Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo8tot

Mixer emisie cu tuburi

Recommended Posts

Zile astea am avut timp sa mai fac un progres la emitatorul la care lucrez. De data asta este vorba de al doilea mixer. Cum mixerul anterior cu triode nu prea m-a impresionat m-a gandit sa incerc o varianta cu pentode.  Capacitatea mai mica grila-anod poate va fi de ajutor. Prin Handbook-ul din '56 am dat peste o schema de mixer in contratimp cu 6AS6. Explicatia este cam sumara. Si ambigua. Nu pricep de exemplu daca grila a 3-a trebuie polarizata la -10V sau nu. Lipsesc mai multe detalii dar idea de baza este acolo.

Clipboard02.thumb.jpg.ab4f492786edd124112c1d1f2c026a80.jpg

Din comoditate am folosit deocamdata pentru polarizare tensiunea pentru filamente. Cam ca in schema de mai jos.

image.thumb.png.5c309e9a6a73bbe033972980646d059e.png

Fara prea multe ajustari spectrul arata cam asa:

image.thumb.png.ba6c138ab037ad40d3ed73999d8a0574.png

Ce am constatat pana acum la o prima proba:

- cele doua semnale de 5 si 9MHz sunt la mai mult de 60db sub semnalul util de 14MHz. In schimb apar alte produse de intermodulatie.

- variatia amplitudinii semnalului SSB de 9MHz nu modifica prea mult raportul dintre componentele spectrului. Daca este mentinut sub 200mV.

- trimerul de 5k si 10k atenuaza diferite frecvente. Inca nu am gasit un punct optim

- tensiunea de negativare a grilei 1 nu pare sa fie suficienta

- pozitia infasurarilor din celor doua transformatoare nu are nici un efect asupra atenuarii armonicilor. Deci nu este nevoie de nici o simetrie.

- ecranarea nu pare sa fie necesara. Am atins toate componentele, am miscat infasurarile si nu variaza nimic la spectru.

Pana una alta pare destul de promitator!

Clipboard01.thumb.jpg.693f70dc4b6c030c03c206149e86dc40.jpg

Clipboard03.thumb.jpg.de173daad21b78d5ed718efa57c2421c.jpg

Edited by yo8tot

La 21.03.2021 la 16:52, yo8tot a spus:

Cum mixerul anterior cu triode nu prea m-a impresionat m-a gandit sa incerc o varianta cu pentode.

La 21.03.2021 la 16:52, yo8tot a spus:

Fara prea multe ajustari spectrul arata cam asa:

Va salut @yo8tot,

Nu cred ca este o comparatie corecta. In modulatorul initial cu triode aveati un purtator de 9MHz pe care il modulati cu 2KHz. Aici modulati cu 5MHz (??), ceea ce impinge lateralele atat de departe, incat sunteti in afara benzii de trecere a circuitului oscilant. Asta ar putea explica atenuarea si sensibilitatea redusa la echilibrare si capacitate parazita.

Daca pastrati purtatorul de 9MHz si modulati cu 2KHz, cum arata spectrul pentodelor in comparatie cu cel cu triode?

Nu este exclus ca la purtator de 9MHz si modulator de 5MHz, nici spectrul triodelor sa nu arate rau. Generarea DSB audio e mai pretentioasa.

Edited by cirip

In principiu comparatia e gresita, in prima schema fiind un modulator audio-DSB, iar aici un schimbator de frecventa. In acest caz, banda laterala dorita e la mare distanta de purtatoare si cealalta banda laterala, in principu rejectia semnalelor nedorite e o formalitate si nu e necesar neaparat un modulator echilibrat. 

Mie mi s-a parut o rejectie foarte buna a purtatoarei la modulatorul DSB initial. Evident ca restul de purtatoare ramas e rejectat complet de catre filtrul SSB. 

Edited by RST

Da, evident aici este o alta situatie. Nu m-am referit la o comparatie intre mixere.

Inca nu m-am lamurit cam cat din atenuarea semnalelor de 5 si 9MHz se datoreaza faptului ca mixerul este echilibrat si cat circuitului acordat de la iesire. Dupa o prima butonare am o banuiala ca circuitul LC face cam toata treaba. In cazul asta nu prea se justifica complexitatea.

In practica as folosi o dubla pentoda. Macar are acelasi catod pentru ambele pentode. Un 7360, cum are FT250, cred ca ar fi optim.

Posted (edited)

7360 nu e optim pentru buzunar. Am cateva dar le pastrez pentru niste transceivere unde sunt folosite. Am gasit in schimb cateva 6AR8 pe Ebay in Grecia. Cam tot acelasi lucru. Vad ca deja au intrat in tara. O sa incerc si cu ele. La modulator si poate si la al doilea mixer.

Edited by yo8tot

Da, nu sunt ieftine deloc. Am cumparat si eu unul din US, cred ca a fost vreo 40USD (cam cat un 6JS6), noroc ca mi le-a adus un amic si n-am mai platit si transportul.