Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce punte redresoare sa folosesc sa nu imi mai scada tens ?

Recommended Posts

Am un traf de max 100W intre 70-80w max cu care alimentez un stk 4142 .Transformatorul scoate 2x22v.Am folosit pt redresare 2 diode dintr-o sursa de calc(alea 2 de pe ramura de 12v) si 2 cond de 4700uf.cand dau amplif la max imi scade tens aproape cu 10v iar in alternativ abia daca scade cu 1-2v.

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

am vazut un amplif romanesc cu cond de 4700 si punte de 3A sau 2x3a si nu scade tens la iesire decat cu 0,5v

Pe masuratelea, chiar de tine sau asa a zis cutare sau asa scria pe schema? :yawinkle:

cu amandoua canalele aproape de max

Si "aproape de max" asta cam cat insemna in watti? Ce tensiune de alimentare avea ampliful romanesc? Ce sarcina (in timpul masuratorilor)?Cirip

1. Trafo e prea mic, la puterea lui STK4142 iti trebuie unul de 150W reali nu chinezo-turcesti. Daca STK-ul e original si ai racire buna poti sa bagi si +/-35Vcc maxim pe alimentare, atentie ca el functioneaza numai pe 8Ohmi.2. Probabil ca statia româneasca e E.I. 2x35(40)W. Ala e avantajul surselor separate pe fiecare etaj final.

statia aia romaneasca(nu stiu ce statie era k nu mai avea carcasa,banuiesc k era 2*80w) se alimenta la +-32 v si am bagat-o pe 2 dif de 4ohmi si abia scadea tens de alim cu max 1v(cand intra in limitare ) .STK e original k ampliful e de la o statie auto veche si am folosit decat un singur canal pe un subwoofer de vreo 40w 4 ohmi.

daca it "pica" tensiunea continua mult fata de cea alternativa inseamna ca e ceva cu acele dide de le-ai folosit tu la redresare... incearca niste diode obisnuite de 6-10A si vezi diferenta.. cred ca si transformatorul ala e inscriptionat "chinezeste", adica mult peste cat poate....

Cu ce ai masurat tensiunile cc si ca? Pune o sarcina si vezi cum se comporta sau daca iti este mai comod alimenteaza stk-ul, dar injecteaza-i un semnal de cativa khz la intrare. Nu masura cu semnal muzical pt ca fluctueaza curentul si datorita inertiei multimetrului ai erori mari la masurarea tensiunii de alimentare.

Daca diodele sunt bune si traful cade doar 1-2V in alternativ, eu suspectez ca ceea ce crezi ca e cond de 4700u s-ar putea sa nu fie. Poti sa masori conzii sa te convingi ca-s de 4700?Orientativ, amplitudinea riplului la redresare dubla alternanta este cam delta_U[V] = 7E-3*I[A]/C[F]. Deci la un curent de 3A (am pus din burta, pune tu ce valoare crezi) si un cond de 4700uF ar trebui sa ai un riplu delta_U=7E-3*3/4700E-6=4.46V. Ceea ce masori ar trebui sa fie cam jumatate ptr ca riplul este triunghiular. Deci nu ar trebui sa vezi mai mult de 2-3V cadere din cauza riplului. Daca mai adaugi cei 2V ai trafului si inca 1V pe diode, asta se duce pe la 5-6V cadere in sarcina. Daca masuratorile tale sunt corecte, as suspecta conzii.Cirip

Caderea aia de vreo 10v am masurat-o intre +si- ,adica in gol aveam 60v iar in sarcina imi scadea pana la 48-50v.Caderea aia de 5-6 v pe care ai calculat-o tu este pe o singura ramura a sursei sau in total?C-urile chiar sunt de 4700 plus k mai sunt 2 de 470uf incorporate pe amplif.O sa incerc sa fac niste masuratori mai exacte cu niste sarcini rezistive sa vad cum stau lucrurile.

Caderea aia de vreo 10v am masurat-o intre +si- ,adica in gol aveam 60v iar in sarcina imi scadea pana la 48-50v.Caderea aia de 5-6 v pe care ai calculat-o tu este pe o singura ramura a sursei sau in total?C-urile chiar sunt de 4700 plus k mai sunt 2 de 470uf incorporate pe amplif.O sa incerc sa fac niste masuratori mai exacte cu niste sarcini rezistive sa vad cum stau lucrurile.

valorile masurate par normale.la inceput zici ca ai folosit doua diode. incearca sa folosesti doua punti. de 10 A

Caderea aia de 5-6 v pe care ai calculat-o tu este pe o singura ramura a sursei sau in total?

Este pe un condensator. Deci pe doi conzi (doua ramuri) ar trebui sa ai de doua ori mai mult.

Caderea aia de vreo 10v am masurat-o intre +si- ,adica in gol aveam 60v iar in sarcina imi scadea pana la 48-50v.

Pai inseamna ca ai masurat 2 ramuri si pare sa se lege. Deci aia e caderea la care te poti astepta. Estimarea am facut-o pentru o singura ramura. Daca aveai cadere de 10V pe ramura (20V in total) era cam mult, dar asa suna rezon.Cirip