Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gogix sorin

Peerless midbass,tweet morel.

Recommended Posts

Salut all,dupa vreo 8-9 luni de bricolaj,la surrounduri-le mele,am ajuns aproape de final,midbass sunt peerless custom dali,care la masuratori,perechile sunt gemene,nu prea exista diferente intre ele fata de alte difuzoare,midbass sunt de 13 cm 5,2 inch,polipropilena,iar tweet sunt morel mdt12,masuratorile le-am facut in camera unde vor fi amplasate,o camera de 30m patrati,care nu este aglomerata.rezonanta este destul de mare,sub 500hz nu arata prea bine,orice masuratoare am facut,singurele faine sunt nearfield.as fi vrut sa ridic aici fisierele,dar sunt prea multe si prea mari,nu stau sa modific fiecare in parte.cei cu experienta,care au timp sa arunce un ochi,am generate si fisiere FRD ZMA.

aici folderul Peerless Dali-Morel: 

https://mega.nz/folder/0XJjnI5b

cheia de decriptare:

4fdp2oEIQYAjRI6TDJIeRA

Multumesc!

Tu nu stai sa le modifici, noinu stam sa le descarcam si sa le analizam ca apoi sa scriem aici, deci... mutu' ii spune surdului... 

Un printscreen nu este greu de facut, parerea mea. 

Posted (edited)

Vrei sa le modifici dupa testele recomandate de pe forum sau vrei doar sa arati ce ai facut?

Edited by sesebe

La o prima vedere eu as mai creste impedanta la inalte si as reduce putin nivelul mediilor din midwoofer.

La tweeter modifici L-pad-ul si implicit apoi si componentele filtrului.

La midwoofer poti incerca un ansamblu R-C paralel cu difuzorul pt a reduce din medii.

Utilizezi sau intentionezi sa utilizezi si un subwoofer sau boxele astea trebuie sa redea corect tot spectrul?

51 minutes ago, gogix sorin said:

vreau sa stiu daca sa ma apuc de filtru sau nu,sunt bine venite si recomandarile!

Nu cred ca poti "sari" niste etape. 

Nu ai sa dormi noaptea linistit pana nu ai sa faci filtrele care ies din software (asta fiind prima etapa) 

Desi nu va suna prost, dar pentru ca nu ai nici cu ce sa compari, (si pentru ca microbul DIY nu te va lasa in pace) nu vei avea pace pana nu faci modificari la filtru (etapa doi). Acum ca ai ce compara... iti va fi greu sa alegi, unele melodii se vor auzi mai bine cu un filtru, altele cu celalalt filtru. Deja te vei gandi sa mai modifici filtrul poate obtii ceva mai bun decat cele doua variante. 

Softul iti da (iti recomanda) o versiune de filtru, dar din ce am vazut, sunt slabe sperante sa ramana si versiunea finala (gusturile oamenilor sunt diferite). 

48 minutes ago, sesebe said:

La o prima vedere eu as mai creste impedanta la inalte si as reduce putin nivelul mediilor din midwoofer.

La tweeter modifici L-pad-ul si implicit apoi si componentele filtrului.

La midwoofer poti incerca un ansamblu R-C paralel cu difuzorul pt a reduce din medii.

Utilizezi sau intentionezi sa utilizezi si un subwoofer sau boxele astea trebuie sa redea corect tot spectrul?

Cu cati dB ai reduce nivelul mediilor? (ai reusit sa vezi scala pe axa 0y?)

Eu vad si o galma cu albastru, la care i-ar veni de hac un filtru de ordin 3 la tweeter. 

Posted (edited)

imi pare rau ca am ales varianta asta de tweetere cu neodim,la momentul respectiv,cand m-am apucat de ele,erau in plan niste twetere seas 25tff,din care aveam o pereche urma sa iau a 2-a pereche,dar omu nu mai avea,vanduse tot pana m-am hotarat eu.pe hartie dadeau excelent.astea sunt niste pocnitori,la fel si bass-i care i-am cumparat,in pdf dadea una,cand i-am masurat  era diferenta mare la qes/qts,eu unu sa nu mai aud de morel.acum daca m-am inhamat cu ele le termin,mai ales ca m-am chinuit sa imbrac fetele in piele si am facut suporti de tweet asezate pe ele.nu conteza ca mai dureaza,lucrez la ele de 9 luni,nici nu stiu daca  am toate componentele pentru filtru,deci nu este graba.iar partea cu filtrul,o sa fac finalul cu urechiometrul,la rece in spatele boxei,acum ma mai joc cu xsim,initial am vrut sa le fac in LSPcad,dar e SF,mi se pare super greu.

Edited by gogix sorin

Posted (edited)
Acum 2 ore, gogix sorin a spus:

imi pare rau ca am ales varianta asta de tweetere cu neodim,la momentul respectiv,cand m-am apucat de ele,erau in plan niste twetere seas 25tff,din care aveam o pereche urma sa iau a 2-a pereche,dar omu nu mai avea,vanduse tot pana m-am hotarat eu.pe hartie dadeau excelent.astea sunt niste pocnitori,la fel si bass-i care i-am cumparat,in pdf dadea una,cand i-am masurat  era diferenta mare la qes/qts,eu unu sa nu mai aud de morel.acum daca m-am inhamat cu ele le termin,mai ales ca m-am chinuit sa imbrac fetele in piele si am facut suporti de tweet asezate pe ele.nu conteza ca mai dureaza,lucrez la ele de 9 luni,nici nu stiu daca  am toate componentele pentru filtru,deci nu este graba.iar partea cu filtrul,o sa fac finalul cu urechiometrul,la rece in spatele boxei,acum ma mai joc cu xsim,initial am vrut sa le fac in LSPcad,dar e SF,mi se pare super greu.

impresia lui michael chua despre morelurile caw: https://ampslab.com/blog/2021/04/08/kookaburra/

modificarile filtrului.

Screenshot from 2021-05-05 18-16-36.png

Screenshot from 2021-05-05 18-17-06.png

Screenshot from 2021-05-05 18-17-53.png

Edited by gogix sorin
1 hour ago, gogix sorin said:

modificarile filtrului.

Screenshot from 2021-05-05 18-16-36.png

E mai bine acum. 

Tweeterul = ok, media... este cam medie. 

E pacat ca ai deschis subiectul dupa ce ai facut cutiile (mai ales imbracate in piele). Atunci as fi zis fara jena:vinde morel-urile! 

numa fetele sunt in piele,nu vroiam sa copiez renumitele 'sonus faber garnieri',sau cum lo chema pe broscar,dar am vrut sa arate fain,nu fac boxe pentru comert.

acum este tardiv,am 2 perechi vifa dx25tg 09 si 05,dar nu mai ma complic le las asa,o iesi ceva.