Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo8tot

Variometru

Recommended Posts

Pentru aceeasi valoare a inductantei care este diferenta intre un variometru cu bobine sferice si unul de tip roller? Difera pierderile? In cazul primului nu ar trebui un numarator mecanic.

Stiu, dar care este diferenta? La prima vedere ar trebui sa fie pierderi mai mari la cel sferic, foloseste aceeasi lungime de sarma indiferent de valoarea inductantei.

Da, mai mult niste experimente cu tuburi. Ceva pana la 200W. Am gasit niste roller inductor faine aici: http://lc-variable.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=102&lang=en

Se pare ca sunt noi, le face la comanda.

Dar pe Ebay e plin de variometre sferice. Acelea mi se par mai usor de folosit. Nu trebuie rotite de mai multe ori.

Acum 2 ore, yo8tot a spus:

Pentru aceeasi valoare a inductantei care este diferenta intre un variometru cu bobine sferice si unul de tip roller? Difera pierderile? In cazul primului nu ar trebui un numarator mecanic.

In primul rand masoara-le si observa la cel sferic cat de grosier este reglajul si deasemenea observa valoarea inductantei reziduale (adica la reglajul pentru minim), banuiesc ca nu degeaba la R-140 se comutau cele 4 sectiuni ale variometrului,  in serie pentru frecventele joase, in serie-paralel pentru frecventele medii si toate 4 in paralel la frecventele inalte...

Ce putin la QRO-uri de amator , prin vest nu am vazut sa se utilizeze variometre (prin variometre ma refer la cele sferice) dar s-au utilizat des roller-e mai ales la constructii de amator la puteri > 1kW, si am vazut asa ceva inclusiv in liniar comercial de 10 kW. Deasemenea, in tunerele de antena nu am vazut decat roller-e.

In schimb la rusi s-a utilizat in QRO-uri de amatori variometrul de la R-140 (precum si un altul ceva mai firav... ), dar adesea cu sectiunile comutate.

Acum 9 minute, Traian B a spus:

In primul rand masoara-le si observa la cel sferic cat de grosier este reglajul si deasemenea observa valoarea inductantei reziduale (adica la reglajul pentru minim), banuiesc ca nu degeaba la R-140 se comutau cele 4 sectiuni ale variometrului,  in serie pentru frecventele joase, in serie-paralel pentru frecventele medii si toate 4 in paralel la frecventele inalte...

Ce putin la QRO-uri de amator , prin vest nu am vazut sa se utilizeze variometre (prin variometre ma refer la cele sferice) dar s-au utilizat des roller-e mai ales la constructii de amator la puteri > 1kW, si am vazut asa ceva inclusiv in liniar comercial de 10 kW. Deasemenea, in tunerele de antena nu am vazut decat roller-e.

In schimb la rusi s-a utilizat in QRO-uri de amatori variometrul de la R-140 (precum si un altul ceva mai firav... ), dar adesea cu sectiunile comutate.

Pana una alta l-am pus pe vanzator sa le masoare. Este un model de genul asta:

https://www.ebay.de/itm/QRO-Kugelvariometer-ca-30-H-aus-LV6-bis-ca-1300W-PEP-DEFEKT-Kaputt-Schrott/265094814052?hash=item3db8e1d964:g:o8cAAOSwrkJewWhU

Inductanta ar varia intre 0.8uH cand bobinele sunt legate in paralel si maxim 31uH cand sunt inseriate. M-am gandit si eu ca doar cu o rotatie de 180 de grade ar putea fi dificil sa faci un acord mai fin. Am folosit o singura data un roller de la R130 parca pentru ca sa acord un transceiver cu tranzistori la un long wire. Acolo inductanta necesara era mica, si conta si jumatate de spira. Rolerul respectiv mi s-a parut nepotrivit. Foloseam nici un sfert din el. Cu un variometru sferic probabil ar fi fost si mai greu de acordat.

Daca este identic cu acela, arunci este variometrul de la R-140 (era folosit cu GU-43B, la 1kW), poti gasi cu el aplicatii practice de QRO-uri la > 1 kW pe cqham.ru.

Daca este doar similar cu acela dar este bobinat cu sarma mai subtire, atunci este de la un alt final (cu GU-81 parca).