Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cand " conspiratiile " devin realitate....

Evaluează acest subiect


RST

Postări Recomandate

Acum 30 minute, icar a spus:

Asta e un motiv pentru care nu merg la vot. Doar no sa-i pun eu acolo, de unde pot fura la greu, tot pe mine!

Mda..........asa gandeste majoritatea populatiei.Nu facem nimic,dar asteptam sa faca altii totul.Poate sa fim condusi de iecstraterestrii...........ca cineva tot trebuie sa conduca.Mentalitatea aceasta este cea mai paguboasa cu putinta.Daca in familie ai o problema,nu faci nimic pentru rezolvarea ei,de teama sa nu gresesti?Si astepti sa se rezolve de la sine?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 729
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Alex, daca merg la vot rezolv...ce? Il aleg pe ala care ma  fura mai putin? Nu, merci! Tu cu cine ai votat? Esti multumit de ce au facut pina acum? PSD, cind a ajuns la putere, aproape cu putere absoluta, in doi ani au dat legi care sa-i apere pe hoti, au schimbat doua guverne, prim ministrii avind doar vina ca nu au executat ordinele de al salva pe Dragnea. Ce bune erau cele opt spitale regionale acum! Ca se gaseau ei si medici pentru ele, daca erau platiti decent! A venit in locul lor o alianta, care, pina acum, nu a facut decit sa se certe pe impartirea ciolanului, sa-si puna rudele si apropiatii in funtii caldute si bine olatite si sa-si dea la geoale. Asta sa votez? Pandemia au gestionat-o execrabil, scoala la fel. Ce sa votez? Oportunisti? Nu, merci! Ce pot face eu? Nimic, in afara de a nu-i vota. Si daca toti faceau ca mine, erau votati doar de neamuri si poate se trezeau! 

Link spre comentariu

Bați câmpii , eu nu am cu cine vota , nu mă reprezintă nimeni dintre cei aflați pe listele electorale , corupția are reprezentanți în absolut tot spectrul politic , joacă la absolut toate " capetele " .

Hai pa : ori ești implicat politic , ori orb ( în sensul politic ) .

Nu doresc să continuăm discuția in această  direcție .

 

Link spre comentariu

Dragă domnule coleg @icar, aveți o atitudine profund defetistă, şi nu-mi permit să fac aprecieri calitative, față de acest mod de abordare.

Dar, în situația în care, totuşi ai posibilitatea/dreptul unei opțiuni, şi tu nu uzezi de acest drept/posibilitate, argumentînd inutilitatea variantei, te auto-mulțumeşti spiritual, aplicînd varianta mioritică, a renunțării de la orice variantă posibil cîştigătoare, precum ciobănaşul perdant, din Balada Mioriței!

Se pare că ați pierdut de mult legăturile şi experiența rurală/agricolă, dacă ați avut-o vreodată cu adevărat.

De ce afirm acest lucru:

Păi dacă am un teren agricol, de pe care îmi cîştig existența, eu şi familia mea, şi acesta este năpădit de pir (planta aceea profund rezistentă şi dăunătoare culturilor agricole), ce fac?

Abandonez acel teren, în ideea că acesta este irecuperabil?

Că în fond, este problema mea, nu a comunității!

Asta este, modul:

Hai să ne văităm, că nu ne bate nimeni!

Cu cît te vaiți mai mult, cu atît eşti mai compătimit.

Şi la ce-ți foloseşte?

Link spre comentariu

 În afară de a fi "materie primă" pentru vot şi oi bune de muls ce mai reprezentăm noi cetăţenii?!Ne îmbătăm cu apă rece că noi decidem cine şi cum ne conduce...

 Ce-or gândi acum tinerii corporatişti care erau mai ieri în stradă?Ăi de ziceau că s-a născut o nouă clasă politică."Neprihănită"...

Link spre comentariu
9 minutes ago, morarul said:

Păi dacă am un teren agricol, de pe care îmi cîştig existența, eu şi familia mea, şi acesta este năpădit de pir (planta aceea profund rezistentă şi dăunătoare culturilor agricole), ce fac?

Va spun eu: construiesc o cotineata si cresc un porc. Porcul are sa manance pirul, iar eu piftie de Craciun. 

 

Sa auzim de bine! 

Link spre comentariu
Acum 23 minute, alex.cselenyi a spus:

,cine pana mea conduce tara?Intrebare simpla,sunt curios de raspuns.

Hotii pe care i-au votat cei ce vor musai sa puna stampila pe careva, ca de e dreptul lor, nu? Sa aleaga hotii mai mici dintre ceilalti hoti! La ora actuala, nu avem o clasa politica demna de incredere si necorupta. Poate, peste 10 -  20 de ani, cei scoliti si educati pe afara, sa incerce sa ia friiele in miini. Apropo de cine conduce tara, ai citit Ferma animalelor? Ai invata ceva?

Acum 28 minute, alex.cselenyi a spus:

.nemergand la vot,lasi soarta ta si a celor apropiati fix pe mana celor pe care nu vrei sa-i votezi,

Aha, si daca merg si votez, pe mina cui las tara??

 

Acum 14 minute, alex.cselenyi a spus:

ca te simti reprezentat sau nu,tara trebuie condusa

Pe asta se bazeaza si cei ce te fura cu legea in mina!!!!

 

Acum 14 minute, alex.cselenyi a spus:

Doar traiesc in lumea reala,nu intr-o lume imaginara ca si voi

Mi-e ca e taman pe dos. Si cam ce vezi in lumea sta reala, in care nu traim noi????? Hai, desteapta-ne si pe noi.

Aoleu, am dat-o in politica, o sa ne ia nisipul Validae!

Acum 8 minute, morarul a spus:

totuşi ai posibilitatea/dreptul unei opțiuni

Corect, am optiunea de a fi contra hotilor! Nu e si asta o optiune?

 

Acum 9 minute, morarul a spus:

a renunțării de la orice variantă posibil cîştigătoare

Si cam care e varianta cistigatoare, ca zau ca merg la vot, la prima ora!! E chiar asa de greu de inteles? Nu vreau, neamule roman, sa trimit in fruntea tarii pe unii care ma fura cu legea in mina? Asta nu e tot o optiune????

 

Acum 12 minute, morarul a spus:

şi acesta este năpădit de pir (planta aceea profund rezistentă şi dăunătoare culturilor agricole

Ai ales cel mai prost exemplu care se putea da! Acolo POT sa stirpesc pirul, fara sa aleg intre pir si scaieti. Hai dom'le, lasam scaietii, ca-s mai putin periculosi, se pot face si ceaiuri din ei!!!!

Si nu ma vaiet, ma opun la ceva. Daca toti s-ar opune si politicienii s-ar trezi ca-i voteaza 5% din populatie, s-ar da de ceasul mortii sa faca ceva! Pe cine reprezinti tu, cu citeva sute de voturi din 18 milioane??? Pe nimeni!

Ca vorbeai de reperezentare, Iti convine traseismul politic? Asta nu-ti spune nimic??? Pai nene, eu il votez pe Ixulescu, de la partidul Ratelor de balta, ca doctrina lui ma reprezinta, cred in ea, o sustin! Numai ca, dupa doua saptamini dupa ce l-am votat, ademenit de ciolan, Ixulescu trece la partidul Gistelor de balta, partid pe care nu-l agrez, partid care are o dotrina antiintereselor mele, partid care nu ma reprezinta!!! Chiar nimeni nu vede asta??? Si tot eu sunt cel care visez!!!

Acum 7 minute, Stefan a spus:

Iar deviati iar postez la misto !

 

Unde la gesesti, frate!!! :d:d Tare de tot!!!!

Link spre comentariu
Acum 9 minute, Mircea a spus:

Va spun eu: construiesc o cotineata si cresc un porc. Porcul are sa manance pirul, iar eu piftie de Craciun. 

 

Sa auzim de bine! 

Corect, dar asta presupune să-i dai ,,liberă circulație" , porcului din cocină!

Care porc fiind, nu se va da înlături, de a face şi alte daune.

Concluzia următoare şi logică:

Nu-i da porcului mai, multe drepturi şi libertăți, decît i se cuvin!

Se pare că porcul, este ruda apropriată a omului, d.p.d.v. genetic.

Ce facem, cum ne distanțăm?

Link spre comentariu
15 minutes ago, morarul said:

Ce facem, cum ne distanțăm?

Dupa 3 ore de fierbere pentru piftie, sa vad eu ce virus mai are porcul in mațe. 

 

Eu voiam sa zic ca pirul e o binefacere pentru cine il are in curte. E hrana gratis si naturala pentru porc. 

 

Apropo, acum fo 2 saptamani am gasit urzici in padure (2 zile m-a piscat buricul degetelor). Am luat 2 puieti si i-am plantat in gradina. Le-am pus si ingrasamant natural. 

Link spre comentariu
La 25.04.2021 la 16:02, alex.cselenyi a spus:

Mda..........asa gandeste majoritatea populatiei.Nu facem nimic,dar asteptam sa faca altii totul.Poate sa fim condusi de iecstraterestrii...........ca cineva tot trebuie sa conduca.Mentalitatea aceasta este cea mai paguboasa cu putinta.Daca in familie ai o problema,nu faci nimic pentru rezolvarea ei,de teama sa nu gresesti?Si astepti sa se rezolve de la sine?

Din pacate, ai dreptate, lipseste EDUCATIA, INFORMATIA !!(cel mai IMPORTANT lucru..e greu de gasit...INFORMATIILE NECESARE daca nu ai (macar) un...''Spart-fone),de ABECEDAR(fizic) nu  mai intreb....! Cum vedeti voi ..viitorul dupa ..''

Valul 4 ?? Eu personal,am fost vaccinat cu prima doza cu ...ASTRAZENECA in ciuda zvonurilor de ORIUNDE ..!! Rapelul am sa-fac in 28 Mai 2021 ! DACA voi DECEDA,solicit ADMIN sa-mi inchida contul !! Asta,daca timp de 180-240 de zile nu ne mai ...''citim''..! 

 

Editat de Admin

Sters atasament

Nu mai atasati in aceasta sectiune!

 

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări