Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RST

Cand " conspiratiile " devin realitate....

Recommended Posts

Acum 5 ore, radu26 a spus:

Cine, rușii?  

Nu bre.., otomanii, adică turcii!

Cel puțin marea parte din ei, merg la toaletă dotați cu sticla de apă, asta cînd au treburi mari de rezolvat.

Pentru cele mici, nu este cazul.

Să ştiți, că față de restul fraților lor, întru ale religiei, turcii sunt mai curați comparativ cu marea populație care se închină lui Alah.

Valabil în cazul, celor proveniți din partea ,,europeană", a Turciei.

Despre cei din partea asiatică, nu prea am cunoştințe, privind igiena intimă.

De ce am punctat acest aspect, destul de sensibil, pentru majoritatea populațiilor ce sălăşuiesc pe această planetă?

Pentru că relevă în mod major, gradul de civilizație în care au ajuns, şi pe care sunt în stare să îl transmită mai departe, popoarelor sau națiilor cu care ajung la un anumit moment al istoriei să interacționeze.

Igiena corporală, dar şi cea mintală, spun multe despre stadiul evoluției, unei nații sau al unui popor.

" Zombielandul " se apropie cu pasi repezi . 

Ok, ma mai imbat si spun anumite chestii disimulate sub un aparent sprit de gluma si tot aparent, scapat de sub control. 

As vrea totusi ca topicul sa fie unul relaxant, desi subiectul e mai mult decat serios. 

Minciuna primordiala a aparut fix in anul 0. Isus a existat cu adevarat, i s-au prelevat de curand chiar si probe biologice...una de pe Giulgiul din Torino, alta tot de pe un obiect de imbracaminte care i-a apaertinut, pastrat pana intr-o manastire din Valencia. 

A fost ceea ce acum numim un " dizident ". Nu impotriva romanilor....asa cum zice in Biblie. Desi e posibil sa fi fost judecat si omorat de romani, condamnarea a venit din alta parte. 

Suna ciudat si chiar hilar daca spun ca Isus s-a opus defapt unor entitati care au modificat genetic pe Homo Sapiens, pre-existent pe Terra, inainte de venirea lor ? 

Suna hilar.si mai avem la dispozitie inca vreo cativa ani in care sa tot radem ;) 

Pana si Biblia, are niste incoerente in faptele povestite....si se da de gol ca proasta

Geneza 1; 26. Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră

In aceeasi Biblie se repeta pana la plictiseala, ca Dumnezeu e Unic, si Unicul Creator.  

Daca e unic.....cum dracu ( pardon de expresie ) se foloseste plurarul ? 

Mai sunt si alte 2 versete, care fac referire la alte versete, care...nu exista. 

Adica se vede ca_Cartea Cartilor a fost editata, reeditata si contrafacuta din greu. La fel ca si realitatea pe care ni se pare c-o traim acum. 

Mai ține bre şi tu post, în această perioadă, şi ți se va releva Duhul Sfînt!

Altfel vei sfîrşi înghițit de flăcările iadului, şi nu vei avea parte de viața veşnică!

Vai de sufletul tău, de pacătos, aservit serviciilor secrete, şi alăptat la țîțele zeului Bachus! 

Acum 2 ore, RST a spus:

Geneza 1; 26. Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră

In aceeasi Biblie se repeta pana la plictiseala, ca Dumnezeu e Unic, si Unicul Creator.  

Daca e unic.....cum dracu ( pardon de expresie ) se foloseste plurarul ? 

Mai sunt si alte 2 versete, care fac referire la alte versete, care...nu exista. 

Adica se vede ca_Cartea Cartilor a fost editata, reeditata si contrafacuta din greu. La fel ca si realitatea pe care ni se pare c-o traim acum. 

La ora asta mi-e silă să scriu... Fiindcă știu despre ce este vorba pun un copy-paste. Nu în mod expres pentru tine, ești incurabil și ne despart câțiva metri cubi de cărți, vorba unui amic. 

------------------

Elohim conform gramaticii ebraicii biblice este un substantiv la plural cu sensul de „zeități”, „zei”, in ebraică terminația -im este folosită pentru a forma pluralul substantivelor masculine, cu toate acestea în referința la Dumnezeul avraamic cuvântul Elohim este înțeles cu sens singular și semantic cât și gramatical (se folosesc adjective și verbe la singular făcându-se acordul). În ebraica modernă cuvântul Elohim este înțeles preponderent cu sens singular.[2]

Consensul asupra etimologiei cuvântului Elohim este că acesta este pluralul cuvântului ebraic eloah, cuvânt care își are originile în substantivul proto-semitic ʾil cu sensul de Zeu/Divinitate. Un cuvânt cu origine etimologica identică cu Elohim-ul ebraic este cuvântul ʾilhm din ugaritică, care denumește panteonul canaanit; precum și cuvântul din aramaica biblică ʼĔlāhā, cuvântul siriac Alaha (ambele cu sens de Dumnezeu), cuvântul arabic ʾilāh (zeu) și Allah (Dumnezeu, Zeu suprem), cuvântul samaritean ʾĕlāhā (Dumnezeu).[1][2]

• Administratori
Acum 2 ore, morarul a spus:

nu vei avea parte de viața veşnică!

Daca viata vesnica este la fel de stresanta ca si cea actuala eu prefer tatele lui Bachus iar daca m-ar racola si serviciile secrete ar fi parfum... 

Acum 19 ore, validae a spus:

fiţi mai puţin agresivi şi vă mai las să vă jucaţi în groapa de nisip a lui RST.Altfel închidem parcul.

:d:d

Acum 16 ore, morarul a spus:

Igiena corporală, dar şi cea mintală, spun multe despre stadiul evoluției, unei nații sau al unui popor.

Noi ne strofocam, pe  la stiri, ca sunt nu-ș cite sute de mii de locuinte, cu buda in fundul gradinii! Ei, as! Buda nu e de loc, iar la mare cinste e coceanul de porumb! Asta ca vorbim de civilizatie si igiena. Eu as pune si educatie!

Acum 16 ore, RST a spus:

i s-au prelevat de curand chiar si probe biologice...una de pe Giulgiul din Torino, alta tot de pe un obiect de imbracaminte care i-a apaertinut, pastrat pana intr-o manastire din Valencia. 

Uite, vedeti la ce duc drumurile, lungi? si dese, la subsolul locuintei si privitul prea mult la extraterestrii antici??

Da, s-au prelevar probe de pe un giulgiu masluit, cam cu o mie de ani inainte de moartea lui Iisus. Cit despre toale, ce sa mai vorbim...Pun si eu o intrebare, cam stii citi "Isusi" s-au perindat prin fata credinciosilor,  in acea perioada? Adica de gnostici, parexample, ai auzit? As intra in detalii, dar ne ia Validae groapa cu nisip.

Acum 16 ore, RST a spus:

Geneza 1; 26.

Maestre, parca romanul istet zice: un adevar spus pe jumatate, e tot o miniuna!

Sa vedem ce zice, tot Geneza, in versetul 27

Astfel, Dumnezeu l-a creat pe om după chipul Său,
    după chipul lui Dumnezeu l-a creat;
        bărbat şi femeie i-a creat.

Crezi ca autorii Bibliei ar fi scris: Să facem om după chipul Meu, după asemănarea Mea?

Bun, pe de alta parte, Radu 26 da un citat lamuritor, desi cu cam prea mult apel la dialectica.

Sa nu uiatm ca monoteismul la evrei este post Moise, Dumnezeul  avraamic find boul de aur si alti idoli, adusi din coltul superior al semilunii fertile, loc unde si azi se venereaza boul. S-ar parea ca monoteimul a fost copiat de Moise la la egipteni, promotor fiind Akhenaton (Amenhotep IV) care a incercat, fara succes, sa inlocuiasac religia politeista, cu una monoteista, ridicindu-l pe Aton (il vedem in coada numelui, spre deosebire de amon, din coada celorlati faraoni, politeisti), zeul discului solar, la rang de zeu unic. Nu i-a iesit, Akhenaton (sau Akhenaten) si Nefertiti, fiind stersi definitiv din istorie.

Coincidenta? Prima porunca (in varianta iudaica, face parte din porunca a doua): Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. (Varianta ortodoxa: Eu sunt Domnul Dumnezeul tău: să nu ai alți dumnezei afară de Mine.) Rugaciunea lui Akhenaton: O zeu al Soarelui, in afara de tine nu este nici unul.

Normal ca Biblia, atit Vechiul Testament, cit si Noul Testament, au fost modificate in timp, functie de diverse interese, dar sa nu uitam, ca Vechiul Testament cele Cinci Carti ale lui Moise (Pentateuh, in greaca veche, limba primei traduceri a Bibliei sau Tora, in ebraica, ci sorginte de la "a instrui"), au circulat oral, spusa copiilor, la "usa" cortului, sute (mii?)  de ani, inainte de a fi scrise.

Viata vesnica? Da, intre copertile Bibiei, poate.

Acum 42 minute, icar a spus:

Bun, pe de alta parte, Radu 26 da un citat lamuritor,

Mi-a fost sila sa scriu sau sa editez la esential textul preluat. Eram pe telefon...

Nu era pentru lamurirea celui care abereaza la betie sau cand este treaz, ci pentru ceilalti carora li s-ar fi parut oarecum curios sau pe cale sa pice in prostia fara margini a celui cuprins de o boala, se pare.

12 minutes ago, radu26 said:

Nu era pentru lamurirea celui care abereaza la betie sau cand este treaz, ci pentru ceilalti carora li s-ar fi parut oarecum curios sau pe cale sa pice in prostia fara margini a celui cuprins de o boala, se pare.

Tu chiar crezi că exista detinători de adevăruri ?
Nu cred că citatele celebre contin adevăruri absolute.
Poate au fost scrise de persoane 'la betie'. Nu ?

Edited by Liviu.Mihaiu

Despre ce adevăr și în care citat? 

Nenea ăla, să nu zic altfel, nu pricepea de ce erau mai mulți în momentul respectiv.  

Se pare că este adevărată afirmația cum că astfel de cărți se studiază nu se citesc pur și simplu.  

15 hours ago, radu26 said:

13 minutes ago, radu26 said:

Despre ce adevăr și în care citat? 

Acest citat de mai sus.
Postat de RST dar pe care ai incercat să-l contrazici cu argumente stiintifice.
Ai intrat in horă.

13 minutes ago, radu26 said:

Am explicat de unde vine "Nostru".

"Citatul" lui RST este un "translate" care există in Cărtile de la Noi (!) . Nu cred că exista google-translate la vremea aia.
Explicatia poate trebuia să se refere la cat de beat a fost traducătorul.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines