Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire display Philips - Burn Mode


Postări Recomandate

Display original: TPT400LA-HN02.S REV:S801A / LSC400HN02-G01 / 15Y_40FF11MB7S4LV0.2

Display NOU:    TPT400LA-HN02.S REV:SS01B / LSC400HN02-803 / 15Y_40GF11BMB7S4LV0.1

Am inlocuit display-ul original fiind spart si cu cel Nou am Burn Mode(afiseaza pe rand rostu, alb, albastru, verde)

Original

 

IMG_20210309_134344.jpg

IMG_20210309_134355.jpg

IMG_20210309_134402.jpg

IMG_20210309_134410.jpg

Nou

IMG_20210309_134446.jpg

IMG_20210309_134422.jpg

IMG_20210309_134433.jpg

Editat de clony
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Din ce am studiat eu pana acum, ecranul tau e asemanator cu cele LG care are 51 de pini la mufa t-conului, la ecrane LG cu 51 de pini (t-con) testul de burn mode AGP(Auto Generation Pattern) se poate face manual aplicand 3,3v la pinul 44 al t-conului, la fel cand umbli in meniul de service si accesezi functia burn mode, la pinul 44 t-con, apare 3,3v....eu zic parerea mea sa verifici acest pin 44 intre cele 2 t-conuri ale ecranelor, eventual pentru test intrerupi legatura dintre main si t-con la pinul 44 t-con

 

Al doilea test, verifica pini de masa intre cele 2 t-conuri cu mufa conectata (t-con/main) si tv-ul deconectat de la retea. Ca sa-ti vina mai usor sa vezi diferentele dintre cele 2 t-conuri, eu zic la ecranul spart sa rupi pcb/tcon-ul din ecran....

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
Acum 16 ore, Costica Tv a spus:

Ai intrerupt firul de la pinul 44 t-con ??

Da si tot asa se manifesta. Am mai mutat niste smd-uri de langa conectorul LVDS si la fel se manifesta.

Acum 17 ore, Costica Tv a spus:

Ai intrerupt firul de la pinul 44 t-con ??

Da si tot asa se manifesta. Am mai mutat niste smd-uri de langa conectorul LVDS si la fel se manifesta.

Link spre comentariu

incercati un update de soft

cu cel spart mai avea ceva urme de imagine?

sa nu fi fost asta defectul lui si omul la trantit dupa

eu recent am avut un philips 4k cu imagine rasturnata (in urma updateului de soft,cum declara clientul,ca ia spus englezul)

nici in ruptul capului nu am putut sal intorc,bagand zeci de optiuni panel din caietul service si nu numai

vazusem de la inceput ca placa din tv avea cod eticheta 55-sau 75pus....pe cand tv-ul era 43pus

pana nu am schimbat mainbordul nu am rezolvat nimic,cu toate ca panel id lucra in invatasem pe orbeste bagam coduri si fara imagine,si cu imagine dubla,solarizata....dar in nici un caz intoarsa normal,nici din alte functii flip vesa---

ce vreau sa spun multi clienti mint

Chiar acum, iuliantv a spus:

incercati un update de soft

cu cel spart mai avea ceva urme de imagine?

sa nu fi fost asta defectul lui si omul la trantit dupa

eu recent am avut un philips 4k cu imagine rasturnata (in urma updateului de soft,cum declara clientul,ca ia spus englezul)

nici in ruptul capului nu am putut sal intorc,bagand zeci de optiuni panel din caietul service si nu numai

vazusem de la inceput ca placa din tv avea cod eticheta 55-sau 75pus....pe cand tv-ul era 43pus

pana nu am schimbat mainbordul nu am rezolvat nimic,cu toate ca panel id lucra in invatasem pe orbeste bagam coduri si fara imagine,si cu imagine dubla,solarizata....dar in nici un caz intoarsa normal,nici din alte functii flip vesa---

ce vreau sa spun multi clienti mint

mai puteti incerca schimbarea memoriei eprom de pe t.con cu cea veche

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări