Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

       Am Cred ca am fisurat și eu unul odată sau poate a fost dinainte.Din fericire clientul meu a fost de treaba.I-am spus ca i l-am făcut și ca are o problema la ecran ,ca nu va merge mult.Nu s-a supărat deloc.A zis ca in garanție a avut probleme și i-a mai schimbat .... după mine nu știu dacă la reprezentanta au display-uri,probabil nici el nu știe ce i-a făcut.Unde mai pui ca i-am luat și banii pe barete numai.Problema este ca la unele tv fixare se face prin niște Cleme ,presare nu știu cum sa m-a explic. ...dacă nu lucrezi cu mare atenție îți iese ciubucul imediat.Am văzut ca se lucrează din ce in ce mai prost.Acum nu cunosc ca sunt tv care pot depășii 1500 de lei tot așa prost lucrate.sunt?          Vin cu o completare. Un patron de magazin avea probleme cu un tv ,ceva cu iluminatul.A zis ca a dat pe el 5000lei la mâna a 2-a .N-am vrut sa m-a bag pt ca îl cunosc ca își musca din **** .L-am trimis la oraș.M-am găsit mai târziu.  ,,mama știi cât mi-a luat.   250 lei’’. Deci s-a speriat rău de tot. De multe ori săracul e mai detreaba ca bogatul...

Editat de ionel sm
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 3 ore, ionel sm a spus:

       Am Cred ca am fisurat și eu unul odată sau poate a fost dinainte.Din fericire clientul meu a fost de treaba.I-am spus ca i l-am făcut și ca are o problema la ecran ,ca nu va merge mult.Nu s-a supărat deloc.A zis ca in garanție a avut probleme și i-a mai schimbat .... după mine nu știu dacă la reprezentanta au display-uri,probabil nici el nu știe ce i-a făcut.Unde mai pui ca i-am luat și banii pe barete numai.Problema este ca la unele tv fixare se face prin niște Cleme ,presare nu știu cum sa m-a explic. ...dacă nu lucrezi cu mare atenție îți iese ciubucul imediat.Am văzut ca se lucrează din ce in ce mai prost.Acum nu cunosc ca sunt tv care pot depășii 1500 de lei tot așa prost lucrate.sunt?          Vin cu o completare. Un patron de magazin avea probleme cu un tv ,ceva cu iluminatul.A zis ca a dat pe el 5000lei la mâna a 2-a .N-am vrut sa m-a bag pt ca îl cunosc ca își musca din **** .L-am trimis la oraș.M-am găsit mai târziu.  ,,mama știi cât mi-a luat.   250 lei’’. Deci s-a speriat rău de tot. De multe ori săracul e mai detreaba ca bogatul...

se stie ca cei cu bani,in mare parte isi mananca de sub ........,de aceea au bani ca nu prea se dezlipesc de ei,luai-ar cu ei in mormant

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Evit astfel de oameni, ca exemplu dau un fost şef de depou care pensionat fiind lucra şi la o firmă privată.Pe bani grei, binînţeles...Cred că pensia lui şi salariul actual depăşeau bugetul familiei mele cu mult.Şi ăsta vine la mine cu un fierbător de cafea făcut praf, o mizerie de 5 Lei şi zice ,,Nu ai şi tu pe aici un ştecher să-l repari, că n-am cu ce să încălzesc cafeaua .....,, Când am văzut cât îşi poate mânca din cur, i-am zis fără reţinere: ,,Şefule....mergi matale până la gară, că e cinci lei un fierbător nou.Noi nici nu avem la magazie ştechere noi, aducem de acasă la nevoie....,,

Referitor la televizoarele astea mari şi riscante, eu îi întreb din prima dacă le convine să cumpere barete noi (nu stau să cârpesc leduri, ca să se întoarcă înapoi) şi le spun din start preţul total.În plus îi avertizez de riscurile spargerii accidentale a display-ului, ori a existenţei unei fisuri vechi.Dacă dau din colţ în colţ, că nu au şi că nu pot....valea de aici.

Am mai scris odată cum un vecin mi-a adus un tv SH de prin Anglia cu iluminatul led mort, fără să-mi menţioneze alte defecte.După ce i-am schimbat ledurile, observ cu stupoare o dungă verticală de vreo 2 mm pe la jumătatea ecranului.Mi-a stricat toată ziua, credeam că am forţat vreo bandă flexibilă.

Am mişcat şi apăsat toate benzile, nu şi-a revenit.Zic, asta e....nu-i mai iau bani pe intervenţie, ce să fac.Când îl chem să-l ia, îl întreb dacă nu avea şi alte defecte vizibile. Atunci a spus că televizorul fusese luat ca defect din UK cu o dungă verticală neagră nereparabilă.....bine că l-am întrebat, că altfel rămâneam cu ideea că de la mine era defectul ăla.

 

Editat de validae
Link spre comentariu

Oameni din ăştia nici nu ştiu că-şi trăiesc viaţa, doar grija banilor o au...şi din păcate tot mă lovesc de astfel de specimene mereu.Nu sunt oameni care o duc de azi pe mâine, ci oameni care nu se mai satură, au pensie şi mai lucrează pe încă un salariu întreg (convenţie) şi mai fac şi taximetrie ,,la negru,,.Caz concret, un fost revizor de la mine.Când i-a fost ziua de naştere, a făcut-o cu şefii lui acasă, la serviciu însă vine să mănânce primul la toţi, de câte ori ne e ziua.Mai nou am început să nici nu-i mai spunem când ne sărbătorim, mi-e scârbă de astfel de oameni.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, validae a spus:

Oameni din ăştia nici nu ştiu că-şi trăiesc viaţa, doar grija banilor o au...şi din păcate tot mă lovesc de astfel de specimene mereu.Nu sunt oameni care o duc de azi pe mâine, ci oameni care nu se mai satură, au pensie şi mai lucrează pe încă un salariu întreg (convenţie) şi mai fac şi taximetrie ,,la negru,,.Caz concret, un fost revizor de la mine.Când i-a fost ziua de naştere, a făcut-o cu şefii lui acasă, la serviciu însă vine să mănânce primul la toţi, de câte ori ne e ziua.Mai nou am început să nici nu-i mai spunem când ne sărbătorim, mi-e scârbă de astfel de oameni.

Voi ati observat ca 80 % din oameni nu vad in fata ochilor decat bani ,nu bun simt ,nu suflet ,numa bani ,eu le mai zic la altii ,bai daca ai doi saci plini cu bani si esti singur si bolnav ,la ce-ti ajuta .

Link spre comentariu
Acum 52 minute, petreelectronic a spus:

pana la urma ne-am calmat toti si am reusit sa ma inteleg cu clientul sa impartim paguba in doua

i-am luat tv-ul asta https://altex.ro/televizor-led-smart-samsung-43tu7172-ultra-hd-4k-hdr-108-cm/cpd/UHDUE43TU7172UX/

 

.

Cred că după paguba asta de client, o să fiţi cu microscopul pe ecrane....1500 Lei din buzunarul propriu nu-i chiar ieftin.

Link spre comentariu
Acum 14 minute, TRIFAN a spus:

Voi ati observat ca 80 % din oameni nu vad in fata ochilor decat bani ,nu bun simt ,nu suflet ,numa bani ,eu le mai zic la altii ,bai daca ai doi saci plini cu bani si esti singur si bolnav ,la ce-ti ajuta .

Corect Costica. Eu vad în fata ochilor asta. 

IMG-20210223-174830.jpg

Când sunt în atelier. 

 

Link spre comentariu
Acum 28 minute, validae a spus:

Cred că după paguba asta de client, o să fiţi cu microscopul pe ecrane....1500 Lei din buzunarul propriu nu-i chiar ieftin.

Am incercat sa ma uit cu lupa de birou cinci dioptrii cu neon...nu iese in evidenta dracia

Repet, a dat si clientul 800 lei.

 

Cel mai bun procesul verbal prin care depanatorul isi declina raspunderea in ce priveste integritatea display-ului in timpul depanarii, Sa mearga la altul, mai bine stau degeaba. Asa nici macar nu mai trebuie rasverificat la primire.

Editat de petreelectronic
Link spre comentariu

Cinci dioptrii e slăbuţ....ca să vezi aşa fisuri ai nevoie de 30X. Eu folosesc oculare de camere video sau de microscop în cazuri din astea.Dar probabil cea mai sfântă e hârtia care te disculpă de spargerea ecranului...

Un coleg i-a schimbat unui inginer de la serviciu ledurile la un tv de mari dimensiuni şi i-a făcut proba finală în faţa lui.Ăsta şi-a luat tv-ul cu mâna lui de pe masă şi când ajunge acasă, surpriză !!! Imaginea plină de ,,steluţe,,.Când a venit înapoi cu el, s-a văzut că prostul apucase cu degetele de ecran în ambele laterale, în loc să apuce de ramă.Se vedeau clar urme de degete apăsate pe panel....bine că i-a făcut proba de faţă cu el.

Editat de validae
Link spre comentariu

Am patit asa ceva de mai multe ori dar au fost tv-urile patronului si ma crezut pentru ca lucram de mult timp impreuna..., la clienti mei care vine si imi da tv-ul la poarta, eu vin pregatit cu o carpa umezita in apa, sterg ecranul si apas usor pe el, daca e spart se vede imediat, la ultimul client nu am mai luat carpa dupa mine, am iesit la poarta am luat tv-ul si dau sa plec cu el in curte, din expierenta observ ca e fisurat pe un colt, strig imediat dupa client, alo, zic stai asa nu pleca ca displayul e spart, clientul zice, Costica nu e spart ti-se pare tie..., ma duc si aduc carpa umezita in apa si sterg ecranul de la cap la cap, apoi il pun pe client sa apese usor in locul unde era spart...,zice, da ai dreptate acum se vede ca e spart, da cine dracu lo fi spart !...se facea ca nu stie....:rade:

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări