Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

salut.Am acest tip de invertor Stanley si as dori o schema daca ma poate ajuta cineva.

Mentionez ca acest tip de aparat nu are placa Termoline  cu IGBTuri smd ci sunt THT.

Am gasit la el IGBTurile bune chinezisme de altfel ,diodele de putere OK ,semnal ok pe cele doua iesiri Sg3525.

Dar o parte interesanta este ca nu da semnal pe grile Igbt .De fapt are doua Leduri rosii mici pe grile care arat prezenta semnalului.

O alta chestie ciudata este ca cele doua semnale de la Sg3525 se duc pe doua tranzistoare pnp si npn smd pe fiecare ramura care acestea ataca fiecare in parte la rindul lor un Smd DMC3021LSD-13 capsula

SOIC-8 cu doua mosfeturi complementare cu Drenele celor doua tz complementare llegate impreuna si care se inchid pe Trafo driver fiecare in parte.

Partea curioasa este ca drenele nu sunt alimentate ci se inchid prin traf.

Semnalul pe intrare grila Smd mosfet sunt perfecte dar la iesirile celor doua Smd mosfet sunt aproape nul simulind un puls semialternanta sinusoida de ordinul la 1 V.....

Este ca si cum Mosfety\urile smd nu ar fi alimentate ....iar in drena nu gasesc nimic care sa le alimenteze ci se duc direct pe infasurarea traf driver....

Pun si o schema echivalenta pentru a ma face inteles....

arc_160_s_inverter_welder_sg3525_ca3140_sch.pdf

precizez ca schema pusa nu este aceeasi cu ce am pe placa .

Smd uL cu cele doua mosfeturi complementare are drenele legate in paralel .Acestea la rindul lor se leaga la un capat al TRAf Driver iar celalat smd Mosfet la celalat capat printr-o rezistenta de 2,2 K.

Ceea ce ma contrariaza este faptul ca nu am gasit alimentare pe drenele mosfeturilor pe cele doua ramuri.....

Ceva imi scapa....

am sa pun si niste semnale...

1 oră în urmă, Daniel Daniel Johny a spus:

se pare ca schema prefinali drivere este aprox aceeiasi cu ceea de la Arc 160.

image.thumb.png.433a08c6deebc1436d01204ff2aa3f24.png

image.thumb.png.ed5a2c0f82dbc7df1657dfa5114c3e12.png

Semnalul pe grile SMD mosfet au valoarea de virf 5,6v.Tensiunea e prea mica pentru deschidere mosfet.....Revin cu mai multa informatie.

Am gasit ars un smd de 2,2ohmi care alimenteaza  Vcc 24v de la sursa .