Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Buna ziua! Dispun de un televizor cu tub Sanyo model CE28CN8F-C Chassis EB8-A

problema consta in felul urmator functioneaza normal dar se aude o descarcare de Fit de sus de la ventuza trafului de lini si in functionarea normala finalul de lini cat si cel din baleajul vertical se incalzesc excesiv. Dar persistand acele descarcari de FIt in tubul cinescop. Am schimbat ventuza dar nimic. Va multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Descarcă spre masa tubului sau în zona contactului ? Am avut un astfel de caz care descărca spre masa tubului, am curăţat bine sticla în jurul pipei de FIT şi am dat cu un lac izolant de jur împrejur.Descărcarea a dispărut.Dacă ai un contact imperfect pe sticlă, e suficient să roteşti pipa în altă poziţie...

Link spre comentariu

Ce fel de lac domnule vali ??

sa stiu de care sa achizitionez poate ma scapa de inlocuirea traf lini asa considerasem eu :)

Descarca spre contactul cu tubul la ventuza in interior si cand sting lumina observ  firicele subtiri de curent prin pipa. Tv e adus din Anglia. are acea sarma rasucita la pipa si poate o fii contact imperfect dar nu se poate lipi cu fludor am incercat de multe ori.

Editat de Cristi Burghiu
Link spre comentariu
Acum 59 minute, Cristi Burghiu a spus:

tensiunea nu am masurato

Da Este putin marita imaginea.

Si Sarma asa era cand am inceput sal mesteres fara sa fie lipit doar prin prin rasucire a acelei sarme era deaspura ei firul de la traf.

daca nu sunt probleme cu tensiunea pe B+, uscati bine cu aer cald zona tubului, curatati ventuza si dati pe ea cu vaselina, dar sa nu fie grafitata . Am facut treaba asta la zeci de tv-uri, ....daca mai apar descarcari, atunci trebuie verificat mai cu atentie.

Lasati tubul mai mult la temperatura camerei , sigur a facut condens !

Link spre comentariu

Am gasit Domnule Cornel dar este la tub nu cumva Vaselina siliconica 40g . Tin sa mentionez ca uscasem bine tubul in zona fit si am uns cu alcool sanitar, am uscat bine am pus pasta termica nimic da poate cu vaselina o sa mearga bine.

Editat de Cristi Burghiu
Link spre comentariu
Acum 3 ore, sesebe a spus:

Tensiunea de alimentare (B+) este corecta? 

Dimensiunile sint bune? Nu sint marite?

 

Pt lipire trebuie decapant special cred. Si eu m-am chinuit odata la lipire dar am reusit pina la urma. 

eu descarcam tubul,spalam cu diluant acea zona a pipei,si unde se vedeau santuri de la descarcari,dupa care puneam silicon sanitar cauciucat pe interiorul pipei si pe margina exterioara si totul era ok,asta daca nu era afectat traful sau condul recuperare,sau boster trafo linii,asta in cazul ca traful linii primea si alimentarea ce trebuia si nu mai mult,masa tub sa fie ok.............

 

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări