Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

am un tv sport cu tranzistoare facut in 1978

intrebarea mea la dvs este urmatoatea

unde as putea gasi potentiometru .....sunt din cele culisante conform pozelor atasate

tv a fost adus in stare de functionare  dar potentiometrii de contrast 500 ohmi intrerupt si cel de sonor blocat ...10 k....nu l-am putut debloca nici cu wd40 si vaselina spray

va multumesc mult

155756008_468410044169241_6243598736889807486_n.jpg

155787747_248611443605679_3297196988084107099_n.jpg

155796887_343182163646927_5535504243360512034_n.jpg

mai am o rugaminte la dvs.....am un tuner nou model TECC2949PG28B.....nu am gasit pe nicaieri schema de montaj

visul meu ar fi sa il adaptez la acest sport pt ca selectorul lui e praf

are cineva o schema de montaj cu tensiuni si conexiuni la picioare?

va multumesc mult

Nu cunosc acest selector , dar regula principala la tv-urile cu acord cu diode varicap cu tensiune variabila , obligatoriu montati selector cu sinteza de tensiune nu cu sinteza de frecventa.Pe astfel de selector vor fi bornele 

-AGC

- alimentare 12 volti

- U varicap tun

- band 1-2 VF L

-band 3     VF H

- band UHF

-CAF controlul automat in frecventa

-aut FI

selectorul ce-l aveti este cu sinteza de frecvanta, nu merge.

Edited by Nostalgic

Puneti si RAA-ul...CAF-ul...in unele cazuri trebuie modificate, adaptate.....altfel postul nu-i stabil....pleaca la plimbare.

Edited by mac01

marele alb imi da de furca...brusc ce s-a gandit el...imagine redusa si pe verticala si orizontala in plus nereglabila dpdv luminozitate fiind maxima

are cineva o schema?....

tensiunea principala 10.8 volti este buna

finalul este bu407D

alte date nu am despre el decat ca e produs in 1978 dupa inscriptiile de pe electrolitici

am 1 milion de scheme numai a acestui sport tranzistorizat lipseste.....este integral pe tranzistoare nu are nici un integrat......cu exceptia lui ZTC33 evident

in cartea albastra e schema unui sport  cu final AU113

despre noul lui defect ce parere aveti?......care ar fi vinovatul sa il cert un pic

Posted (edited)

despre selectorul  respectiv....aveti dreptate.....nu are nimic in comun cu sportul

trebuie sa il schimb cu modelul TECC2989VA15B......cu acest model am mai echipat un sport din colectie si functioneaza impecabil.....desi alimentarea e la 5 volti am folosit un 7805 pt reducerea tensiunii de la 10.8 la 5 volti

Edited by tepeleacatalin