Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Contor electric - consum fantoma?


Postări Recomandate

Da, din pacate nu pot interveni in BMP.

 

Toti conductorii sunt in spatele unui panou care "pare" sigilat. Acces am numai la clapetele BMP-ului plus butonul de test. Nu stiu cat de legal e sa umblu eu acolo, cu atat mai mult cu cat acest panou e comun pentru 6 case.

 

Totusi nelamurirea mea e legata de consum. Daca verific cu ampermetrul valorile pe conductori inainte de sigurante si acestea sunt zero, nu ar trebui sa fie aceleasi valori si la panoul de afara? Ma gandesc ca masuratorile pot fi facute in orice punct al unui conductor iar valorile ar trebui sa fie apropiate. Sau ma insel?

 

Multumesc mult pentru ajutor! Stiu ca poate intrebarile sunt dubioase sau puerile, insa din pacate specializarea mea e alta. Totusi incerc sa inteleg si vreau sa invat cum functioneaza cat se poate de multe lucruri.

Bogdan

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 Cam întortocheată nedumerirea,ca exprimare.Până acu ai clar stabilit defect între contoar stradã şi casă.Aşteaptă firma care poate face măsurătorile adecvate.

 În principiu trebuie să verifice o eventuală scurgere de curent.Da' nu te văd bine dacă e aşa.De la contoar la tine e traseul tău.În caz de defect tu trebuie să suporţi înlocuirea lui!

Link spre comentariu

Verificarea consumului pe fiecare faza trebuie făcută la ieșirea din contor. Dacă este defect pe cablu între contor si tabloul din casa, măsurarea curenților in tablou nu are nicio relevantă. Alta varianta, este o reclamație și cerut verificarea contorului in laboratorul de metrologie. Aveți dreptul la o verificare pentru care nu plătiți taxa indiferent de rezultatul verificării, o data la 12 luni. Chiar dacă iese contorul bun, măcar îl schimba și nu cred ca o sa vina sa l pună înapoi pe cel care îl demontează acum.

 

PS: ar trebui verificată și succesiunea fazelor la contor, dar tot de distribuitor ar trebui făcută și asta.

Editat de dan_b11
Adăugare PS
Link spre comentariu

Buna seara

 

O sa incerc maine sa verific firele care intra in contor. Panoul de pe strada e format din 2 corpuri. In cel stang sunt toate contoarele (6 la numar). In cel drept sunt sigurantele. Din pacate sigurantele sunt acoperite cu un panou care "pare" sigilat. Nu pot sa imi dau seama foarte bine si nu vreau sa umblu aiurea pe acolo.

 

In schimb contoarele nu sunt acoperite de nimic si din cate am vazut data trecuta am access la conductori.

 

Am inteles de la un prieten, care a avut probleme similare, ca in unele cazuri contoarele sunt puse _dupa_ sigurante. Mai ales cele vechi.

 

Contorul meu a stat nemiscat cativa ani (casa nu a mai fost locuita). Cutia de pe strada e destul de darapanata: usile sunt prinse precar cu sarma, in interior sunt frunze, etc... Apa siroaie de la ploaie nu cred ca intra, dar umezeala garantat.

 

Multumesc pentru ajutor!

Bogdan

 

 

Editat de BogdanO
Link spre comentariu

Buna ziua

 

Au venit azi cei de la enel. Contorul este _dupa_ sigurante (BMP).

 

Au scos din contor cablurile care duceau catre casa iar discul se invartea in continuare --> contor defect.

 

Au schimbat contorul cu unul nou (digital) si problema s-a rezolvat.

 

Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor!

Bogdan

 

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

@BogdanO, Multumesc pt initierea acestui topic, si in special pt. postul cu solutionarea problemei. Am aceeasi problema de "consum fantoma de aprox. 34 kW/luna" la un contor trifazic. Dupa ce am citit rezolvarea problemei tale, am facut si eu verificarea cu scoaterea din contor a cablurilor care duc catre casa, si sa dovedit ca si in cazul meu tot contorul este problema. La mine a fost mai simplu fiind vorba de unul din contoarele subcontorizarii (personale) de la mine din curte, la care am eu acces.

Inca o data, multe multumiri :)

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am un consum de 8 kv pe zi asta fără sa mai adaug cuptorul de la aragaz care în o oră de functionare a consumat 6 kv..

La consumul de 8 kv pe zi am în funcțiune un frigider (combinafrigorifica )de ultima generație un calculator și un laptop

Am făcut toate testele posibile ...nimic am verificat instalația electrică....nimic.nu mai zic  că în urma cu câteva luni aveam un consum mai mic (250 kv pe luna dar funtiona și lada frigorifica..)

Mu mai știu ce-i de făcut...adti-mi o idee,soluție...

Link spre comentariu

Soluția e una foarte simpla si la îndemâna oricui, chiar zilnic auzim la TV rezolvarea pentru facturi mai mici. Scoți absolut toate aparatele din priza si astfel nu o sa mai consumi nici kv si nici kWh.

@Cristi Fani si acum vorbind puțin mai serios. 

1. Unde ai găsit ca unitatea de măsura pentru energie electrica este kv? 

2. Cate ore pe zi funcționează laptopul si desktopul?

3. Ai încercat sa lași pentru câteva ore (5-10...) doar frigiderul conectat la priza? Desigur trebuie sa notezi indexul de pe contor la începutul si finalul testului.

Link spre comentariu

Consumul se exprimă în kWh. Adică kilowattoră. Cred că aţi omis nişte consumatori din listă.De exemplu tv-ul. Sunt tv-uri de mari dimensiuni ce au un consum apreciabil.Iar unii le ţin aprinse multe ore, ascultând muzică.E doar un exemplu. Ar mai putea fi un aer condiţionat, care consumă şi el semnificativ.

Comparativ cu ce spuneţi că vă înregistrează, la mine combina frigorifică LG consumă pe zi circa 0,8 kWh. Congelatorul de 300 Litri model vechi cam 1,5 kWh. PC-ul de birou consuma circa 1kWh la o utilizare de câteva ore pe zi.Laptopul e nesemnificativ, la un consum orar de circa 20-30W.

Ca să depistaţi cauza, pe timpul unei nopţi deconectaţi din prize absolut toţi consumatorii, notând indexul momentan al contorului.

Dimineaţa citiţi noul index şi comparaţi-l cu cel de seara.Dacă s-au înregistrat kilowaţioră în plus, fie există o scurgere de curent pe undeva, fie contorul a luat-o razna.În al doilea caz, sesizaţi distribuitorul, va veni şi va înlocui contorul.

O metodă mai rapidă, constă în deconectarea absolut tuturor consumatorilor noaptea, notarea indexului şi conectarea unui consumator de fix 1kWh timp de o oră. Dacă indexul sare de 1kWh, contorul e defect...

Consumatorul poate fi un convector electric setat pe treapta de 1000W, verificat în prealabil cu o priză cu contor de consum.

Link spre comentariu

Am un consum de 8 kv pe zi asta fără sa mai adaug cuptorul de la aragaz care în o oră de functionare a consumat 6 kv..

La consumul de 8 kv pe zi am în funcțiune un frigider (combinafrigorifica )de ultima generație un calculator și un laptop

Am făcut toate testele posibile ...nimic am verificat instalația electrică....nimic.nu mai zic  că în urma cu câteva luni aveam un consum mai mic (250 kv pe luna dar funtiona și lada frigorifica..)

Mu mai știu ce-i de făcut...adti-mi o idee,soluție...

Link spre comentariu

Omule, consumi 8 kWh.....(kiloWattoră).Nu kiloVolţi. Iar soluţia ţi-am dat-o deja.

Dacă aveai un consum lunar de 250 kWh, atunci cei 8kWh pe zi sunt cam ,,normali,,.Nu ai uitat tv-ul din listă ? Sau aerul condiţionat ?

Reciteşte ce am postat prima dată, fă testul de acolo şi revino, dar scrie kWh....ştiu că e greu de pe telefon.Dar pe kiloWattoră aşa îl cheamă, aşa cum pe tine te cheamă Cristi, nu Kristi..

Link spre comentariu

Am scos toți consumatorii din priza peste noapte și nu a înregistrat contoarul nici un kwh...dar in momentul cand am gatit la cuptorul aragazului electric  am consumat intr-o oră 6kw ...iar în 24 de ore care combina firgorifica si descktop este in priza non stop..altceva nu a fucționat ...nu am fost acasă s-au înregistrat 8kw.

Link spre comentariu

Înseamnă că probabil ai cuptorul electric cu o putere de 6kW (6000 W). Şi atunci e normal ca într-o oră să consume 6kWh....

O combină frigorifică mare poate consuma 1,5 kWh pe zi.Poate chiar 2kWh dacă e dată la frig maxim şi pierde pe la garnituri, sau o deschizi des...

Nu ai menţionat puterea cuptorului, modelul combinei.Sau câte ore merge pe zi PC-ul....

Dacă peste noapte cu consumatorii decuplaţi nu a înregistrat nimic, iar OK.

Vezi că sunt consumatori care şi în st-by consumă sesizabil.Şi consumurile toate se adună...

Când pleci de acasă, scoate tot din priză, mai puţin combina frigorifică.N-ar trebui să găseşti consum mai mare de 1-1,5 kWh.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări