Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Star Light 43DM5500 lipsa imagine


Postări Recomandate

Buna seara! Detin un televizor Star Light 43DM5500. La scurt timp dupa expirarea termenului de garantie a crapat. Sunetul este ok dar nu mai am imagine. Din cate am inteles ar fi busite niste leduri backlight. Am contactat doi depanatori dar mi-au spus ca nu se baga deoarece este chinezesc si nu dispun de componente. Stie cineva exact ce set de banda de leduri mi-ar trebui? Ma gandesc sa le cumpar eu si sa vad mai departe. Va multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 3 săptămâni mai târziu...

Autorul topicului a intrebat daca Stie cineva exact ce set de banda de leduri mi-ar trebui? Ma gandesc sa le cumpar eu si sa vad mai departe ...  Eu v-as sfatui sa-i comunicati si codul baretelor, daca tot i-ati urat succes cu demontarea panoului de 43 de inch. !

Link spre comentariu
1 oră în urmă, megastar a spus:

Autorul topicului a intrebat daca Stie cineva exact ce set de banda de leduri mi-ar trebui? Ma gandesc sa le cumpar eu si sa vad mai departe ...  Eu v-as sfatui sa-i comunicati si codul baretelor, daca tot i-ati urat succes cu demontarea panoului de 43 de inch. !

 

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Multumesc pentru amabilitate. Cu rabdare l-as putea rezolva si eu, dar as prefera sa-l repare cineva care stie ce banda de led-uri trebuie folosita (si bineinteles detine asa ceva). Nu prea imi vine sa il desfac si sa zaca asa pana gasesc eu componentele. S-ar putea schimba si led-urile busite dar cu unele identice (ce parametri or avea?).

Link spre comentariu
La 20.05.2021 la 18:17, vigu34 a spus:

"Stie cineva exact ce set de banda de leduri mi-ar trebui?" Intrebarea din primul meu post. De acolo a plecat. Imi cer scuze dl Tavi. Se poate inchide.

nimeni nu poate garanta la aceste chinezarii exact ce barete foloseste,in multe cazuri difera si placile de baza si baretele,chiar daca modelul tv este acelasi,de aceea e datoria dv sa desfaceti tv-ul sa vedeti ce coduri are,daca va este frica,nu-si mai au rostul alte comentarii,apelati la cineva ce se ocupa de asa ceva

succes

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
Acum 18 ore, Florinel TV a spus:

Eu tot timpul desfac display-ul dau jos baretele, pun la loc display si fac comanda fie de barete sau leduri daca nu se gasesc barete , cand ajunge comanda dau jos display montez ce este de montat si gata treaba, eu asa fac

asta ma deranjat si pe mine,altii pot sa desfaca si sa puna la loc sa comande si sa astepte baretele si sa desfaca iar tv-ul,pentru a le monta,pe cand altii ........

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări