Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP cu 6P14P


icar

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 7 ore, icar a spus:

..........................

As mai putea face o mirlanie, sa pun un 5Ț4, alimentat numai pe filament, iar pe dedesubt, o punde cu 1N4007 si am rezolvat problema!:limb:

În niciun caz! ... aia ar fi curată mărlănie în stil chinezesc!:rade:.

Mai bine o punte redresoare hibridă cu tub redresor (dublă diodă) plus încă două diode cu siliciu, dacă mergeți pe această idee. Așa traful de rețea va fi mai simplu, cu bobinaj unic pentru tensiunea anodică.

...........

Eu aș face redresorul cu două PY88 după cum spuneam în postarea anterioară. Poate fi făcut să arate bine și ca design, PY88 are catodul conectat la "caciulița" metalică din vărful balonului ... două conectoare interesante, fire groase de culoare roșie ... redresorul arată într-un mare fel! 

...........

Dar dvs. sunteți șeful, eu și ceilalți colegi dăm idei/sugestii ... noaptea e un sfetnic bun.:)

 

L.E. Eu am multe diode PY88, v-aș trimite cu plăcere (și gratuit) 2 bucăți dar sunt recuperate din tv-uri și habar n-am ce grad de uzură au. Oricum le găsiți ușor si ieftin pe la alți "lămpari".

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu
Acum 10 ore, viobio a spus:

Eu toate intensitățile curenților le supradimensionez cu x 1,15...1,2 ca să nu ajungă transformatorul de alimentare la 50...60 grade Celsius. 

Daca secundarele unui transformator alimenteaza redresoare, atunci aceste secundare trebuie dimensionate tinând cont de ceea ce se cheama "transformer utilization factor". (Despre acest factor s-a învatat pe vremuri la licee si scoli profesionale de profil.)

Pentru  redresoare cu sarcina rezistiva, acest factor se calculeaza relativ simplu. Calculul devine ceva mai complicat atunci când, datorita vârfurilor de curent cauzate de încarcarea condensatoarelor de filtraj, prin redresor si înfasurarile aferente nu mai circula curenti sinusoidali. Pentru situatia asta avem simulatoare. Filtrajele de tip choke-input îmbunatatesc acest factor de utilizare.

https://electricalbaba.com/transformer-utilization-factor/

https://electronicsproject.org/transformer-utilization-factor-tuf-of-single-phase-half-wave-rectifier/

https://electronicsproject.org/transformer-utilization-factor-tuf-of-single-phase-center-tap-full-wave-rectifier/

Daca doriti sa încercati alimentarea filamentelor în curent continuu, atunci si înfasurarile de filamente trebuie dimensionate tinând cont de acest factor.

Acest factor de utilizare este motivul pentru care se "supradimensioneaza" transformatoarele care alimenteaza amplificatoarele "cu nisip" dotate cu filtraje imense.

Editat de franzm
Link spre comentariu
22 minutes ago, franzm said:

Jawoll!

Sa stiti ca n-a fost cu intentia de a va tine lectii ci pur si simplu am vrut sa informez. Banuiesc ca nu toti colegii stiu cele aratate. Promit sa nu mai fac.

Ma numar printre ei! :57

Coeficientul de 0.7 il mai inghit, da coeficientul 0.287 mi-a dat la temelie! 

Quote

Its value is 0.693 (as compared to 0.287 for a half-wave rectifier). In such a rectifier, there is no problem due to dc saturation of flux in the core because the dc current in the two halves of the secondary flow in opposite directions. 

 

Parerea mea este sa faci un topic separat despre acest subiect.

 

Link spre comentariu

Da, stiu unde am gresit.

Am cam uitat multe lucruri. In cazul redresarii bialternanta cu priza mediana, curentul prin sarcina este suma curentilor prin cele doua bobine, ca sa zic asa. Ori eu am calculat pentru anodica 330V (tinind cont de caderile de tensiune pe tubul redresor, drosel, rezistenta, ca sa ramina 300V, cit am nevoie), inmultit cu 2 (doua bobine) si cu valoare curentului necesar 300 mA. Adica 330V x 2 x 0,3A. Ori, la redresare bialternanta, trebuia sa iau in calcul numai 150 mA. Adica 330V x 2 x 0,15A. Deci, in loc de 198W e nevoie numai de 99W.  Vorbim aici doar de tensiunea anodica.

E bine ce am spus, sau tre sa merg iar in clasa a X-a de liceu???

Link spre comentariu
4 hours ago, icar said:

Da, stiu unde am gresit.

Am cam uitat multe lucruri. In cazul redresarii bialternanta cu priza mediana, curentul prin sarcina este suma curentilor prin cele doua bobine, ca sa zic asa. Ori eu am calculat pentru anodica 330V (tinind cont de caderile de tensiune pe tubul redresor, drosel, rezistenta, ca sa ramina 300V, cit am nevoie), inmultit cu 2 (doua bobine) si cu valoare curentului necesar 300 mA. Adica 330V x 2 x 0,3A. Ori, la redresare bialternanta, trebuia sa iau in calcul numai 150 mA. Adica 330V x 2 x 0,15A. Deci, in loc de 198W e nevoie numai de 99W.  Vorbim aici doar de tensiunea anodica.

E bine ce am spus, sau tre sa merg iar in clasa a X-a de liceu???

Aici cam totul e pe langa.....

 

1- La redresarea cu priza mediana fiecare bobina trebuie sa livreze curentul necesar ( sau mai mult , sa ai rezerve )  .Partea buna ca lucreaza pe rand , deci puterea luata din primar nu este dubla.

2- daca ai 330V AC , dupa redresare ,filtrare ,drosel , tensiunea va fi peste 300V CC doriti .....

depinde de solutiile adoptate ,cam 350 V ...sau mai mult.

3- Ar trebui ochit un traf in jur de 150W .

 

As pune doar o singura infasurare pt Ua ,cele cu priza mediana nu au rezistenta interna  identica ,numai daca sunt facute pe galeti ( la Power ( alimentare ) nu se practica ) 

Filtrajul va fi deficitar , ca si incarcarea Puffer ,EZ81 "duce "max 8uF+ 50uF....pt 2 canale este foarte putin.

The EZ81 was introduced by Mullard as a high current B9A rectifier, the low power rectifier offered by Mullard was the 90 mA EZ80. Prior to the EZ81 Mullard designs used the GZ34.
In use the maximum reservoir capacitor would be limited to 50 µF and to prevent damage by excess current an effective series resistance of 230 Ohms is used.

 

Ar fi mai simplu ceva genul urmator :

1- dupa punte se poate filtra "consistent"

2-necesita o singura infasurare sec Ua .

3- Curentul anodic este dublu ,avand tuburile dioda in paralel ,se pot pune chiar mai multe .Ey88 , sau chiar EY500 , multa lume are , recuperate din TV uri vechi .

Drossel se poate pune intre cele 2 C de 470uF, sau la iesirea din tubul redresor ...

IvAx7qQw0rsJL9q8kzbVJSbT3mqOfxoAfEyBrH5e

 

 

Link spre comentariu
Acum 55 minute, Усилитель a spus:

Aici cam totul e pe langa.....

 

1- La redresarea cu priza mediana fiecare bobina trebuie sa livreze curentul necesar ( sau mai mult , sa ai rezerve )  .Partea buna ca lucreaza pe rand , deci puterea luata din primar nu este dubla.

 

 

Aici vă contrazic. La redresarea cu priză mediană diametrul sârmei din secundar trebuie dimensionat pentru jumătate din curentul necesar. Diodele trebuie să suporte (lejer) o tensiune inversă maximă egală cu valoarea de vârf a tensiunii măsurate între capetele înfășurarii.

 

Da, orice supradimensionare a conductorului din secundar e binevenită dar nici nu are rost să exagerăm.

Link spre comentariu

În ce condiții va consuma acest push-pull 6P14P evident două canale  L+R  180W ?!

("Super OverDrive" etaje finale ! , clipping permanent !)

 

Văd acest subiect cantonat în zona blocului de alimentare...,avertizați omul să procure condensatorii electrolitici cu marcaj 500V dacă  va redresa 330Vac 50Hz sinus ! (indiferent de elementul redresor tub, diode semiconductor, punte). Eventual poate pune condensator compus C II R serie C II R astfel încât sa satisfacă 500V.

Are un calcul simplu de făcut la lipsă sarcină sau primele momente 330√2 ( ăsta din coadă este radical din 2 ).

 

Cea mai sănătoasă(fiabilă) soluție simplă Va fiind înfășurare 260Vac punte(ss) filtru CLC condensatori 400V/450V.

(evident pentru 300Vdc în sarcină cazul în analiză)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări