Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare sursa liniara laborator. Toate clicaie in protectie?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Exista relee la toate sursele pana in 1000-1200 . Eu folosesc o sursa de genul celei recomandate si nu am remarcat nicio problema .

Este  util acel click facut de releu cand sursa intra in protectie . De exemplu toate aceste surse folosesc relee pentru a comuta tensiunile din secundarul transformatorului si a decupla iesirea la scurtcircuit

https://www.tme.eu/ro/en/details/ax-3005dbl-3/multichannel-power-supplies/axiomet/

https://www.velleman.eu/products/view/?id=417862

https://tehnoelectric.ro/de-laborator-duble/9542-76874-sursa-de-laborator-dubla-af-digital-2x030v-05a-305dii.html

 

Editat de bogdan546
Link spre comentariu

@modoran are dreptate, releele nu se simt deloc bine atunci cand trebui sa intrerupa curent continuu, oricine ar trebui sa stie asta.

Ori sa pui contactele unui releu sa intrerupa iesirea pe 3, 5 sau 10A in regim de scurt, e cautatul ala cu lumanarea dupa fum...

Singura utilitate a unui releu intr-o sursa este fie pe cai de semnal ( curenti si tensiuni foarte mici ), fie in calea CA.

Orice altceva face din sursa una cu viata scurta.

 

2 hours ago, bogdan546 said:

Este  util acel click facut de releu cand sursa intra in protectie

Pentru ce ma rog este util?

Cu ce anume te ajuta?

Link spre comentariu

Ajuta la o semnalizare acustica si la decuplarea iesirii .

Cuplare, decuplare cu relee(uzuale)se foloseste si la paturile  din  spitale .Este adevarat ca acolo se mai defecteaza, dar acolo  chiar sunt folosite intens spre deosebire de o sursa de laborator.

Sursele respective functioneaza foarte bine de ~10 ani si nu au avut nicio problema cu releele .

Pentru initiatorul discutiei eu spun ca este o alegere buna o sursa de genul celor de mai sus .

Link spre comentariu

Este adevarat ca gusturile nu se discuta... dar pretentia de a avea "sunete" produse de releu este pierzatoare, cum deja ti s-a spus de colegi cu multa experienta.

Si din moment ce ceri sfaturi inseamna ca tu nu ai asa-ceva.

De bun-simt, daca tot ai cerut parerea ar fi sa si folosesti sfaturile date.

 

Releul poate sa fie inclus intr-o statie de alimentare, dar daca vrei sunete le poti obtine cu ceva specializat de gen buzzer, sau difuzor... nu are decat sa scartaie / maraie / cante etc, , asociat situatiei pe care o doresti...

Dar un simplu led poate semnaliza fix acelas lucru, asta daca nu ai deficiente majore pe unul din analizatori si totusi faci electronica... ?

 

In afara de ce s-a mai spus, releul este jalnic pe functia de protectie si din cauza ca intarzierea la actionare este oarecum inevitabil de sute de ori mai mare decat poate sa o faca un dispozitiv solid-state.

Link spre comentariu

Probabil initiatorul topicului s-a amuzat citind pe parcursul a 5 pagini parerile expuse . De aceea nici nu a mai deranjat discutiile.

 

Eu ofer o sursa liniara dubla 0-12v-7A.....0-24v-10A,cu protectie....dar exista un dar mare...Nu clicaie.

Link spre comentariu

Cautati consola cu alimentatoare de la mesele de laborator/atelier erfi (Erwin Fischer). Cele noi nu le puteti plati dar se gasesc SH de calitate f. buna. Exemplu de sursa dintr-o asemenea consola (în masa mea avut si doua surse de 0-30V 15A dar ne-am mutat în casa noua...):

Erfi-Netzteil.jpg

 

Link spre comentariu

 Pentru început aş recomanda o sursă ca cea din linkul pus.Pe parcurs se pot achiziţiona şi alte exemplare,gen duble,triple.

 Nu există surse universale.Se tot dă cu surse de amperaj când 90% din exploatare e la curenţi mici.

 Şi evident că se pot folosi surse smps fixe second pe o mulţime de tensiuni,când e nevoie de forţă.Mă refer la cele de calculator,laptop,etc.

https://m.emag.ro/sursa-laborator-0-15v-3a-peaktech-p6080a/pd/DDNTWYMBM/

Link spre comentariu
Acum 6 ore, BRANCA a spus:

 Pentru început aş recomanda o sursă ca cea din linkul pus.Pe parcurs se pot achiziţiona şi alte exemplare,gen duble,triple.

 Nu există surse universale.Se tot dă cu surse de amperaj când 90% din exploatare e la curenţi mici.

 Şi evident că se pot folosi surse smps fixe second pe o mulţime de tensiuni,când e nevoie de forţă.Mă refer la cele de calculator,laptop,etc.

https://m.emag.ro/sursa-laborator-0-15v-3a-peaktech-p6080a/pd/DDNTWYMBM/

O am și pe asta. 

Link spre comentariu
Acum 8 ore, BRANCA a spus:

 

Am lămurit cum e cu relele pe sursa din imagine. Dacă este cuplat al doilea releu sau al treilea(astea cuplează în funcție de creșterea tensiunii) atunci când fac scurt la ieșire se aude releul. Deci dacă este peste 8V la aceasta sursa. 

IMG-20210504-165238.jpg

 

 

Link spre comentariu

Va salut.

 

Mulțumesc pentru comentarii, chiar și pentru ciondăneli, m-au ajutat.

 

Cu riscul de a primi noi comentarii la mișto, după oarecare reținere, m-am hotărât să vă spun ce sursa am comandat și e pe drum: Siglent SPD3303X-E Linear DC 3CH programmable power supply.

 

Am observat că un UNI-T care e pe la 1200 lei are ceva feedback negativ pe net și e privit cu circumspecție, astfel am mers și mai sus cu bugetul.

 

Știu că am ajuns cu totul altundeva fata de constrângerile inițiale, dar am văzut că Siglent e bună, îmi folosesc cei 6.4A la 30V și programarea de pe un PC.

 

PS: și mie mi se pare hazardat și inutil să injectezi 10A într-un laptop, când se vad problemele la 5V și 3A, hai 5A daca trebuie, crescut treptat de la 1A. Fără camera de termoviziune se poate folosi sfânta mână, alcool izopropilic sau chiar benzina Zippo.

 

Editat de waverider
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări