Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parere osciloscop (alt topic despre)


Postări Recomandate

Am luat pana la urma un Siglent SDS1202X-E. 

 

M-am tot gandit daca sa iau cu 4 canale dar mai mult de 2 nu am avut nevoie in toata experienta mea.. 

 

Pentru decodări am folosit analizor. 

 

La câteva scurte teste, nu am observat sa blocheze sau ceva nu prea îmi plac sondele dar.. le voi schimba. Sa vad cu ce.. 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 30 minute, Gilbert Sparios a spus:

ai păstrat sondele lui sau ai altceva? 

Am pastrat totul asa cum a venit din fabrica. Or fi jucarii, dar mi-am facut treaba cu ele.

 

Am descarcat si cateva update-uri de soft, dar nu am catadicsit sa le instalez. Le am asa, ca sa fie, dar merg pe principiul "nu repara ceva ce nu este stricat". S-a mai blocat ocazional, de a trebuit sa-i dau un reset, dar nu ma deranjeaza. Am intrat si ca root si as fi putut sa-l modific ca sa "vada" 200MHz, dar nici asta nu m-a interesat.

 

Ma incanta posibilitatea de a scrie scripturi Python sau Matlab ca sa automatizez masuratori. De exemplu, daca am de caracterizat un montaj si am de facut un sweep in frecventa de 1000 - 2000 de puncte, il las sa sape, eu ma duc sa bag 2-3 beri si cand am terminat berile, sunt gata si masuratorile. Parfum!

 

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Aşa testam acum ceva ani în urmă, când nu aveam osciloscop dacă am semnal de comandă la tranzistorii finali BO din CRT-uri.Un led înseriat cu o rezistenţă.Cu casca nu mai aud bine semnalele peste 10kHz, din cauza unei sinuzite cronice...Doar că eu nu m-am inspirat de pe YT, era destul de logic că un led roşu e suficient de sensibil şi nu consumă mult ca să poată indica un semnal de acel nivel....de fapt la serviciu nu-mi lipseşte de mulţi ani o ,,lampă de control,, cu leduri antiparalel şi rezistor serie de 47K. Se aprinde de la câţiva Volţi până la 230Vc.a. şi faţă de lămpile cu bec, poţi diferenţia o tensiune continuă de una alternativă.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
On 4/30/2021 at 12:17 PM, Gilbert Sparios said:

Am luat pana la urma un Siglent SDS1202X-E. 

 

M-am tot gandit daca sa iau cu 4 canale dar mai mult de 2 nu am avut nevoie in toata experienta mea.. 

 

Pentru decodări am folosit analizor. 

 

La câteva scurte teste, nu am observat sa blocheze sau ceva nu prea îmi plac sondele dar.. le voi schimba. Sa vad cu ce.. 

De unde l-ai luat? 

Ma uit acum dupa acelasi model si vad ca ar fi mai ieftin pe agesys cu 1800 lei

 

Ce parere ti-a mai lasat jucaria?

Link spre comentariu
La 22.05.2022 la 18:17, costy a spus:

De unde l-ai luat? 

Ma uit acum dupa acelasi model si vad ca ar fi mai ieftin pe agesys cu 1800 lei

 

Ce parere ti-a mai lasat jucaria?

nu blochează face exact ce promite. de la agesys am cumpărat si eu. nu pot spune ca l-am folosit zilnic, dar când am avut nevoie nu m-a supărat cu nimic. 

 

sondele cu care vine. sunt mai jucărele dar îți faci treaba și cu ele. 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări