Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
klaxxon

Reunirea în acelaşi cablu a circuitelor funcţionând la tensiuni diferite

Recommended Posts

Este admisă reunirea în acelaşi cablu a circuitelor funcţionând la tensiuni diferite?

De exemplu, pe un cablu cu 7 fire să am pe două fire 5Vcc, iar pe celelalte 220Vcc?

Nu am găsit nimic în normativul I7, dar poate că nu am căutat cum trebuie.

@UDAR, te rog, dacă ai putea să răspunzi cu Da sau Nu ar fi excelent. Crede-mă că nu mai am timp acum să răsfoiesc şi să citesc paragrafele menţionate de tine. Mulţumesc.

Eu am răspuns doar la ultimul rând din postarea ta să te ajut cu căutatul prin normativ. 

În altă ordine de idei și timpul meu este prețios. În plus ( sau mai ales ) nu se poate răspunde simplu cu DA sau NU . Răspunsul ar fi DA, DACĂ...... Te las să înlocuiești punctele de suspensie. 

Sunt rupt de normativele romanesti de foarte multa vreme.

Cele internationale nu permit 5 si 230V, sau CA si CC in acelasi cablu, chiar daca izolatia ar permite-o. 

Chiar utilizarea cablurilor de tensiuni diferite in canal de cablu poate induce tensiuni periculoase in cablul de tensiune redusa, sau in conductoare cu impedanta mare la capete.

E chestie de securitate a utilizatorului in primul rand.

Bun, dacă am intrat în subiect hai totuși să dau un răspuns clar - nu știu dacă e și cel corect . 

5.2.8.1 spune că se poate dacă izolația este prevăzută pentru tensiunea cea mai mare și dacă se respectă condițiile de TFJS/TFJP pentru circuitele de tensiune joasă.

Aceasta înseamnă că : sursa de alimentare trebuie să fie echivalentă cu un transformator de separare , izolația față de restul echipamentelor să fie dublă/întărită, să aibă izolație cel puțin de bază față de pământ la TFJS respectiv legare la pământ la TFJP. Și or mai fi și alte condiții care mi-au scăpat . 

Deci această situație este o excepție care ar fi bine să fie evitată - complicațiile sunt mari . 

Mai sigur ca @Mircea = NU !  chiar dacă I7-2011 ne lasă o portiță ( strâmtă de altfel ). 

Acuma inițiatorul topicului nu a spus ceva esențial - utilizarea respectivelor circuite . Că dacă ele permit contact normal cu utilizatorul atunci eu cred că e musai TFJP și probabil mai apar și alte condiții - pot fi implicate normative care reglementează echipamentele respective .