Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
informer

Senzor capacitiv - detectare diverse materiale

Recommended Posts

Am facut o automatizare pt. o masina de imbuteliat.

Pt. detectia recipientului am folosit un senzor capacitiv produs de Elmark modelul EL-CM12-3004NA.

Totul functioneaza foarte bine pt. recipiente din sticla dar nu functioneaza pentru recipiente din plastic.

Reglajul de sensibilitate al senzorului nu ajuta, am incercat.

Carcasa metalica a masinii pe care este fixat  (si) senzorul este conectata la impamantarea retelei... altfel functionarea este aleatoare.

Inainte de a schimba tipul de senzor as vrea sa intreb daca cineva l-a folosit pentru detectie materiale plastice deoarece, conform teoriei pe care am parcurs-o, ar fi detectabile.

Poate un alt model....

Multumesc.

(sistemul este cu microcontroler :) - n-am gasit un topic mai potrivit...)

Edited by informer

Posted (edited)

Trebuie detectate recipientele goale in momentul cand banda le aduce intr-o pozitie anume, pentru inceperea umplerii.

Recipientele sunt detectate cand sunt pline dar asta nu ma ajuta.

Daca nu pot inlocui acest senzor capacitiv cu alt model la fel de simplu de montat (o gaura in carcasa...) o sa fiu nevoit sa incerc altceva... dar intai as vrea sa ma conving ca nu rezolv problema cu un alt model tot capacitiv.

Edited by informer
Acum 30 minute, RealAlex a spus:

Pai si un senzor IR nu te ajuta? Este mai stabil decat cel capacitiv.

N-am folosit pana acum.

Ma intereseaza sa detecteze recipiente din plastic sau sticla, inclusiv transparente, la o distanta de ordinul milimetrilor.

O sa caut un DS, eventual daca aveti un link va sunt recunoscator.

Un traductor optic cu infraroşii va detecta orice recipient, dar discriminarea dintre un recipient gol faţă de unul plin nu va fi la fel de simplă.

Posted (edited)
Acum 3 minute, validae a spus:

Un traductor optic cu infraroşii va detecta orice recipient, dar discriminarea dintre un recipient gol faţă de unul plin nu va fi la fel de simplă.

Nu este nevoie sa diferentiez intre plin si gol, banda nu poate aduce recipiente pline din motive de flux tehnologic... iar daca prin absurd aduce, deja nu mai e treaba mea... :) 

Edited by informer

Atunci un senzor IR e foarte indicat.De fapt la asta mă şi gândeam când scriam de detecţie optică.Se poate şi cu radiaţie vizibilă, dar e mai sigur în IR.

Acum 12 minute, validae a spus:

Atunci un senzor IR e foarte indicat.De fapt la asta mă şi gândeam când scriam de detecţie optică.Se poate şi cu radiaţie vizibilă, dar e mai sigur în IR.

Banuiesc ca un astfel de senzor (activ) se bazeaza pe detectia radiatiei reflectate de obiect... credeti ca nu sunt probleme cu obiecte transparente?
Intreb pt. ca sensibilitatea nu poate fi exagerata, n-ar fi de dorit sa detecteze obiecte cu coeficient de reflexie mai bun dar aflate la distanta mai mare de 1-2cm.
Raza de detectie trebuie sa fie limitata la o zona de cativa mm in fata senzorului.

Posted (edited)

Am incercat sa gasesc un senzor optic insa n-am gasit ceva sa corespunda cerintelor (TME, net etc.).

Le mai specific o data:

1. Zona de detectie  aprox. 0 - 10mm in fata senzorului, NU mai mare.

2. Detectie obiecte sticla sau plastic (PET).

3. Detectie obiecte transparente (... pt. senz. optici).

Senzorul este folosit intr-o masina de uz industrial nu intr-un line follower cu Arduino... am nevoie de ceva fiabil si pe care te poti baza ("reliable"), tot din clasa "industrial".

Daca da rateuri prejudiciile atat materiale cat si "morale" pot fi importante... :)

Incerc sa gasesc ceva capacitiv dar n-am prejudecati... totusi as prefera sa NU fie ceva mecanic.

Edited by informer

Branca multumesc... insa: 

Acum 19 ore, informer a spus:

Ma intereseaza sa detecteze recipiente din plastic sau sticla, inclusiv transparente

deci "inclusiv"... nu "exclusiv" :)

O varianta mai ieftina ar fi sa folositi un senzor optic cu oglinda, deoarece in acest caz chiar nu conteaza tipul recipientului, dar trebuie vazut cat de des se poate murdari oglinda sau senzorul.Pentru o astfel de aplicatie este bine sa folositi un senzor de distanta cu laser sau un senzor de distanta cu ultrasunete.Senzorii cu laser sau cu ultrasunete pot detecta ţinte indiferent de culoare, material sau strălucire. Cu un senzor capacitiv sau optic o sa trebuiasca sa reglati sensibilitatea in functie de tipul de recipient care trebuie detectat.Senzorii capacitivi raspund diferit in functie de densitatea materialului, distanta de detectie este destul de mica, iar cei optici sunt sensibli la culoare si stralucire.