Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yokoono

Sharp LC40CFE6242 problema telecomanda

Recommended Posts

Posted (edited)

Deci este vorba de televizorul din titlu cu placa de baza TP.MS6308.PB711. Asta m-a bagat coplet in ceata. Mai bine zis placuta IR. Nu are telecomanda si am incercat mai multe modele. Televizorul are led rosu pentru stb si alb/albastrui pentru functionare. Primeste toate telecomenzile din butoane si functioneaza ok. Am scos placuta IR care este modelul SPAD_401_Rx+LED. Are conector cu 5 pini: 5V, masa, led rosu, led albastru, IR. Pe iesirea IR am 5v si vine de la colectorul unui tranzistor npn. Pentru culorile rosu/albastru are un led cu 3 pini: pin comun la masa, pin pentru + led rosu si pin pentru + led albastru. UNDE ESTE LEDUL PENTRU IR ?. Dupa cum se monteaza placuta este posibil sa nu fie a lui. Dar chiar si asa nu gasesc ledul receptor pentru telecomanda. Sa fie bagat tot in ledul pentru stb/on ? Am pus si o poza dar mai aproape nu am cu ce face.

https://i.postimg.cc/gjG6kM0c/IMG-20210508-111048769-HDR.jpg

Edited by yokoono

Posted (edited)

M-am gandit, dar nu vad nici o antenuta. Este doar cea care banuiesc ca este pentru wireless. Posibil sa foloseasca drept antena circuite aflate pe spatele placutei, facute din trasee de cupru.

Daca foloseste: este ansamblat in Polonia.

Aici o poza care poate fi marita

https://www.ebay.at/itm/IR-SPAD-401-Rx-LED-Key-Board-KEY-288D-7-V1-1-Sharp-LC-/124174839587

Edited by yokoono

Posted (edited)

Si la asta m-am gandit. Dar imi este teama ca nu o sa se pupe cu softul de pe placa de baza si incepe alta nebunie. Doar daca codurile sunt aceleasi si difera doar suportul de emisie/receptie. Ramane ca la inceput. Proprietarul mi-o fi el prieten dar este prea mare deranjul. Multumesc pentru ajutor. 

Edited by yokoono

Am inlocuit placuta RF cu una IR si functioneaza. Placuta chioara. Are pe ea dioda dubla rosu/verde, dioda de receptie ir si o rezistenta. 5 pini: +5v, rosu, verde, ir, masa  Deci codurile tastelor sunt aceleasi indiferent de suportul de transmisie : rf sau ir.

Telecomanda ir este de Blaupunkt.