Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RST

Cand " conspiratiile " devin realitate....

Recommended Posts

2 hours ago, Vasile said:

Cel mai mare pericol este SUA si nu Rusia

SUA vede Rusia ca pe o sursa inepuizabila de resurse, daca pun mana pe ele s-au scos... 

Setea americanilor de petrol rusesc atinge cote record în pofida retoricii dure a SUA la adresa Rusiei (zf.ro)

In 2020, Canada was the source of 52% of U.S. total gross petroleum imports and 61% of gross crude oil imports.
  • The top five sources of U.S. total petroleum (including crude oil) imports by share of total petroleum imports in 2020 were.
  • Canada52%
  • Mexico11%
  • Russia7%
  • Saudi Arabia7%
  • Colombia4%

sursa:

https://www.eia.gov/energyexplained/oil-and-petroleum-products/imports-and-exports.php

Cam cum invart informatiile cei de la ziarul financiar ca sa scoata ceva bombastic:

au catapultat Rusia pe poziţia a treia în topul furnizorilor de petrol către SUA anul trecut.

Cand nu pui si cifrele, ai senzatia ca pozitia a 3-a este ceva fabulos. 

Screenshot-2021-04-19-at-17-36-33.png

• Administratori

Oricum prima parte din ce am scris tot ramane valabil, oriunde americanii au dus "democratia" acum este vai si amar, vezi Libia, Irak, Afganistan, Siria, etc. si asta doar ca sa le fure resursele. 

Eu stiu una pe pielea mea: 40 de ani furati din dezvoltarea României, cel putin atatia furati din tineretile românilor. D-aia suntem unde suntem, am fost redusi la un stadiu de legume fara coloana vertebrala. Capul ce se pleaca... 

Despre "despagubirile de razboi" nu mai vorbesc. Nici Germania nu a platit aliatilor cum a platit România rusilor. 

Iar de pierderile teritoriale nici sa nu amintim. 

Deci, rusii nici de vin sa ne ceara iertare nu merita nici un scuipat. O natie de sub-oameni, betivi, curve si bombe.

Acum 25 minute, Mircea a spus:

Eu stiu una pe pielea mea: 40 de ani furati din dezvoltarea României, cel putin atatia furati din tineretile românilor. D-aia suntem unde suntem, am fost redusi la un stadiu de legume fara coloana vertebrala. Capul ce se pleaca... 

Despre "despagubirile de razboi" nu mai vorbesc. Nici Germania nu a platit aliatilor cum a platit România rusilor. 

Iar de pierderile teritoriale nici sa nu amintim. 

Deci, rusii nici de vin sa ne ceara iertare nu merita nici un scuipat. O natie de sub-oameni, betivi, curve si bombe.

Cam aceleaşi sentimente le nutresc şi eu față de ,,marele popor prieten şi eliberator al patriei noastre".

Ce nu pot înțelege însă, nici să mă pici cu ceară, este cum de unii ,,compatrioți" de'ai noştri, au alte sentimente vis a vis, de regimul de la miazănoapte, mergînd pînă la admirație sau chiar adulație, în cazul celor fanatici.

Eu unul recunosc, că nu cunosc nimic pozitiv, adus țarii noastre, de către aceştia, dar nici adulatorii acestora nu cunosc sau nu vor să ştie cît rău au adus, nației noastre.

Dacă există persoane, care au alte păreri sau alte cunoştințe diferite de cele expuse, aştept să fiu contrazis sau informat.

Să aveți o seară plăcută tuturor!

Cumplită belea pe capul țării noastre, talpa rusului! Atunci, după WW2, țara noastră a fost uitată de toți îngerii buni... doar unul ne-a băgat în seama - Scaraoțchi!... așa ne-am pricopsit cu plaga comunismului și cu Iliescu și gașca după '90....din păcate, m-am născut în comunism și o să mor într-o varianta a acestei orânduiri sociale... :84

• Administratori

Voi o dati dintr-o extrema in alta, am spus eu ca rusii ar fi buni sau mai buni ? 

Totusi Rusia sau oricare o a 2-a putere mondiala este necesara pentru a contrabalansa putin puterea SUA. Chinezii inca stau blanzi dar nu ar fi mai buni ca rusii sau americanii cu nimic daca ar deveni un "jucator" 

Acum 2 ore, Mircea a spus:

Eu stiu una pe pielea mea: 40 de ani furati din dezvoltarea României, cel putin atatia furati din tineretile românilor.

In ultimii 30 de ani am fost mai cu mot ? Suntem un popor de prosti si indiferent cine ne conduce(sau sub influenta cui suntem) tot noi suntem...  doar comentam de pe tusa

40 minutes ago, flomar60 said:

Cumplită belea pe capul țării noastre, talpa rusului!

La noi a fost mai mult ideologia prezenta , exacerbata de comunisti zelosi .

In Ungaria au intrat in 1945 si au ramas acolo ,si in timp au tot marit efectivele ,mai ales dupa 1956 ,cand au innabusit revolutia cu tankurile.Au deportat in Rusia sute de mii de oameni pt munca silnica ,din care au revenit cam 1/3 , dupa min 10 ani .

Ultimii soldati sovietici au parasit Ungaria pe exact 19 Aprilie ,ca si ziua de azi 1991.

Au fost 100380 rusi , au "carat" cu 35 000 de vagoane echipamentele ( din pacate au lasat destul de putine tuburi electronice ...) Numai munitia a facut 230 000 Tone...

10 minutes ago, Vasile said:

Chinezii inca stau blanzi

Conform Nostradamus , ei vor fi cea mai mare putere ...in curand....

Ungaria era capat de parohie, aveau interes sa mentina trupe acolo. Exista granita dintre est si vest. La noi de ce sa tina trupe? a fost suficient sa lase politruci, care au racolat politruci locali ca sa le faca treaba. Cat timp regimul nu le era in pericol, si ordinele de la Moscova se respectau intocmai si la timp, trebuia sa fi fost prosti sa tina soldati aici. Parca Dej i-a scos din tara.

34 minutes ago, Vasile said:

Voi o dati dintr-o extrema in alta, am spus eu ca rusii ar fi buni sau mai buni ?

Totusi, dintre tarile sub "ocupatie" americana, acolo unde a fost materia buna (Germania, Japonia, Coreea S) a iesit ceva bun. 

Acolo unde nu e, nici Dzeu nu cere! 

In ultimii 30 de ani am fost mai cu mot ?

Ne e greu sa intelegem ce sa facem cu drepturile obtinute in '89. Unii nu au decat furtul in cap. 

Suntem un popor de prosti si indiferent cine ne conduce(sau sub influenta cui suntem) tot noi suntem... 

Sunt multi oameni cu capul pe umeri, insa prostii sunt majoritari (nu neaparat ca sunt prosti, ci ca nu fac nimic sa isi schimbe situatia). 

Eu sunt mandru ca-s român, si peste tot unde am fost (in medii profesionale vorbesc) românii sunt bine vazuti. Acuma, ca sunt si uscaturi... toate natiile au uscaturi. 

• Administratori
Acum 28 minute, Mircea a spus:

Totusi, dintre tarile sub "ocupatie" americana, acolo unde a fost materia buna (Germania, Japonia, Coreea S) a iesit ceva bun. 

Acestea nu s-au dezvoltat pentru ca au fost influentate de americani ci pentru ca aceste popoare sunt "materie buna" iar din Coreea de sud nici nu prea aveau ce fura asa ca i-au lasat la mana lui Park

Sunt sigur ca cei mai multi nu stiu sa-si foloseasca libertatile si de aia o tulesc din tara in loc sa-si faca un viitor aici, mai bun un loc caldut de angajat decat sa te zbati in norul asta de incertitudine intr-o tara unde toti stiu doar sa fure si unde cele mai "prospere" afaceri sunt cele cu statul.

Hai sa nu ii ridicam in slavi pe americani ca nu sunt decat niste hoti si unde ajung(duc democratia) ei e vai si amar de acele popoare. Eu vorbesc de perioada actuala nu de "dulceata" de dupa ww2.

• Administratori

Nici macar pe aia nu au terminat-o... dar se pare ca au incasat sume cat ar face 2x

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines