Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

panasonic TX-P42X60E


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

E o plasma, Am schimbat modulul Y.-\SN board

Vreau sa verific valoarea tensiunili Vsus , e detectata si reglabila din service. Vede bine, doar asa de curiozitate.

Conform manualului se intra cu vol-/ tasta rosie apasat de 3 ori cate 2 secunde, dar nu reusesc.

ramane asa.

Link spre comentariu

Am reusit asa : mentinut apasat vol-/ si apasat repede butonul rosu de 3 ori. Pe eticheta ecran nu are tensiuni notate. Tensiunile de pe modul nu corespund cu cele din manual.

Tensiunea Vsus se regleaza din meniul service, prin niste pasi succesivi, si indica valoarea optima.

similar cu tv CRT care au detectia screen-G2 in meniul service.

Pana nu cititi manualul service al acestei plasme, nu va dati seama...nu toate plasmele sunt la fel.  Manualul recomanda refacerea reglajelor dupa schimbarea unui modul.

Nu mai are reglabile cu surubelnita. Ca de surubelnite si multimetre nu duc lipsa.

De ex asta are ysus + y bufer pe o placa. Main +control board alta placa.  Sursa+Zsus alta placa.   Tot tv-ul e comasat pe 3 placi mici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări