Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Armonici pare/impare (SE/PP)


merck

Postări Recomandate

Ca sa nu poluam subiectul cu boxele Tannoy, deschid acest topic unde sa discutam despre armonici (implicit SE si PP). 

 

Quote

the mix between ODD and EVEN harmonics which creates the best saturation

 

Odd-vs-Even-Order-Haromonics-1024x762.pn

 

 

Poate asa ajungem la concluzia de ce unii prefera un SE asmatic in locul unui PP cu muschi. 

 

From the Sound Reinforcement Handbook by Davis/Jones:

"

Quote

The ear finds some harmonics [harmonic distortion] more objectionable than others. Specifically, odd-order harmonics (3rd, 5th, 7th, etc) are more harsh, and even-order harmonics (2nd, 4th, 6th, etc) are more musical to the average listener. Also, higher order harmonics (6th, 7th, 8th, 9th, etc) are more noticeable and objectionable than lower order harmonics (2nd, 3rd, 4th)."

Also, harmonics increase with the square of the signal level...and you have experienced this with odd order distortion and your transistor/digital car stereo: the louder you crank it up, the more odd order harmonic distortion is created thus the harsher/distorted it sounds - particularly at full volume.

 

Editat de merck
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ca tot omu, care nu stie cum trebuie sa sune un amplificator (stiu doar cum suna vioara, pianul, orga, flautul, etc.), ma întreb, cum se aude tot ghiveciul de armonici, câte un set pentru fiecare instrument? Ce se întâmpla daca fundamentala produsa de vioara, de ex., la trecerea prin amplificator produce armonici cu alta faza decât armonicile produse de vioara direct? Reusim sa facem orice scripca ordinara sa sune a Stradivari?

Link spre comentariu

Pai de asta nu sint adeptul amplificatoarele pe tuburi sau audiofile (conținut mare de armonici pare în special). 

După cum mai spuneau unii cind caracterizau sunetul unor echipamente muzicale, mie îmi place sunetul clinical, cit mai aproape de original fără adaosuri din partea echipamentelor de redare. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
13 hours ago, franzm said:

Ca tot omu, care nu stie cum trebuie sa sune un amplificator (stiu doar cum suna vioara, pianul, orga, flautul, etc.), ma întreb, cum se aude tot ghiveciul de armonici, câte un set pentru fiecare instrument? Ce se întâmpla daca fundamentala produsa de vioara, de ex., la trecerea prin amplificator produce armonici cu alta faza decât armonicile produse de vioara direct? Reusim sa facem orice scripca ordinara sa sune a Stradivari?

NU! Reusim sa facem un Stradivari sa sune ca o scripca ordinara! :rade:

Din ... nu iese nici macar bici, nici pomeneala sa mai si pocneasca! 

8 hours ago, viobio said:

Eu as face un test cu sesebe, să asculte 3 amplificatoare, un SE, un PP

Daca vii cu un PP ca cel de mai jos:

Capture-d-e-cran-2021-03-14-a-13-27-23.p

si auditoriu nu da verdicul: SE => e grav!!!

 

Mod edit:
Se poate si fara expresii foarte colorate.

Link spre comentariu
24 minutes ago, Marian said:

Discutia nu-i despre cine o are mai nu stiu cum, ci despre armonici.

Poti sa faci curat te rog, ca subiectul sa ramana doar despre armonici?

 

Multumesc

 

P.S. Am deschis un nou topic "Unde va reparati sculele audio" unde poti muta daca vrei off topic-ul de aici.

Editat de merck
Link spre comentariu

On topic: care este utilitatea/morala acestui topic? Pana acum am vazut cum multi colegi forumisti pun grafice, tabele si pareri ale altora, culese de pe net.

Cred ca toata lumea cunostea dumele de pe net: SE genereaza armonici pare, placute auzului; PP genereaza armonici impare, obositoare pe o perioada lunga.

Bun... si? Cineva spunea ca "discutia este despre armonici"; care... discutie?

 

Editat de fcon
Link spre comentariu
Quote

Our conclusion is an important property of push-pull amplifiers: even harmonics are cancelled in push-pull operation

The cancellation of even harmonics is an important factor in reducing distortion in push-pull amplifiers. However, perfect cancellation would occur only if the two sides were perfectly matched and perfectly balanced: identical transistors, identical drivers, and a perfectly center-tapped transformer. 

Deci poate nu-i chiar indicat sa fie totul imperecheat la sange! 

Link spre comentariu

Si la silicoane e cam la fel, cam orice schema full simetrica are aceeasi probmema nativa cu armonici pare mai mici ( uneori mult mai mici ) decat cele impare, tocmai ca cele impare apar din asimetrii intre ramuri ( printre altele ).

La amplificatorul la care lucrez am redus din liniaritate tocmai ca sa cresc armonicile pare in scopul uniformizarii structurii armonice. 

 

Deci ideea topicului ar fi ( sau ar putea fi ), ce preferam: dispunere uniforma ca la carte a armonicilor sau doar un nivel mediu al lor cat mai scazut?

Adica ne pasa cum arata armonicile sau trebui doar sa fie cat mai mici?

Asa vad eu topicul asta.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări