Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
val10

modificare ceas cu proiectie

Recommended Posts

Salut,

Am cumparat un ceas cu proiectie, ca in link-ul de mai jos:

https://www.tenq.ro/products/ceas-multifunctional-cu-proiectie-pe-tavan-ora-si-temperatura?variant=32886041182304&gclid=Cj0KCQiAnKeCBhDPARIsAFDTLTIgrrv79upwOyY2hqlfjp0Gp7aaRIft1FBpoIMDULpapFnYSJp5--4aAl92EALw_wcB

Se pricepe cineva (contra cost) sa il modifice sa proiecteze ora permanent?

In acest moment proiectorul se aprinde la apasare pe buton, dar se stinge in cateva secunde (cred ca 3).

Sunt din Bucuresti.

Mersi!

Constructorul l-a făcut astfel fiindcă ledul care asigură iluminatul proiectorului nu poate funcţiona permanent, generând căldură şi consumând destul de mult, fapt ce ar face imposibilă alimentarea la baterii.Ca să funcţioneze permanent ar trebui adaptat un radiator ledului sau chiar schimbat ledul existent, plus trecut pe alimentare la reţea prin adaptor.Dar mai e o chestiune, nu sunt sigur dacă afişorul intern ar rezista la modul de proiecţie continuă, dat fiind că este expus la un nivel ridicat de iluminare.Nu am văzut încă ceasuri cu proiecţie continuă, dar poate or exista şi nu ştiu eu...

Edited by validae

Descriere

Ceas multifunctional cu proiectie pe tavan ora si temperatura

Ceas de camera cu functii multiple, afisaj LCD, doua proiectoare si design modern.

• Ceas cu data si proiectie
  • La o apasare de buton proiecteaza ora si temperatura timp de cateva secunde
  • Alarma cu functie snooze
  • Posibilitate selectare mod de afisare temperatura: grade celsius sau fahrenheit
  • Ecran monochrom
  • Functie de proiectare ora si temperatura pe perete sau tavan, unghi reglabil, doua proiectoare
  • Functioneaza cu doua baterii AA
  • Dimensiuni: 15 x 11 x 6 cm

Revenind strict la intrebare...

Da. E simplu , se face un bistabil cu 555 sau cu un micro cu 8 pini care pune butonul la 0 ( sau 1 logic , trebuie vazut in ceas) odata la 3 secunde.

Luaţi totuşi în calcul că acest ceas n-a fost proiectat pentru funcţionare continuă, cel de la Lidl probabil a fost prevăzut din proiect să reziste la modul continuu.În primul rând ledul proiectorului trebuie să aibă o răcire suficientă şi să nu fie supus unui curent prea mare.Cele cu proiecţie scurtă e posibil să fie suprasolicitate, fiindcă timpul scurt (3 secunde) e prea mic să dăuneze prin supraîncălzire.Dar să stea 24/24 ore aprins e altceva...

Cu manopera unui meserias plus costul initial de achizitie se depaseste costul unui ceas "de firma" care a fost proiectat sa faca asta. Am un Philips care functioneaza de cativa ani asa, inaintea lui am avut ceva no-name din Kaufland care a rezistat vreo 5-6 ani.