Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se seteaza corect bias_ul in clasa A si AB la amplificatoarele cu tranzistori


KISS

Postări Recomandate

Rog un moderator sa mute discutiile de pe topicul asta https://www.elforum.info/topic/146889-nu-pot-regla-curentul-de-mers-in-gol/#comments,  care nu tin de tema thread_ului aici.

Sa incepem cu metodele de reglaj bias. 

#1. doar cu multimetrul,

#2. cu multimetru si osciloscop

#3. cu multimetru, osciloscop si analizor de distorsiuni

#4. cu multimetru, osciloscop si analizor de spectru.

Eu, personal folosesc ultima metoda.

Puteti posta documentatii pro si contra oricarei metode, avantaje si dezavantaje, dar, va rog sa fiti ON_topic.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

46 minutes ago, KISS said:

 

Puteti posta documentatii pro si contra oricarei metode, avantaje si dezavantaje, dar, va rog sa fiti ON_topic.

E asa de greu sa fii ontopic?

Hai sa vorbim tehnic si sa nu pierdem timpul cu aiureli. 

Si ca tot ai scris aici, ce crezi de idea lansata de @Mircea, cum trebuie conectata sonda osciloscopului ca sa vezi ce clasa de functionare este?

Hai, ca stii sa utilizezi osciloscopul, dupa parerea mea mult mai bine decat multi amatori.

Link spre comentariu

Acum imi citesti postarile, parca ma trecusei la ignorati?

 

Vorba unui vechi coleg, polemizand cu unii ii inveti meserie.

 

Cine a citit ce am scris, a inteles ce vreau sa zic. cei care fac numai dupa caietul de service pot continua, e o metoda buna la nivelul lor.

Link spre comentariu
2 minutes ago, Mircea said:

Acum imi citesti postarile, parca ma trecusei la ignorati?

 

Vorba unui vechi coleg, polemizand cu unii ii inveti meserie.

 

Cine a citit ce am scris, a inteles ce vreau sa zic. cei care fac numai dupa caietul de service pot continua, e o metoda buna la nivelul lor.

Poti sa explici cum conectezi sonda osciloscopului ca sa vezi in ce clasa de functionare lucreaza amplificatorul?

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări