Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
74dorian

Majak 203

Recommended Posts

Salut. Am un asemenea magnetofon la reparat (restaurat),  dar din pacate integratul din amplificatorul audio este dus.Denumirea lui este K237UN1 (K237YH1 in rusa).In unele scheme este trecut K2US371(K2YC371).Daca mai detineti asa ceva, chiar cu cablaj cu tot sau alte subansamble, va rog sa-mi spuneti.Si mai am o intrebare: In schema electrica Majak 203 este data schema interna a integratului cu tot cu valoarea rezistentelor. Daca as construi acest lucru de la 0, ce credeti as avea o sansa?Multumesc. 

Da, multumesc, numai ca am vazut si eu aceste materiale.Schema o am si eu, insa se pare ca aceste integrate nu prea mai exista.Nu mai sunt nici la dezmembrari mag-uri la un pret decent.Si sunt atatia care nu au ce face cu ele, doar le tin ca o pica un fraier sa dea banul pe ce a mai ramas din ele. De altfel unul restaurat si nu are pretul cerut de unii.Dar mai incercam, trebuie sa gasim.Voiam o parere referitoare la construirea lui cu piese aferente, data fiind schema interna.Nu stiu daca a mai incercat cineva.

Acum 3 ore, 74dorian a spus:

Salut. Am un asemenea magnetofon la reparat (restaurat),  dar din pacate integratul din amplificatorul audio este dus.Denumirea lui este K237UN1 (K237YH1 in rusa).In unele scheme este trecut K2US371(K2YC371).Daca mai detineti asa ceva, chiar cu cablaj cu tot sau alte subansamble, va rog sa-mi spuneti.Si mai am o intrebare: In schema electrica Majak 203 este data schema interna a integratului cu tot cu valoarea rezistentelor. Daca as construi acest lucru de la 0, ce credeti as avea o sansa?Multumesc. 

E problema lor cunoscută,”caramica albă” ce comandă finalii.Când am avut probleme, am construit-o cu componente discrete,după valorile in schemă,direct pe găurile existente pe cablaj.Ca tranzistori puneam BC107...

1438247152_Captur.thumb.PNG.ffdb84f3400bbefd952fc2f9ad98deca.PNG