Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Greva metrou

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Tu nu faci diferenta intre realizarile pe care le-am avut (ca tara) inainte de 90 si omul Ceausescu. Daca vrei sa le discutam, le discutam separat, nu le poti amesteca, oricat de rau intentionat ai fi sa negi ce-am avut inainte de 90. Ce a facut ca om, sa-l judece istoria, si cine vrea. Eu de altceva vorbeam, cand ii aud pe multi ca nu am avut realizari in nici un domeniu, si jaful care s-a petrecut dupa 90 cu tot ce am avut bun sau rau, a fost justificat.

Acum 17 minute, Mircea a spus:

E greu sa facem distinctia intre un criminal si un erou. 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator viobio
Acum 11 ore, doru3160 a spus:

Asa se trezesc unii vorbind, nu ai ce le face...

Sa invinuiesti un sistem, asa cum a fost, de acum 70 ani ca nu a prevazut ca tot melteanul o sa aiba 2 masini si bulevardele din acea vreme vor deveni neincapatoare, e...mai bine nu spun. De 30 ani, noul sistem nu a fost in stare sa traseze un bulevard nou intr-un oras, nu a fost in stare nici sa asfalteze tot ce s-a facut cu sacrificii si munca acum 50 ani, dar putem sa-i reprosam ca nu s-au gandit arhitectii de atunci cum va arata infrastructutra peste 50 ani. Aia au fost prosti, nu s-au priceput sa faca decat tot ce va bucura acum ca aveti. Noul sistem nu numai ca nu se gandeste la viitor, dar i se rupe si de prezent. E curata ipocrizie sa acuzi ca altii nu au facut acum 70 ani ce ai tu nevoie azi, cand ai dat dovada ca nu esti in stare sa faci nici de cat au facut cei pe care ii blamezi. Fara sa aduc laude regimului trecut, nu pot sa nu fac o balanta si sa vad ca toata infrastructura este de acum 60...70 ani, iar ce s-a facut dupa 90 e pistol cu apa. Repet, in materie de infrastructura. Inca functionam cu sistem de termoficare din anii 70, inca producem curent cu obiective energetice construite inainte de 90, transportam curent prin acelasi sistem energetic proiectat si executat atunci, de drumuri sau cai ferate ce rost are sa mai vorbim. Si lista poate continua cu spitale, scoli, gradinite si multe altele. Da, asa e, nu s-au gandit fraierii aia sa faca totul pe o bataie de 200 ani inainte, sa fie multumiti hotii care au distrus tot ce au putut.

Te-ai întrebat măcar odată cum ar fi fost România după război dacă rămânea un stat capitalist? Ai auzit de 1938?

Cum necum nivelul de trai în România a crescut în ultimii 30 ani, pentru toată lumea. 

 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Toate tarile s-au dezvoltat dupa WWII. Unele, precum România, cu regim totalitar s-au dezvoltat de la Evul Mediu la Epoca de Aur si tot la Evul Mediu au revenit.

 

@doru3160 Orice conducator(i) ar fi avut România ar fi dezvoltat tara noastra. Poate am fi avut parte de mai putine grozavii ca-n exemplul meu.

 

Exemplul meu are dublu sens:

1. Grija fata de populatie.

2. Metoda perfecta de punere in genunchi a agriculturii.

 

O discutie despre cele "bune" este si va fii umbrita de un tratament criminal al populatiei.

 

E ca si cum zici, ce bun e tata, ma zvanta mereu in bataie, da-mi da sa mananc... E un exemplu pe intelesul tuturor, nu un atac personal.

 

Realizarile bune, pe care le invoci, le vedem inca azi din plin.

Restul... sunt la gunoi de mult.

26 minutes ago, viobio said:

Cum necum nivelul de trai în România a crescut în ultimii 30 ani, pentru toată lumea. 

Problema e ca nu se mai taie frunza la caini - azi chiar trebuie sa muncesti ca nu se mai dau case degeaba, "PCR" nu mai functioneaza ca pe vremuri - bisnita cu produsul statului, si de furat fura numai aia care au spate.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, BRANCA a spus:

 Telefunken.Nu mai dezgropa "morţii".Socialiştii au preluat o ţară eminamente agrară.În fapt cu o agricultură rudimentară.Au ridicat-o la un anumit nivel,pe care îl moştenim acuma.Că s-au făcut tâmpenii de investiţii nu se poate contesta.Da' nici nu se pot contesta realizările.Nici în momentul de faţă agricultura actuală nu se ridică la nivelul anterior!S-a distrus în neştire în segmentul ăsta.De fapt s-a distrus şi în segmentul industrial,acolo unde erau posibilităţi certe de redresare şi profit...

 Şi n-o mai luaţi cu politrucii.Ţara au construit-o specialiştii noştri,cu munca milioanelor de oameni!

Sigur ca in agricultura nu vor mai gasi fraieri care sa lucreze zi lumina pentru 20 de lei ziua de munca si 150 de lei pensie!

 

  In ce priveste economia actuala, reamintim celor care au deschis televizoarele mai tirziu, ca acuma, in 3 luni se exporta cit s-a exportat in ultimii 10 ani de dinainte de 1989! chiar daca nu mai avem judete intregi acoperite cu negru de fum, praf de ciment sau tot felul de alte chestii care ieseau pe cosurile biruitoare! 

 ca unii sint nemultumiti pentru ca nu mai sint singurii din bloc cu dacie si telecolor, asta e, ghinion!

Link spre comentariu
Acum 4 minute, Marele Savant a spus:

Sigur ca in agricultura nu vor mai gasi fraieri care sa lucreze zi lumina pentru 20 de lei ziua de munca si 150 de lei pensie!

 

  In ce priveste economia actuala, reamintim celor care au deschis televizoarele mai tirziu, ca acuma, in 3 luni se exporta cit s-a exportat in ultimii 10 ani de dinainte de 1989! chiar daca nu mai avem judete intregi acoperite cu negru de fum, praf de ciment sau tot felul de alte chestii care ieseau pe cosurile biruitoare! 

 ca unii sint nemultumiti pentru ca nu mai sint singurii din bloc cu dacie si telecolor, asta e, ghinion!

Felicitari.O radiografie precisa a situatiei.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, viobio a spus:

Te-ai întrebat măcar odată cum ar fi fost România după război dacă rămânea un stat capitalist?

Judecand dupa ce am vazut dupa 90 incoace, chiar nu as vrea sa fac un exercitiu de imaginatie. Cred ca acum nu mai eram nici ca indicatie pe harta. Noroc ca in perioada de care spui, erau oameni pt care capitalismul si in general, patriotismul,  insemna cu totul altceva decat ce inseamna pt cei de acum. Alta era valoarea umana atunci, alta acum, daca acum mai putem vorbi de valoare umana.

Link spre comentariu
1 hour ago, doru3160 said:

Asa cum am banuit, cineva s-a folosit de numele lui Petre Tutea. Nu el a scris acel epitaf.  Nu-i corect ca cineva sa se foloseasca de (re)numele lui, dar astazi ... orice se pare ca este permis.

 

1 hour ago, Mircea said:

 Orice conducator(i) ar fi avut România ar fi dezvoltat tara noastra.

Corect! Insa unii nu se uita si la caprele vecinilor. Aia nu au avut un ceasca si s-au ridicat si ei (unii chiar mult mai mult decat noi). 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 43 minute, merck a spus:

Nu-i corect ca cineva sa se foloseasca de (re)numele lui 

Ti-am dat sursa, tocmai sa nu crezi ca am scornit-o eu. Nu stiu daca tu ai citit toata bibliografia Petre Tutea ca sa fii calificat sa spui ca e sau nu citatul lui. Eu am luat de bun ce am gasit. Tu ce argumente ai sa spui ca nu e epitaful lui ? Nu ai decat sa te contrazici cu cei care au postat citatul respectiv.

Link spre comentariu

 Am zis că prea se cramponează lumea în viziuni simpliste asupra trecutului şi prezentului.Istoria trebuie recunoscută corect,obiectiv.Şi cu cele bune şi cu cele rele.

 Ascultam "Şopârla liberă" prin anii '70.Un analist de acolo recunoştea că dacă socialiştii nu ar fi industrializat ţara acest lucru nu s-ar fi putut realiza decât extrem,extrem,de greu.Asta dată find economia înapoiată,antebelică.

 Şi n-o mai daţi cu agricultorii de 20 de lei,fraieri.Au fost specializaţi în străinătate,inclusiv în SUA,enorm de mulţi ingineri agronomi.Multe din combinatele mamut de creştere a animalelor erau pe model american.

 

Link spre comentariu

Au facut comunistii cacatul praf............industria petroliera de la Ploiesti exista cu mult inaintea comunistilor.UCM Resita,Fabrica de Vagoane Arad,Fabrica de Automobile Arad si multe altele existau acum mai bine de 100 de ani.Asa ca mai lasati nostalgiile astea de doi bani.

La Arad s-au construit camioane Daimler la inceputul secolului trecut.De asemenea,s-au construit motoare de avion si avioane.Fabrica IAR Ghimbav a luat fiinta prin stramutarea fabricii de la Arad.Nu au facut-o comunistii.

https://www.prourbe.ro/monumente/astra/

Link spre comentariu

Siii....la cam ce nivel erau cele produse de aceste uzine? Cumva industria petroliera din 38 a forat pina la 7000 de m? Turbosuflanta pentru stingerea incendiilor a fos inventata in 1938?

Iar comparati Farazi cu suc de telina si judecati privind pe gaura cheii!

Editat de icar
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări