Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Gard de împrejmuire


trasorv

Postări Recomandate

Ziua bună oameni buni, am o casa undeva la țară și nu știu cu ce să o împrejmuiesc, adică ce gard să fac, care ar fi cel mai bun și ieftin gard ținând cont că sunt în total 170 metri. Pe vecini nu îi interesează, așa s-au învățat chiar dacă gardul din plasă existent nu reprezintă nimic pentru păsări, câini sau alte lighioane, așa că îl voi face pe propria cheltuială. 

Așadar care tip de gard credeți că este cel mai fezabil ca și preț/calitate ?

Editat de trasorv
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Eu am facut anul trecut vreo 40m de gard. Am avut bulamaci  de beton, i am bagat in pamant, am intins la baza, mijloc si varf 3 sarme galvanizate de 1,5 mm iar peste astea am pus plasa umbrire impaturata in doua, fixata din loc in loc cu coliere de plastic.  Plasa a fost vreo 200 lei, bulamacii i am primit gratis. Mai ieftin de asa nu cred ca se poate.

Link spre comentariu

Cred că soluţia lui Faker e cea mai ieftină pentru câţiva ani, că nu ştiu cât durează o plasă de umbrire.Important e să găseşti spalieri de vie, chiar recuperaţi de pe la podgorii care au schimbat stâlpii, de obicei ăştia revând ieftin stâlpii recuperaţi.Eu aşa am un gard de vreo zece ani, spalieri de vie şi plasă rectangulară de fier, atunci totul m-a dus pe la 2000 Lei.La o lungime de circa 140m.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, validae a spus:

Cred că soluţia lui Faker e cea mai ieftină pentru câţiva ani, că nu ştiu cât durează o plasă de umbrire.Important e să găseşti spalieri de vie, chiar recuperaţi de pe la podgorii care au schimbat stâlpii, de obicei ăştia revând ieftin stâlpii recuperaţi.Eu aşa am un gard de vreo zece ani, spalieri de vie şi plasă rectangulară de fier, atunci totul m-a dus pe la 2000 Lei.La o lungime de circa 140m.

Da, e o varianta bună fără doar și poate.....

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 03.04.2021 la 20:54, dan-a2 a spus:

Gard de plasa  cu bordura (fundatie sau cum ii zice ) de 20\25cm  , eu am asa ceva dar cainii sapa pe jos si mai intra >>

 

ee372e5573d73cc82ba185b994a9b646.jpg

 

La fel am facut si eu, doar ca jos am turnat bordura de ciment de vreo 20 cm adancime in care am prins si partea de jos a plasei. Este adevarat ca in timp bordura se crapa din cauza ciclului inghet-dezghet, dar ramane pe pozitie niste zeci de ani. Cainii si alte lighioane care sapa nu mai au nicio sansa, dar pisicile au invatat drumul pe deasupra.

Link spre comentariu

 Cui îi dă mâna îngroapă plasa măcar o juma de metru.

 Bordura de ciment se macină chiar dacă e îngropată 0,5 m.Mai rău că e scumpă.Mai rentabil ar fi cu panouri semiarmate,înguste,de beton.Fãcute în regim diy.

 Şi aici ajungem la capitolul de cât de înapoiaţi suntem.Afară,în Vest,nu prea există garduri!Credeţi că la ăia se plimbă câinii ca la noi?!Sau se fură ca la noi?!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări