Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect sub 12 inch


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

2 hours ago, marianilie1989 said:

 Am si eu nevoie de un proiect schita.... simpla de subwofer bass reflex 12 inch,pentru un difuzor de 400w.....

Difuzoarele nu sunt universale, fiecare are parametrii lui care sunt golositi pentru a construi incinta. De aceea nu se poate inlocui la un subwoofer, difuzorul cu unul care se potriveste la dimensiunea gaurii. 

Daca specifici ce difuzor ai si se gasesc parametrii lui pe net ai sanse sa fii ajutat. Daca este o chinezatie la care parametrii sunt necunoscuti, nu poate nimeni sa te ajute gratis (masurarea parametrilor nu o face nimeni pe degeaba. 

Cand esti incepator alegi difuzoare de firma la care gasesti gratuit proiecte pe net. 

Link spre comentariu

@ marianilie1989 - Pentru ca nu te pricepi (si asta nu este o rusine caci nimeni nu s-a nascut invatat), nu au stiut ca trebuie sa scrii modelul si parametrii difuzorului avut in vedere asa ca Haralambie ti-a raspuns la misto, cifrele date de el fiind absolut "din burta".  A raspuns astfel pt ca asa are el obiceiul ... este modul sau de a arata ca intrebarea este gresit pusa.

Manolis ti-a scris corect si clar, tine seama de raspunsul sau, este singura cale de a primi ajutor.

 

Mai trebuie sa stii ca  Puterea electrica notata in W pe difuzor, nu are prea mare importanta de una singura.

Este extrem de important randamentul difuzorului (SPL) - pt ca la un difuzor +3dB inseamna o dublare a puterii acustice percepute.  De ex., la aceeasi putere electrica aplicata, un difuzor de 97dB va suna de ~20 de ori mai tare decat unul de 84dB,

In plus, la multe difuzoare chinezesti puterea pretinsa este mai mare decat cea reala iar randamentul sensibil mai mic.

Link spre comentariu

Aia zic si eu, daca suspensia e tare, un volum de 50L acordat la 40Hz port mai mare daca are cursa lunga, daca e suspensie o misti usor cu mana, volum mai mare, gen 70-80L si acordaj tot pe acolo. Nu de alta dar deobicei calculez si real iese mai jos.

In rest alte detalii sunt de prisos avand in vedere nivelul de cunostiinte redus si probabil pasiunea mai mult orientata spre tamplarie si nu acustica.

 

 

Sau cauta proiectu de VTP pt 12", eu zic ca o sa fie omu multumit de randament, dar iese ditamai sifonieru.

https://www.google.com/search?q=tqwt+12"&tbm=isch&ved=2ahUKEwj7_YG7ga7wAhWKwOAKHXXLCXcQ2-cCegQIABAA&oq=tqwt+12"&gs_lcp=CgNpbWcQAzoCCAA6BAgAEB46BggAEAUQHjoECAAQGFClF1isH2CrIWgAcAB4AIABbIgB2wKSAQMzLjGYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=aC-QYPupD4qBgwf1lqe4Bw&bih=625&biw=1366#imgrc=ZKKATl0bUCXo0M

Il faci lat cat sa incapa, si lungime interna de la coltu inchis roata pana afara macar de 1.8m lungime totala. Daca se poate si mai lung, mai bine., dar dupa mine mai mult de 2.5M nu are rost, intern.

Gura de iesire sa fie aproximativ egala cu suprafata difuzorului, dar nici f mare.

Si eventual ultima curba, spre gura de iesire sa aiba o placa inclinata.

 

Da-i sa mearga ca prea rau nu iese.

 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 03.05.2021 la 18:30, Shambala a spus:

@ marianilie1989 - Pentru ca nu te pricepi (si asta nu este o rusine caci nimeni nu s-a nascut invatat), nu au stiut ca trebuie sa scrii modelul si parametrii difuzorului avut in vedere asa ca Haralambie ti-a raspuns la misto, cifrele date de el fiind absolut "din burta".  A raspuns astfel pt ca asa are el obiceiul ... este modul sau de a arata ca intrebarea este gresit pusa.

Manolis ti-a scris corect si clar, tine seama de raspunsul sau, este singura cale de a primi ajutor.

 

Mai trebuie sa stii ca  Puterea electrica notata in W pe difuzor, nu are prea mare importanta de una singura.

Este extrem de important randamentul difuzorului (SPL) - pt ca la un difuzor +3dB inseamna o dublare a puterii acustice percepute.  De ex., la aceeasi putere electrica aplicata, un difuzor de 97dB va suna de ~20 de ori mai tare decat unul de 84dB,

In plus, la multe difuzoare chinezesti puterea pretinsa este mai mare decat cea reala iar randamentul sensibil mai mic.

 

 

 

Si chiar nu se poate face nimic pentru "strangatorii astia de posturi"? Pana acum tot ce am citit de la acest individ a fost numai aroganta si mistocareala.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, arcgotic a spus:

Mi se pare ca explica bine Shambala... acu mistourile, nah, suntem balcanici, mai un misto mai o treaba serioasa, nu e bai :)

Mai invatam si un misto cum se face bine, nu? 

 

 

 

Doamne fereste!

De la Shambala am avut mereu numai de invatat! E un om de nota 20 Shambala, si nu imi aduc aminte sa fi luat vreodata pe cineva la misto.Am subliniat doar ce a zis Shambala, pentru ca nu am vrut sa-mi pierd mai mult de 5 sec din viata pentru acest individ arogant si zeflemist de mai sus!

Link spre comentariu
La 03.05.2021 la 18:35, Haralambie a spus:

Nu este adevarat.

Am considerat diametrul difuzorului si o suspensie relativ elastica, cu un Xmax decent.

Apoi am stabilit volumul incintei si o dimensionare corecta a caracteristicii bass reflex.

 

S-ar putea sa fie adevarat - nu am verificat.  Caz in care am gresit,   dar este si vina ta pt ca ai totusi obiceiul sa raspunzi la limita (si cateodata dicolo de ea) dintre ironie si la misto.   Nu mi-a venit sa cred ca ai stat sa calculezi cand nestiind despre ce dif. este vorba sansele sa se potriveasca rezultatele sunt mici.

Daca am gresit, imi cer scuze. 

Oparit nu sunt pe nimeni.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări