Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
validae

Invertor Einhell BT-IW 160

Recommended Posts

Am primit acum cam o lună acest invertor, luat din anul 2000 din Austria de un cunoscut.L-a muncit fără milă şi l-a împrumutat unui vecin, la care a şi crăpat.Acum ţine morţiş să i-l repar, nu găseşte în zonă alt fraier care să se complice cu astea.Eu am ezitat să mă implic ştiind ce ,,grijă,, are de scule, iar când l-am dus la serviciu şi l-am scos din sacoşa lui, mi-am pus mâinile în cap.Nu pun decât poza capacului momentan, mi-e jenă să arăt restul, că mai am de spălat şi retuşat la carcasă.Avea efectiv strat de pământ (praf întărit) pe plăci, tranzistorii IXGH40N60B2D1 (obsolete deja) erau explodaţi toţi, Zennerele din porţile igbt-urilor toate prăjite şi rezistorii din porţile tranzistorilor spulberaţi.Am avut o reţinere să mai continui reparaţia, dar mi-a atras atenţia faptul că e construit bine totuşi are bobină drossel de cupru pe ieşire, radiatori generoşi, e aerisit şi uşor de schimbat şi măsurat cam orice, nu trebuie să-l dezmembrezi de tot, ca la astea monoplacă.Iar respectivul tot mă presează să i-l fac când am timp indiferent de costuri.Din păcate tranzistorii originali nu se prea mai găsesc pe la noi, poate doar ceva echivalenţi.N-ar fi scumpi originalii, doar 31 Lei/bucata la Digikey, dar transportul cost încă atâta.Nu i-am comandat încă, de frică să nu găsesc ceva mult mai grav şi care ar duce la bani aruncaţi aiurea pe tranzistori, aşa mai bine ia altul....decât să fac experienţe fumigene.Nu-mi place nici să îmi bat joc de banii altuia, dar nici de timpul şi ochii mei aiurea.

Am zis pentru început să completez mai întâi diodele Zenner şi rezistorii bubuiţi din porţile igbt-urilor şi să văd dacă partea de comandă a scăpat.Am completat diodele toate cu Zennere de 15V şi rezistorii arşi, cu unii noi.Am pus osciloscopul portabil (aparatul de sudură e la serviciu iar acolo nu mai am alt osciloscop funcţional)şi au rezultat formele din poze, care nu ştiu dacă sunt chiar bune. O să continui Sâmbătă, momentan sunt liber...dar sunt curios dacă e normal ca în gol să am aceste forme de undă...

Dacă aţi avea şi recomandări de ceva tranzistori echivalenţi găsibili în ţară, v-aş fi recunoscător.Că doar transportul costă 90 Lei la Digikey.Adică dau cât pe trei tranzistori doar pe transport....

QUVNBF7.jpg

ZIRGROz.jpg

E aceeaşi pe toate bazele mosfeţilor, bineînţeles fără ei.Am comparat cu formele de undă capturate de la alte invertoare, acelea nu aveau rampa aia de jos.Acolo mi s-a părut aiurea.Deşi semnalul care comandă igbt-urile e cel pozitiv, iar acolo e OK...

Rampa de jos (negativă) , păi semnalul acela trebuie sa golească de curent tranzistorul, și urmează să crească semnalul de comandă.Ce ? Vrei ca de la semnalul de amplitudine maximă negativă să nu mai fie nimic pînă la semnalul dreptunghiular pozitiv?Asta e imposibil.  Poți lua de exemplu semnalul din baza unui tranzistor final linii. Se cam aseamănă.

Eu cred că e bine . Continuă cu reparația.

Edited by Nostalgic

Nu ştiu cât de serioase sunt totuşi componentele alea, comparativ cu ce vinde Digikey...şi mă refer la tranzistori.Nu văd nicio recenzie....

Preţurile sunt corecte, transportul accesibil.Cred c-o să risc totuşi o şarjă de tranzistori.

Stiu doar ca importatorul primeste un procent din vanzari pentru piese. Piesele vin tot din china, de unde din alta parte... Nu stiu sa va spun daca sunt bune sau mai slabe. Aceleasi componente sunt vandute si la set, cu dedicatie pentru Telwin, care e un brand ceva mai bun ca majoritatea chinezestilor. Eu doar v-am dat o idee.

Daca clientul suporta transportul si costul pieselor de la TME, mergeti pe calea asta fara sa va faceti probleme. Macar acolo aveti garantia calitatii. Dar preturile sunt pe masura...

Edited by digioptic

Am comandat două seturi de IGBT-uri 40N60 la un coleg de forum, foarte convenabil ca preţ.Dar e de luat în considerare şi respectivul magazin.

Va salut! Cum mai merge cu depanarea, ca avem un invertor  asemanator la firma și are doua igbt același tip ca cel din topic, explodate, dacă se casează poate sap prin el nițel. Va rog pe mp măcar tipul de tz cumparati, și cum se comporta în aparatul dvs. 

BT-IW 160  Einhell, cel sub observație. 

Am cumpărat igbt-urile FGH40N60SMD (ONsemi) dar nu le-am montat încă, nici posesorul nu are grabă prea mare, el lucrează prin UK acum.Nu le-am montat şi fiindcă mai am de curăţat cu aer comprimat radiatoarele şi de remediat diverse probleme ale carcasei, are ceva suduri desprinse, mai trebuie montat un mâner fiindcă nu am văzut să fi avut aşa ceva.. Acum îl am acasă şi diseară sau cel târziu mâine seară foarte probabil o să montez igbt-urile ca să văd cum se comportă.Mai am de cumpărat nişte diode Zenner de 15V noi, fiindcă cele montate provizoriu erau recuperate şi nu vreau să am surprize cu ele.Poate găsesc şi nişte rezistenţe de 220 Ohmi/3W fiindcă am pus de probă de 200 Ohmi/3W findcă din alea am avut la serviciu.

Am măsurat semnalul de comandă după înlocuirea zennerelor şi rezistorilor arşi odată cu tranzistorii şi e în regulă.Faţă de chinezăriile actuale, acest invertor e remarcabil de uşor de depanat, aerisit şi robust.Chiar merită depanat.Voi reveni când montez tranzistorii şi voi face teste cu el.

Cum se comportă tranzii colegului?E bine de ştiut pt viitor...

Osciloscopul portabil văd că afişează frumos semnalul.Nu prea seamănă a chinezărie ieftină.Văd că scrie 100 Mhz pe el...Marca?

Edited by BRANCA

După multă muncă de recondiţionare şi scos pământ (la propriu) de prin toate colţurile carcasei, am asamblat invertorul complet şi i-am făcut prima probă de sudură.Funcţionează bine şi ca să nu mai fie probleme pe viitor cu umezeala sau praful de pe plăci, am dat cu un strat de lac cu mare rigiditate dielectrică peste toate traseele critice, IGBT-uri şi partea de comandă.La cum arăta când l-am primit nici nu-mi venea să mă apuc de el, chiar mă miram ce tot insistă respectivul să i-l repar indiferent de costuri.Lucrând la el am observat că e foarte uşor de reparat, totul e vizibil şi accesibil, are şi bobină pe ieşire, din cupru nu din aluminiu. Am înţeles că l-ar fi luat cu circa 500 Euro.

Felicitari pentru reusita. Un invertor facut pe vremea cand inca se lucra cu bun-simt tehnic si...cupru:).

Nu ar fi o problema acum, sa cumperi aluminiu sau chiar aluminiu cuprat la bobinaje, se pot inlocui cu cupru. Probleme sunt cu amperii chinezesti...

Edited by digioptic