Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pinion mașină de găurit


Postări Recomandate

Am o mașină de găurit Bavaria BID 650/1 - e o mașină de amatori cu rotopercutor și din cauza forțării s-a bărbierit pinionul pe care stă mandrina. Este un pinion cu 52 de dinți diam ext 42 mm mașina este frecvent comercializată e simplă pt amatori. Am căutat pinion sa cumpăr de schimb dar nu am reușit să dau de el. Are cineva prin cutia lui de șmelțuri așa ceva ?

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

“Omul caută un pinion de la o maşină similară cu rotorul ars, că de cumpărat la banii ăia găseşte alta...“

 

Ai perfectă dreptate. Daca are cineva un șmelț de care se poate lipsi sau dacă are nevoie cineva de încă un șmelț ca să facă din 2 rele una bună îi trimit cu plăcere !

 

Editat de Taraxacus
Link spre comentariu

 

Acum 2 ore, pop_ady44 a spus:

Am cautat pinionul .

Si al meu are ceva urme de uzura ,daca vrei pun poze ,si daca e ok ti-l trimit.

Dacă are diametrul exterior 42 mm, grosime 8 mm și gaura de 8 mm atunci ar trebui sa fie ok. Puneți niste poze sa vedem. Pinionul e destul de greu de scos, se scoate arculețul și biluța de pe ax apoi este acolo un inel de sârmă pentru siguranță și pinionul se extrage cu o presă mică pt rulmenți. Daca e cu ax și mandrină e și mai bine pt că mandrina pe care o am are uzură destul de mare.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări