Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentare consecutiv consumatori, cu durată reglabilă


Postări Recomandate

În principiu ar trebui să meargă . Trebuie să găsești soluția pentru legarea în lanț - un contact auxiliar, un optocuplor paralel pe releu, nu știu - depinde de cum sunt făcute modulele astea . Totuși va ieși ceva extrem de neergonomic - trei afișaje, trei grupuri de butoane . E posibil însă ca asta să fie cea mai rapidă soluție. Poți eventual să iei un singur modul și să-l testezi .

În fine, decizia îți aparține. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Un arduino de exemplu e gata facut, foarte ieftin si cu softul corespunzator face exact ce vrei tu. Gasesti si module cu relee comandate prin optocuplor sa comanzi sarcina tot gata facute si ieftin.

 

Totul se face in software, precum am zis, nu trebuie sa construiesti fizic mai nimic.

Link spre comentariu

Pe vremuri, cand am avut de facut asa ceva, eu am rezolvat-o cu mos-uri logice. Schema generala a fost cea atasata mai jos. Ar fi nevoie de 6 integrate, doar 3 dintre ele avand atasate relee si perechea de porti logice. Fiecare timp poate fi multiplicat pana la 20 de ori marind condensatorul oscilatorului respectiv. Alte detalii si caracteristicile integratului le-am pus aici:

https://postimg.cc/4KZDvMQW
https://postimg.cc/xNkhTS91
https://postimg.cc/4nnr1ppR

 

Timere-in-cascada-1.png

Editat de Ticu
Link spre comentariu

@UDAR  Ergonomia nu este o preocupare, momentan. Dacă reușesc să rezolv problema legării în serie, atunci am nevoie să reglez timpii doar de câteva ori, până când ajung la o setare optimă, apoi nu mai am treabă cu afișajele :D.

De fapt, mi-a mai venit o idee (:D :)). Oare de ce nu m-am gândit la asta înainte să deschid topicul ăsta?!?!). Aș putea să iau 3 module și să le setez întârzierea și timpul de funcționare în așa fel încât să pară că sunt legate în serie... Când voi avea timp voi încerca asta, și revin cu rezultatele :D.

Link spre comentariu

Daca mai sunt amatori de solutii "antice", am re-desenat concret schema cu 6 intervale de timp cu 4541. Am eliminat portile logice si am facut circuitele SI cu tranzistoare bipolare mai frecvent intalnite. Cam asta ar fi maximul de simplificare.

 

6-timere.png

 

 

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări