Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
marian_762001

modificare cnc

Recommended Posts

Daca pc-ul pe care vreti sa-l folositi este desktop si nu laptop, sunt multe placi de baza care au lpt doar ca nu este scos conectorul in spate. In cel mai defavorabil caz puteti cauta o alta placa de baza cu acelasi socket pe care aveti procesorul dar care sa aiba lpt. Sh, investitia nu depaseste 250 ron chiar pentru placi generatie noua.

Acum 2 ore, ady2006 a spus:

Daca pc-ul pe care vreti sa-l folositi este desktop si nu laptop, sunt multe placi de baza care au lpt doar ca nu este scos conectorul in spate. In cel mai defavorabil caz puteti cauta o alta placa de baza cu acelasi socket pe care aveti procesorul dar care sa aiba lpt. Sh, investitia nu depaseste 250 ron chiar pentru placi generatie noua.

Poti da macar un exemplu de astfel de placa de baza la care conectorul pentru portul paralel este "ascuns"? Eu nu am vazut nici macar una pana acum....Poate cu placa pci...si nici alea nu funtioneaza toate la cnc-uri.

Legat de subiect, este netul plin de drivere care se conecteaza usb. Autorul topicului nu a dat prea multe detalii despre masinarie, doar ca este chinezesc si are 300x400...Daca ar da mai multe detalii, ar primi raspunsuri potrivite. 

1- ce interfata are intre pc si masinarie

2- ce pc controleaza masinaria

3- ce soft controleaza masinaria etc.

PS- daca ai mach3, poti instala win7 pe 32 biti. 

Exista comutatoare pentru portul paralel daca vrei sa folosesti acelasi pc pentru mai multe utilaje. 

ASUS PRIME H310M-R R2.0

Asta mi-a venit prima la indemana. Sa mai caut vre-o 200 ? Ca n-ai vazut pana acum nu-i vina nimanui .... poate doar dioptriile dar n-asi crede ... ca nu-i asa "ascuns" conectorul ala si mai e si destul de mare.

Acum 6 ore, dj_ando_83 a spus:

Poti da macar un exemplu de astfel de placa de baza la care conectorul pentru portul paralel este "ascuns"? Eu nu am vazut nici macar una pana acum....Poate cu placa pci...si nici alea nu funtioneaza toate la cnc-uri.

Legat de subiect, este netul plin de drivere care se conecteaza usb. Autorul topicului nu a dat prea multe detalii despre masinarie, doar ca este chinezesc si are 300x400...Daca ar da mai multe detalii, ar primi raspunsuri potrivite. 

1- ce interfata are intre pc si masinarie

2- ce pc controleaza masinaria

3- ce soft controleaza masinaria etc.

PS- daca ai mach3, poti instala win7 pe 32 biti. 

Exista comutatoare pentru portul paralel daca vrei sa folosesti acelasi pc pentru mai multe utilaje. 

salut

referitor la întrebările tale

1.interfata este port paralel

2.pc este unul vechi cu win XP

3.ca soft folosește mach 3

eu vreau sa folosesc  un laptop care nu are port paralel și mie de folos și la alte 2 mașini și de spatiu

Daca vrei ceva stabil , cauta sa cumperi pe eth , nu pe usb , pe usb se intrerupe cate-o data , si mai da rateuri , cauta un uc400eth , sau mai bun dar tot pe la banii aia axbb care are incorporat in el bob , si nu mai ai nevoie de extensie , dar la uc 400 eth poti sa conectezi direct cu cablu paralel la cnc tau , fara sa mai faci modificari in placa si electronica pe care o ai .

Si ca soft crede ca ii mai bun si mai stabil uccnc , decat mach 3 .