Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RealAlex

Greva metrou

Recommended Posts

1 hour ago, Marele Savant said:

P.S. Ati mers cu metroul in alt oras din lume? daca da, unde ati vazut tarabe in statiile de metrou?

Nu poti scoate balcanismul si taraba din viata romanului. 

Dupa secole de ocupatie turca, inca se vad rezultatele. 

1 oră în urmă, merck a spus:

poate fi bagat sub pres si CCR se face ca ploua

Interesul poarta fesul! Multe porcari a facut CCR!

1 oră în urmă, d2134 a spus:

Da' ce mare meserie e aia de mecanic de metrou

Exact asa se punea intrebarea, de catre unii, prin IFIN:  ce aliși-veliși fac aia de la radioprotectie? Dar cum vedeau o pata colorata, cum tipau "sa vina radioprotectia, ca murim aici! Ei mureau, cei de la radioprotectie, nu."! D2134, nu e chiar asa simplu sa lucrezi 8 sau 16 ore, fara sa vezi lumina soarelui, cu șinele fugindu-ti sub ochi, cu tavanul la un metru  deasupra capului,  in zgomot  si trepidatii. Salariul nu e chiar asa de mare, dar au tot felul de sporuri.

D2134 imi spui si mie ca mare inginerie e sa apesi pe niste taste la un calculator, cum fac IT-istii? Sau, ce mare lucru este sa ridici mina, ca sa votezi in parlament? Asta cind nu absentezi sau dormi!

1 oră în urmă, Marele Savant a spus:

ar trebui 5 camere cu cite 630 de paralamentari

In conceptia unora, da!

1 oră în urmă, Marele Savant a spus:

unde ati vazut tarabe in statiile de metrou

La rusi, cumva?

Acum 12 minute, icar a spus:

imi spui si mie ca mare inginerie e sa apesi pe niste taste la un calculator, cum fac IT-istii?

Nu e mare inginerie sa apesi pe taste. Lucru mare e sa sti pe care sa apesi...

Salariul nu e chiar asa de mare,

Nu, dar e dublu fata de al unui profesor.

nu e chiar asa simplu sa lucrezi 8 sau 16 ore, fara sa vezi lumina soarelui, cu șinele fugindu-ti sub ochi, cu tavanul la un metru  deasupra capului,  in zgomot  si trepidatii.

Sa puna trenuri automate. Cum s-au pus si lifturi automate...

Edited by d2134

53 minutes ago, Sharky said:

Care ocupatie turca? Aia e afacere, ies bani, deci daca se poate tot timpul se baga careva.

Pai e genul romanului sa bantuie tarabele dupa un chilipir. 

Am folosit cele 2 cuvinte de natura turceasca in mod special. 

Dar cineva s-a interesat despre calitatea produselor vandute acolo? Ca erau fakeuri de cea mai joasa calitate conteaza? 

Lucru mare e sa sti pe care sa apesi...

Aha! Deci te-ai prins!:limb:

Nu, dar e dublu fata de al unui profesor.

Corect! Dar e si pe jumate din al unui parlamentar!!!!!

Sa puna trenuri automate. Cum s-au pus si lifturi automate...

S-avem pardon, nu-i acelasi lucru!!!

Acum 57 minute, Mircea a spus:

Ca erau fakeuri de cea mai joasa calitate conteaza? 

Da, si pe deasupra, fara factura!!!!!

Cit s-au luptat sa puna cu botul pe labe Dragonul  Rosu!

Acum 35 minute, icar a spus:

Aha! Deci te-ai prins!:limb:

Eu m-am prins de mult ca meseria asta e pe cale de disparitie.

Ca si alte meserii care au disparut sau stau sa dispara:

- frinar la CFR,

- dactilografa (inclusiv operator la masinile de perforat),

- liftiera,

- telefonista,

- depanator R-TV,

- casier la alimentara (super market)

si multe altele.

Ce nu am inteles e de ce mecanicii de metrou sunt asa bine platiti?

Pt ca au posibilitate sa santajeze. O intrerupere de activitate, dupa cum s-a vazut, produce haos. Cum o guvernare slaba se teme de asa ceva, cedeaza, si le da tot ce cer. Ia sa intre in greva invatatorii...fix pix, pot sa iese la pensie din greva si nu se sinchiseste nimeni, desi pe perioada lunga, activitatea lor e mult mai importanta decat a vatmanilor de metrou.

Da, in timp au disparut multe meseri, asa cum o sa dispara multe altele. Dar asta nu inseamna ca miine metroul va merge fara mecanic. Asa cum mai gasesti si cite un depanator radio-tv!

Liftiera sau portarii ramin pe pozitie la hotelurile cu staif si fite. Deci, din lista, multi isi mai fac meseria!

Dar, cum zici, vor dispare precum sacagii, ceaprazarii, lampagii, birjarii, distribuitorii de gheata, laptarii, pianistii din cinematografe, plutasii, zetarii.

Acum fara gluma, acum cativa ani am citit o stire in care spunea ca s-a descoperit ca aerul de la metrou este, pe termen lung,  toxic din cauza pulberilor generate de descompunerea caii de rulare. Intr-un fel are logica, fiind aerul cat de cat inchis, aceste publeri raman in tunel mult timp si sunt inhalate de oameni.

Tren fara mecanic exista de mult. Stiu eu unul, ala care merge in La Defense. Probabil nu-i singurul. E chiar o senzatie misto sa mergi in primul vagon.

Acum 29 minute, RealAlex a spus:

Intr-un fel are logica, fiind aerul cat de cat inchis, aceste publeri raman in tunel mult timp si sunt inhalate de oameni.

Și cand s-a angajat la meseria asta nu a știut ca nu va lucra cu burta în sus la soare? Aceeași pulbere o inspira în egala măsură și călătorii, și nu am auzit sa fie despăgubit careva pt asta. Astea-s cucuri aruncate la deruta... dacă le face salarii cât casa, nu mai înghit pulberi? Sunt și joburi la suprafață, dacă în tunel nu le priește. 

Doru, calatorii nu stau 8 ore in tunelurile metroului. Apoi, aici nu vorbim de pulberi, ci de nesimtirea lui Radoi. 

Mie imi plac grevele astea. Se face o lista de revendicari, lunga de obicei. Pe primul loc e, intotdeauna,  imbunatatirea conditiilor de lucru, urmeaza retehnologizare, cresterea sigurantei in munca, modificarea contractului colectiv de munca, investitii in infrastructura etc, etc, iar, la final, intotdeuna ultima pe lista doleantelor, asa ca o bagatela, e cererea de marire a salariilor. Din toata lista se rezolva, sub presiune, ultima cerere, marirea salariilor, restul...date uitarii. Daca se maresc salariile, toata lumea e multumita si nu se mai uita ca celelate cereri nu au fost indeplinite!

Si da, cind s-au angajat la metrou, stiau in ce conditii vor lucra, dar stiau, la fel de bine, si ce salarii si sporuri vor primi!

Edited by icar
  • Administratori
Acum 40 minute, doru3160 a spus:

Sunt și joburi la suprafață, dacă în tunel nu le priește. 

Sau la fel de bine se pot angaja la privat daca nu le convin conditiile de munca de acolo. Nu le-ar simti nimeni lipsa, in 10 minute toate posturile vacante ar fi ocupate.

Stiu doar sa faca greva "spontana"

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines