Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Buna seara ! Domnilor sunt nedumerit pe partea de tensiuni a televizoarelor CRT. In special la partea de alimentare baleaj jungla tot ce tine de tensiuni al unui tv. La respectivele TV de 14, 20, 21, 66 inch. Pe de alta parte si la anumite Tv LED LCD sau monitoare Crt, Lcd Led.

Cateva ideii. Capitolul tensiuni ma bate. Va Multumesc Multa Sanatate.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Aveti multa dreptate domnule vali. Repar de mult timp dar problema este in felul urmator:

Sunt un amator si pana acuma nu am avut fericirea sa masor tensiuni mari la tv.

Pe de o parte repar din placere si inca invatz.

Pe de alta parte va multumesc.

Totodata ma gandeam sa incep si masurarea tensiunilor asa daca fac eu pe ghici e problema sa ma electrocutez sau sa defectez aparatul.

In final asi spune ca daca masi uita in date de catalog la piese imi spune acolo ce tensiuni au dar cel mai mult mar interesa partea de alimentare a diverselor Tuburi Crt si a diverselor monitoare fie ele lcd led. In leduri lcd nu mam bagat inca sunt cam demodat stiu.dar se mai invata da trebuia sa le cunosc, dar pana acuma am scimbat si scimbat si zic e bine dar cand dai de o problema dece se arde finalul, tranzistori dece si te duce cu gandu, vai dar tensiunea nu am masurato si la unele tv renunt cand vad treaba asta dar nu e bine trebuie sa abordez si treaba asta. Multumesc Apreciez

Acum 13 ore, dan cod a spus:

Baleiaj orizontal în general 110v, sau 115V sau 125V la ecrane de 37,51,54

Si 145-150V la ecrane de 70.

BV 30V - 40V depinde de tv

Domnule dan mar interesa in mod special ce tensiuni pleaca din alimentare de la cond de filtraj, punte de diode tranzistori rezistente. Da cer prea multe dar un sfat e bine venit . Multa sanatate Multumesc

Editat de Cristi Burghiu
Link spre comentariu
Chiar acum, dan cod a spus:

Pe punte ai doar doua cazuri. 

1.tv fără PFC și atunci ai 280-300V . Toate CRT urile sunt asa

2.tv cu pfc(astea doar plasme sau lcd/led) 380-400V

Da e ceva. Tin sa mentionez si tensiunea la finalul video observasem ca scria 180 V. si depinde de tv Crt. ar mai fii ceva de adaugat ? La partea comuna am observat ca este de 33 v depinde. E ceva de puricat.Multumesc :)

Link spre comentariu
Acum 36 minute, dan cod a spus:

33V este pentru acord varicao. 

Alimentare video în jur de 180V. 

O sa mai găsești 12V care nu lipsește din nici un tv. 

Am intalnit la stabilizatoarele de tensiune 12v 5v 8v 9v 6v etc. In puntea de diode la unele TV din alimentare intalnisem 10v 14v 26v 24.3v.Problema e Nu este vrio carte ceva ca sa inteleg in detaliu aceste tensiuni care pleaca din alimentare, catre procesor mai departe catre baleajul, vertical orizontal, transformator lini,circuit-ul de sonor, circuitul stabiizator de tensiune selector de (5v 12v) si respectiva memorie a tv-ului si incheiere  ultimele cuvinte cum fac sa nu defectez aparatul am obs ca uni electricieni masuara cu terminalul plus tensiunile cablajului si cu terminalul minus conectat la masa tubului cinescop. Iti Multumesc

Editat de Cristi Burghiu
Link spre comentariu
Acum 16 ore, dan cod a spus:

Baleiaj orizontal în general 110v, sau 115V sau 125V la ecrane de 37,51,54

Si 145-150V la ecrane de 70.

BV 30V - 40V depinde de tv

BV+24V +26V 

BV -12V +12V -14V +14(Diferential)

sa nu mai vorbim de baleajul vertical tiristori,nei,saba,normande,telefunken........care parca trec de 100v

BH-97V philips  ,103V daewoo,megavision

dar dupa cum a spus si domnul VALIDAE ,cauta scheme,ca difera ,sau cauti pdf pentru bv-ul din tv ,sant multe de invatat dar din pacate vremea lor a cam apus,mai greu cu schemele tv-ului,dumpuri,.......

domnule ,,dan cod,, v-am citat doar ca sa fiu in lista,(sa fie cat de cat grupate tensiunile)nu ca semn de corectare

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
Acum 42 minute, Cristi Burghiu a spus:

Am intalnit la stabilizatoarele de tensiune 12v 5v 8v 9v 6v etc. In puntea de diode la unele TV din alimentare intalnisem 10v 14v 26v 24.3v.Problema e Nu este vrio carte ceva ca sa inteleg in detaliu aceste tensiuni care pleaca din alimentare, catre procesor mai departe catre baleajul, vertical orizontal, transformator lini,circuit-ul de sonor, circuitul stabiizator de tensiune selector de (5v 12v) si respectiva memorie a tv-ului si incheiere  ultimele cuvinte cum fac sa nu defectez aparatul am obs ca uni electricieni masuara cu terminalul plus tensiunile cablajului si cu terminalul minus conectat la masa tubului cinescop. Iti Multumesc

parerea mea e ca ,,minusul,, aparatului de masura pui la masa chassiului,ca unii am facut din graba lene cu minusul la masa tubului e altceva,vorba aia ,,faci ce zice doctorul,nu ceea ce face doctorul,,masa tubului e riscanta nu poti stii cand poti ramane fara ea cand manevrezi chasiul si poate aduce dascarcari de fit in multimetru,sant clesti,crocodilli dedicati pentru multimetru ,acesti clesti se ,,agata,, usor la masa ,tunerul e cel mai accesibil

reparatia tv-ului se face in general dupa chasiul tv,gen vestel 11ak30 mai modern mai raspandit dupa anii 2000 cred,gasit in multe tv-uri din europa,ce vreu sa spun? identifici chassiul tv si gasesti mai usor discutii pe forumuri despre el,si aici vorbim in general de firme noname,eurocolor,eurosky,noriko,chiar si jvc care a folosit chasis vestel,panasonic cu chassis daewoo,si multe altele

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
Acum 11 minute, iuliantv a spus:

BV+24V +26V 

BV -12V +12V -14V +14(Diferential)

sa nu mai vorbim de baleajul vertical tiristori,nei,saba,normande,telefunken........care parca trec de 100v

BH-97V philips  ,103V daewoo,megavision

dar dupa cum a spus si domnul VALIDAE ,cauta scheme,ca difera ,sau cauti pdf pentru bv-ul din tv ,sant multe de invatat dar din pacate vremea lor a cam apus,mai greu cu schemele tv-ului,dumpuri,.......

Da este adevarat dar unele tensiuni imi sunt cu ? Intreb deoarece la unele tv necesita modiicari si avand in vedere ca condensatorii trebuie sai inlocuiesc cu noi tensiunea se mareste si trebuie sa le reglez este bine ce mia-ti spus va multumesc.

Link spre comentariu

Pana acuma am inteles. Dar problema este tensiunile pe respectivele trasee deci tensiunea care pleaca din primar si cele care pleaca din secundar ele difera in functie de tub catodic fie el Bombat. Flat, Slim Ultra Slim. abordez tema asta deoarece unele leam dibuit altele nu. Multumesc dmnu Dan :)

Editat de Cristi Burghiu
Link spre comentariu

Schimbind condesatorul nu trebuie sa creasca tensiunea.

Creste doar daca ai condesatorul original defect si creste doar fata de masuratoarea pe cel defect. Asta inseamna ca poti folosi condesator avind marcata pe el aceeasi tensiune ca si la cel original. In unele cazuri (destul de rare dealtfel) tensiunea maxima a celui riginal este la limita si atunci este util sa pui un condesator de tensiune mai mare.

 

Am o nedumerire totusi: cine mai foloseste televizoare CRT acum cind nu mai ai transmisie terestra analogica si foarte multe canale sint HD?

As intelege ca mai tii un TV CRT din inertie dar daca s-a defectat cine mai cauta sa-l repare? Si nu-i vorba de un singur TV, vad ca ai un tir intreg.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări