Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Cristi Burghiu

Capacimetru UNIT UT-601

Recommended Posts

Buna ziua detin un capacimetru Unit UT-601

Problema consta in felul urmator Capacimetru functioneaza bine dar doar pe alta scala de rezistente buzzer continuitate.

Pe scala de condensatori nu mai funtioneaza imi arata valoare 22 in crestere si nu masoara absolut de loc pe condensatori oare am gresit eu masurand un condensator incarcat.

Va multumesc

Posted (edited)

Am desfacut capacimetr-ul si am masurat respcetiv orce smd rezistenta si la aparat imi da bune toate nu cumva vre un circuit integrat?? mai fac verificari pana ajung la cauza.

Edited by Cristi Burghiu

Se pare că acest aparat nu are o protecţie în cazul descărcării de capacităţi pe intrarea de măsură.Aici aveţi poziţiile integratelor din schemă.Trebuie verificat cu atenţie tot traseul de măsurare a capacităţilor şi înlocuite eventual integratele implicate.Schema lui nu se găseşte uşor...iar dacă era afectat cipul de bază nu ar mai măsura nimic, deci mai există speranţe (slabe ce-i drept), sau măcar se mai poate folosi  ca inductanţmetru/ohmmetru şi tester de continuitate...în fond e un aparat destul de ieftin.https://www.ittsb.eu/forum/index.php?action=dlattach;topic=1084.0;attach=4260;image

Va multumesc mult am sa verific fiecare in parte. tin la el deoarece. din propria initiativa ca arata cum se incarca condensatorul. la aparatul carel am de masura imi arata direct valoare si in cauzul de fatza am intampinat asa condensatori defecti. Va multumesc inca-o data domnule Vali

Chiar ne batem joc de limba româna?

N-o fi el forumul Academiei Ronâne, dar nici chiar asa...

Era bine daca era schema si vazut care este ic este de pe capacimetru, vad ca are 3 buc. TL062 eu as incepe sa ii schimb intre ei , prima data 2 si vazut daca merge apoi pe celalalt ramas cu unul care a fost schimbat si vazut daca sunt de la ei 

Nu e musai să fie vreun integrat defect, poate fi un simplu condensator cu pierderi mari, o rezistenţă devalorizată de supratensiune...

Vezi că rezistenţele măsurate pe placă te pãcălesc.Verifică semiconductorii şi schimbă TL-urile,dacă sunt pe măsurare capacitate.Nu ştiu dacă ai aparat pentru măsurat condensatori pe pcb...