Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema cablu analogic digi


Postări Recomandate

Va salut, am si eu o problema cu tv-urile din casa, sunt abonat la cablu tv analog la o firma din localitatea in care locuiesc, de curand aceasta firma de cablu tv a fost preluata de digi insa nu asta este problema, de vreo cateva saptamani incoace am o problema care se manifesta in felul urmator tv-urile vad "lacrima" insa din senin isi pierde imaginea sau se vede fff puricos,  cum remediez problema? ei bine strang putin firul sau il indrept in mana, iar apoi imaginea se vede ffff clara pe toate posturile, dupa un anumit timp acelasi lucru se intampla si tot asa la nesfarsit, initial am crezut ca tv-ul mamei are o problema avand un oarecare joc tunerul din tv pe sasiu vestel 11ak31, dar am constatat acelasi lucru si pe celalalt tv din casa un noriko la fel acelasi lucru se intampla si la acesta, din senin imaginea se strica iar pentru a remedia trebuie sa misc cablul din spatele tv-ului....am fost si am cumparat splitter nou la fel si cablu coaxial rg6 triplu ecranat, am luat chiar si niste mufe tv noi zic eu mai de calitate, cu toate acestea problema persista, dar nu sunt sigur ca problema este de la mine sau de la ei, in vara anului trecut un vecin care si-a cumparat un tv nou m-a chemat tot din aceeasi cauza ca nu-i mergea cablul, avand tot cablu de la digi, acelasi lucru l-am patit si la el am schimbat cablul vechi crezand ca acesta era problema, problema a fost si la el ca si la mine din zona cablului care intra in tv, la fel si mufa dabia am reusit sa ii gasesc o pozitie pt a putea da scanare tv-ului...de aici deduc ca problema nu e de la tv-uri, ce as putea face in situatia asta? cum remediez? Multumesc

PS : am uitat sa precizez ca, cablul nu este indoit pe undeva prin pod sau prins pe sub vrun toc de usa, vine drept din pot si intra pe la geam, nimeni nu se incurca de el si nici nu il deranjeaza, deci exclus sa fie din cauza asta.

Inca o chestie pe care am uitat s-o precizez este faptul ca uneori  imaginea revine de la sine si se vede iar clar, fara ca eu sa umblu la ceva, dar e destul de enervant acu merge bine peste cateva minute se bruiaza imaginea dupa care revine iar si se vede ff bn

Editat de AstraHu-07
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

daca tv iese dintr-un ,,modem,ont,, cu fibra optica,sau chiar o simpla cutie care trebuie alimentata  in care intra fibra optica si iese doar cablu tv,cred ca acolo e buba,am vazut si eu la o vecina asemenea ,,cutie,, un gunoi ce face numai probleme,i-am spus vecinei sa se duca la ei,dar nu cred ca sa dus,

la inceput aveam si eu probleme cu ont-ul ,tot din aceeasi cauza,cand se vedea lacrima,cand cadea brusc,miscam de fibra optica din interiorul ont-ului si isi revea pentru cateva secunde.........i-am sunat si au venit si au schimbat ont-ul,si totul a fost ok

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
Acum 1 oră, modoran a spus:

Ce ONT si fibra daca initiatorul e pe cablu analogic ?  Oricum problema nu se rezolva fara sesizare ( sau mai multe sesizari ).  Eu nu-s lamurit daca nu-i tv-ul in sine de vina.

daca dv nu stiti ultimele echipamente digi,asta nu inseamna ca eu vorbesc aiurea

din fibra optica cu un ,,convertor scoate cablu tv,analag si digital,si asta e practica digi si nu numai,sau dv credeti sa intind cabluri optice doar de dragul de a nu mai intinde zeci de cabluri clasice,utp rf,orice retea noua rds e bazata pe fibra optica,la bloc e mai usor sa traga fibra optica pe scara si de acolo din cutiile de pe scara cu ont-uri scot ce au au nevoie,rf,utp,sau fibra optica,pe cand la case e mult mai greu,deoarece nu pot pune ,,vestiare,, pe stalpi si de acolo sa traga ce e nevoie,deci prin urmare vor trage fibra optica pana in casa si de acolo in functie de serviciile contractete vor pune acea cutie de care am vorbit mai sus convertor fibra optica la cablu rf ,analog sau digital,sau ont pentru toate serviciile,ethernet,telefonie,si cablu tv,analog sau digital

omul a mentionat ca si vecinul are probleme,precum si al doilea tv din casa,deci iese din cauza tv-ul

cam asa arata un convertor,dar cel digi e mult ma ,,junk,,

https://wifimag.ro/fibra-optica/receptor-optic-ftth-catv-fwr-8610rw

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
1 oră în urmă, validae a spus:

A scris că de curând firma a fost preluată de Digi, dar nu menţionează dacă s-a modificat tipul de distribuţie.Din cele descrise, în casă intră direct cablu coaxial.Trebuie oricum sesizat distribuitorul.

nu mentioneaza,e cu totul altceva,dar e posibil sa am dreptate,multi nu mentioneaza multe,unii din necunostiinta de cauza,alti din nepasare,alti se cred mai zmei si nu cred ca e nevoie,vom astepta raspunsul ,,reclamantului,, sa vedem ce inseamna schimbarea distribuitorului,eu unul personal nu vad ca rds-ul sa foloseasca veche retea a fostului distribuitor

scuze

ati avut dreptate e vechea retea,

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Ma scuzati, am uitat sa precizez..... ca este instalatia initiala cea veche trasa prin 2006 din care vine cablul coaxial de la stalp pana in pod, iar din pod intra intr-un splitter, iar din acel splitter ies alte doua cabluri coaxiale care pleaca in 2-tv uri, iar mufele folosite sunt asemanatoare cu cele expuse de domnul Costica-Tv.

 

mufa-tv-metal-tata-jc-0354-3003-600x315w.jpg

Editat de AstraHu-07
Link spre comentariu
36 minutes ago, AstraHu-07 said:
  • As face acest lucru doar ca, cablul principal care vine de la stalp are cam 2.5-3m in pod si nu am cum sa il trag pana la tv, am totusi un fel de splitter de cand aveam un singur tv il pot proba cu acela. 

Ma tem ca la tine e contact imperfect la legatura pe stalp, cand adie vantul mai usor se vede bine, cand bate mai tare misca cablul si de aici problema....Acum vreo 10-12 ani cand aveam probleme de genul asta si nu veneau cei de la cablu ca sa rezolve, puneam scara pe stalp si ma faceam eu "tipul de la cablu"  :rade:

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
1 oră în urmă, AstraHu-07 a spus:
  • As face acest lucru doar ca, cablul principal care vine de la stalp are cam 2.5-3m in pod si nu am cum sa il trag pana la tv, am totusi un fel de splitter de cand aveam un singur tv il pot proba cu acela. 

sant mufe rf de prelugine,daca nu,faceti ca la tara daca lungimea cablului va permite,scoateti mufele si inaditi cablul direct

https://www.emag.ro/conector-pentru-prelungire-cablu-coaxial-mufa-i-mufa-i-prelungire-coaxial/pd/DGBV01BBM/?X-Search-Id=e3218e8aad963448070e&X-Product-Id=43282509&X-Search-Page=1&X-Search-Position=6&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări