Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificatoarele „Doina”


YO8RNT

Postări Recomandate

        Deschid acest topic pentru cei care detin unul sau mai multe amplificatoare de la acelasi fabricant (Alfa, Beta, Concert, Delta, Sigma) sau interesati de subiect avand in vedere ca multe discutii vor fi tehnice si deci folositoare in diverse proiecte.

        Detin aceste amplificatoare, cu exceptia Beta, chiar si in mai multe exemplare.

        Nu sustin si nici nu infirm calitatea lor... Nu acesta este scopul discutiei. vorbim fie de restaurare, fie de imbunatatiri. Eu fiind si colectionar, pastrez un exemplar asa cum l-a facut fabrica, dar in alte exemplare imi permit experiente și imbunatatiri...

        Mie nu mi-e clar cum au fost proiectate transformatoarele de iesire la aceste aparate pentru ca mi se pare ca nu a fost respectat regimul de lucru a tuburilor finale, pentru tensiunea si puterea aleasa, transformatorul nefiind adaptat corect. Lasam la o parte ca aspectul este asa cum este... Parca ar fi facute in vechile cercuri de electronica de copii de 11- 13 ani...       

        Prima problema ar fi cel de la Doina Sigma... Aceasta statie este alimentata in anozii tuburilor finale cu 520v pentru cei 50 w ai sai.  Grilele ecran sunt conectate tot la 520v prin intermediul unor rezistente de 1K. Statia foloseste tuburi EL34.

        Transformatorul de iesire are 2 x 936 sp CuEm 0,3 mm in primar și 142 sp CuEm 1,2 mm in secundarul de 15 ohmi.Pe schema anexata apare 16 ohmi, dar de fapt este vorba de 15 ohmi. Al doilea secundar de radioficare, 524 sp pentru 100v 200 ohmi. La oricare din aceste secundare ne-am raporta pentru a calcula impedanta primarului (din anod in anod) valoarea este prea mica si cele  1872 total  spire pare a fi prea putine. Raa ar fi de doar 2550 ohmi. (ceva in jur de 2600 raportat la secundarul de 15-16 ohmi). Impedanta fiecarei sectiuni primare, ceea ce „vede” de fapt un singur tub,  avand de fapt jumatate din valoarea asta (1775 ohmi !!). Lasam la o parte ca aspectul este asa cum este... Parca ar fi bobinate si impachetate tolele in vechile cercuri de electronica, de copii de 11- 12 ani... 

        Anexez si schema.

         Dynacord Eminent II, de exemplu, la 80w si 750v  foloseste un transformator cu un Raa de 8000 ohmi...

 

        

post-11508-139829591393rez.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

               Cu privire la Doina Delta, intr-un topic anterior se sustine ca impedanta  difuzorului ar fi de 13 ohmi la 20w  (de fapt doua difuzoare de 6,5 ohmi inseriate).

   Se da acolo si o schema (anexez aici)...

                Eu am doua amplificatoare de acest fel si mi-au trecut 7-8 prin mana. Pe placuta fabricantului scrie asa: 30w, 30 v, 30 o.

                Detine cineva o alta varianta de Delta?

                Pana la urma, cu ce difuzoare utilizati  Doina Delta cei care detineti acest amplificator?

                

vg7ek1.jpg

Link spre comentariu

Salutare! Eu de curând am primit amplificatorul de chitara  doina concert care din păcate avea difuzorul cu magnetul descentrat , i-am schimbat condensatorii, tuburi noi și un difuzor de 20cm dintr-o boxă rusească cu semnal dintr-un modul bluetooth se aude bine, am un brum de care nu am reușit să scap iar transformatorul de rețea se cam încălzește după vreo 2 ore de funcționare. Zilele acestea i- am schimbat și pânză din fața ca era învechită. Pe viitor o să i schimb difuzorul... 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

               Sunt si eu posesorul unuia amplificator Doina Sigma l am primit de la un amic cu o pereche noua de tuburi EL 34.Cand l am desfacut si am vazut starea in care era n am stat pe ganduri si l am facut bucati urmand sa l transform intr un amplificator decent,

Am ales o  schema in contratimp din tehnium ptr etajul final cu diferenta ca tuburile finale lucreaza in clasa B 400v anodic ,350v grila si tensiune fixa stabilizata de negativare , Au fost marite sectiunile transf de alimentare si de iesire evident rebobinate,Nu insist asupra bobinajelor transf de iesire ,deoarece a fost o lucrare complexa

fiind facuta manual dupa multe calcule ,Sursa de alimentare este iarasi una cu multe tensiuni de iesire si temporizare cu releu ptr tensiunea anodica si grila,Dupa asamblare si teste multe inclusiv pe osciloscop m am ales cu un amplificator excelent si il folosesc ca amplificator center cu o boxa separata in instalatia home cinema

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări