Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

am un tv sport cu tranzistoare facut in 1978

intrebarea mea la dvs este urmatoatea

unde as putea gasi potentiometru .....sunt din cele culisante conform pozelor atasate

tv a fost adus in stare de functionare  dar potentiometrii de contrast 500 ohmi intrerupt si cel de sonor blocat ...10 k....nu l-am putut debloca nici cu wd40 si vaselina spray

va multumesc mult

 

155756008_468410044169241_6243598736889807486_n.jpg

155787747_248611443605679_3297196988084107099_n.jpg

155796887_343182163646927_5535504243360512034_n.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu cunosc acest selector , dar regula principala la tv-urile cu acord cu diode varicap cu tensiune variabila , obligatoriu montati selector cu sinteza de tensiune nu cu sinteza de frecventa.Pe astfel de selector vor fi bornele 

-AGC

- alimentare 12 volti

- U varicap tun

- band 1-2 VF L

-band 3     VF H

- band UHF

-CAF controlul automat in frecventa

 -aut FI

 

selectorul ce-l aveti este cu sinteza de frecvanta, nu merge.

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu

marele alb imi da de furca...brusc ce s-a gandit el...imagine redusa si pe verticala si orizontala in plus nereglabila dpdv luminozitate fiind maxima

are cineva o schema?....

tensiunea principala 10.8 volti este buna

finalul este bu407D

alte date nu am despre el decat ca e produs in 1978 dupa inscriptiile de pe electrolitici

am 1 milion de scheme numai a acestui sport tranzistorizat lipseste.....este integral pe tranzistoare nu are nici un integrat......cu exceptia lui ZTC33 evident

in cartea albastra e schema unui sport  cu final AU113

despre noul lui defect ce parere aveti?......care ar fi vinovatul sa il cert un pic

 

 

Link spre comentariu

despre selectorul  respectiv....aveti dreptate.....nu are nimic in comun cu sportul

trebuie sa il schimb cu modelul TECC2989VA15B......cu acest model am mai echipat un sport din colectie si functioneaza impecabil.....desi alimentarea e la 5 volti am folosit un 7805 pt reducerea tensiunii de la 10.8 la 5 volti

Editat de tepeleacatalin
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări