Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mac01

Despre osciloscoape digitale vs. analogice. Avantaje/dezavantaje

Recommended Posts

Forma de undă a semnalului de comandă la un invertor de sudură.

Cam asa se vede pe un osciloscop digital.

Si cand ma gandesc ca inca stau in cumpana daca sa-mi iau sau nu asa ceva. 

E6oJ85X.jpg

07gUglq.jpg

Marele avantaj al DSO-urilor e că afişează şi calculează simultan majoritatea parametrilor de interes (tensiunea, frecvenţa, etc)fără să fii nevoit să-i calculezi, ca la analogicele simple.Plus memorarea şi captura de ecran, atunci când vrei să compari diverse forme de undă.Ideal ar fi un osciloscop  Analog-Digital care să afişeze analogic dar să calculeze şi afişeze digital parametrii semnalului.E combinaţia fericită între o trasă ,,curată,, şi avantajele prelucrării digitale, afişare parametri şi memorare.

Marele dezavantaj al analogicelor e gabaritul mare.

Ideal ar fi un digital asa cum trebuie, banda, rata de esantionare si memorie fara economie, plus display de rezolutie decenta, nu din astea de cand era lupul catel.

Analogul a apus de mult.

Daaa, minunate astea digitale, bati in ele si ai semnal pe ecran!

:d

Ma rog, sint excelente insa la preturi un pic mai mari mai ales daca lucrezi cu protocoale de comunicatii.

Pentru reparatii SPMS nu`i chiar asa o mare problema, merg bine si alea mai ieftine digitale, totul este sa le stii manifestarile.

Exista criterii de selectie destule insa pretul este cel care dicteaza.

Edited by Ion_Bumbu
Acum 16 minute, Ion_Bumbu a spus:

Daaa, minunate astea digitale, bati in ele si ai semnal pe ecran!

Nu-i minunat efectul piezolectric ?  

Pai nu știu ce jucării va luați voi digitale dar eu nu as mai putea lucra cu un analogic și am lucrat pe analogic peste 10 ani. 

Acasă am un entri level de la Lecroy și nu-mi face problemele amintite aici. De cele de top nu mai zic nimic, nici măcar nu se pot compara cu analogicele, oricare analogic vreți voi. 

Pt imagine mai clara trebuie și forma de unda încadrată corect. Cu imagine desfășurată pe doar 2 diviziuni și ceva (din 8) ce te aștepți sa vezi? Și pe orizontala trebuie desfășurată mai bine forma de unda, o perioada completa este suficient. 

Edited by sesebe
Posted (edited)

@sesebe

Ai o poza cu un semnal pe osciloscopul tau?

Vreau sa vad si eu daca oscilograma se vede nezimtata.

Edited by mac01

Poți vedea pe topicul cu teste și îmbunătățiri pt o sursa liniara, sau ceva de genul acesta. 

Cind intru de pe calculator am sa pun și link dacă nu găsești asa. 

Postez eu vreo doua capturi de ecran:

- 1khz semnalul de calibrare:

1khz.png

- tensiunea retelei masurata via sonda diferentiala:

220.png

Posted (edited)

@modoran

Multumesc! Ce Siglent ai? Culorile par vii si calde...dar acele zimtari tot se vad pe sinus. Oricum este foarte aceptabil...nu se compara cu cel al lui @Daniel Daniel Johny

@sesebe

Cand ajungi la calculator sa-mi pui un link ca m-a luat cu ameteli cat am cautat pe forum. Vreau sa vad si eu o poza clara cu un LeCroy.

Merci

Edited by mac01

Eu am Hitachi V-1100A si Tek 468, analoage cu read-out si DVM. Digitale am doar doua (cu CRT, nu plastic bombe), un Yokogawa si un Tek, in rest vreo 15 analoage, inclusiv cu lampi. Asta cu..''eu n-as mai putea sa lucrez cu analogul''..e de fitze.

Posted (edited)

Eu am numai analogice...dar parca mi-as lua unul digital.

Ma tot tenteaza...dar nu vreau sa fac o alegere gresita! Nu-mi permit mai multe digitale ca sa pot gresi in alegere.

Edited by mac01
8 minutes ago, mac01 said:

Eu am numai analogice...dar parca mi-as lua unul digital.

Ma tot tenteaza...dar nu vreau sa fac o alegere gresita! Nu-mi permit mai multe digitale ca sa pot gresi in alegere.

Cauta unul cu CRT, un HP sau Tek, second hand. Nu te uita la astea de plastic ca au trasele colorate, toate sunt chinezarii, cand se strica poti sa le arunci.

Aici sint capturi facute cu cel personal: 

Iar aici cu cel de la servici pe 12 biti: 

Edited by sesebe

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines