up contează mult și aspectele care țin de mecanica ansamblului, nu se rezolvă totul din preamplificator.

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

salut si va multumesc pt idei, sugestii, sfaturi si pt schema....momentan sunt daramat fizic, de la munca, si nu am mai facut nimic cu nimic, doar sa ma odihnesc... 

Vis-a-vis de brat, greutate, nu are nici un reglaj, singura "contragreutate" la brat, ar fiun arculet care avea menirea sa il usureze, si atunci cand am curatat pivotul,nu am simtit vreo reactie din partea acelui arc, cel mai probabil, presiunea asupra acului, fiind excesiva...am un cantar de bucatarie, o sa incerc sa masor cegreutate este pe ac, sa ne facem oidee...apoi, inca nu stiu daca sa ma bag la comandat acele noi, sau sa incerc o doza MM....

O colega de munca are un renault scenic 3, nu ii mai mergea ventilatorul... cauzele sunt in medie 3: siguranta, regulatorul de turatie, sau motorul... eu m-am dus la motor...dar renaultul e un jeg de masina...au montat ventilatorul cu 2 paleti, gen mercdes, si in mijlocul masinii, dar si in grupul de climatizare...adica fata de alte masini, unde in 10 min ai inlocuit motorul si eventual regulatorul, la renault, fati totul bucati, de parca schimbi radiatorul incalzire....foarte mult de munca...nu imi mai are de pickup sau ace....macar cateva zile... :( 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Marius78 a spus:

...........................

Vis-a-vis de brat, greutate, nu are nici un reglaj, singura "contragreutate" la brat, ar fiun arculet care avea menirea sa il usureze, si atunci cand am curatat pivotul,nu am simtit vreo reactie din partea acelui arc, cel mai probabil, presiunea asupra acului, fiind excesiva...am un cantar de bucatarie, o sa incerc sa masor cegreutate este pe ac, sa ne facem oidee...apoi, inca nu stiu daca sa ma bag la comandat acele noi, sau sa incerc o doza MM....

................................

 

Nu cunosc precizia acelui cântar, dar pot da niște date orientative: la dozele magnetice e recomandat cam 1 ... 2 grame iar la cele piezo sau ceramice între 5 ... 10g. 

Dacă mecanica pickup-ului e proiectată pentru doze piezo e mai greu (spre imposibil) de reglat "echilibrul brațului" care e necesar  în cazul folosirii unor doze magnetice. Mai ales dacă nu are contragreutate și e cu un simplu arc.

În fine, nu e imposibil, depinde de doza de pasiune și implicit de timpul acordat acestui proiect.

Putem discuta la momentul oportun, când dispare stress-ul și oboseala de zi cu zi (ințeleg perfect, și eu trăiesc uneori aceleași stări) ... :)

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
La 03.06.2021 la 23:49, dorian 70 a spus:

Rog a se vedea uşor stilul copiat de la maestrul G.D. Oprescu... care mi-a fermecat tinereţea...

( D-zeu să-l aibă-n pace! )

Cred ca suntem multi cei carora  Maestrul G.D.Oprescu ne-a fermecat tineretea si care regretam trecerea sa la cele vesnice...!

Revenind la subiectul topicului, sper ca dl Marius78 a finalizat proiectul si ne va impartasi din concluzii. Daca mai sunt poticneli, colegii pot ajuta. Spor la mesterit!

Link spre comentariu

Salut...proiectul nu a murit...doar a înghețat...Acum 2 saptamani a murit mama soacră... Nu caut să fiu oblojit...dumnezeu sa o odihnească...orice schimbări va urma sa fac, clar le voi împărtăși...Dar uneori viață te mai si tranteste...:( ne auzim... cele bune pt moment

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări